Zavřít reklamu

Internetový podnikatel obviněný z porušování autorských práv žaluje novozélandskou vládu a požaduje po ní odškodnění ve výši 6,8 miliardy dolarů, což odpovídá 3,5 % HDP tichomořské země. Kim Dotcom tvrdí, že právě novozélandská vláda může za zničení jeho společnosti, která by dnes měla hodnotu 10 miliard dolarů.

Kim Dotcom, který v současné době žije na Novém Zélandu a bojuje proti vydání Spojeným státům, tvrdí, že Wellington vydal v roce 2012 zatýkací rozkaz protiprávně, a tím zničil jeho podnikání. Částka, kterou kontroverzní podnikatel požaduje po Novém Zélandu, má vykompenzovat náklady spojené s trestním řízením a poškozenou pověstí.

Dotcom provozoval webovou stránku MegaUpload pro sdílení souborů, kvůli které byl obviněn za porušování autorských práv. Podle FBI způsobil škody ve výši 500 milionů dolarů zábavnímu průmyslu. V lednu roku 2012 Dotcoma novozélandská policie zatkla v souladu s americkým obviněním.

Dotcom už šest let bojuje proti novozélandským a americkým soudním systémům. Podle serveru Financial Times se jedná o zkušební případ globálního úsilí amerického ministerstva spravedlnosti omezit online pirátství. Dotcom uvádí, že pokud by nebyl před šesti lety zatčen, měla by jeho společnost hodnotu 10 miliard dolarů. Vymáhanou částku vyčíslil na základě svého 68% podílu.

Odborníci na duševní vlastnictví tvrdí, že případ je velice důležitý, neboť zdůrazňuje odhodlání Spojených států sledovat ty, kteří usnadňují pirátství tím, že podporují využívání online služeb. „Tento případ je klíčovým testem mezinárodního dosahu amerických zákonů o autorských právech,“ řekl technologický právník Alex Hutchens.

Dotcom se domnívá, že zatykač neměl být vydán, protože podle novozélandského zákona o ochraně autorských práv není online porušování trestným činem. Jakékoliv trestní sankce proti poskytovateli internetových služeb jsou na Novém Zélandu zakázány. „Nikdo nemůže očekávat to, že vezmu všechnu ztrátu na sebe a svou rodinu jako důsledek činu novozélandské vlády. Nikdy se to nemělo stát a oni to vědí. Protože se dopustili chyby, měli by být za ně zodpovědní,“ argumentuje Dotcom.

kim dotcom fb

Zdroj: Financial Times, The Inquirer

Témata: , , , , , , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.