Zavřít reklamu

Pravděpodobně si vzpomínáte na tragickou událost, která se odehrála v San Bernardinu. Střelec Syed Farook společně s manželkou postříleli 14 lidí a dalších 22 lidí zranili, a potom zemřeli v přestřelce s policií. Pár byl podezírán z toho, že komunikoval s teroristickou organizací Islámský stát. Farook údajně používal iPhone 5c, přičemž FBI požádala Apple o přístup k telefonu, avšak Apple odmítl pomoct. Nakonec se FBI podařilo zařízení odblokovat i bez pomoci cupertinské společnosti. Podobný scénář se opakuje i nyní, tentokrát však v souvislosti s případem v Texasu.

Začátkem listopadu vstoupil šestadvacetiletý Devin Kelley do baptistického kostelu v Texasu, kde zabil 26 lidí a dalších 20 zranil, včetně šestiletého chlapce. Mezi mrtvými byla i těhotná žena, její tři děti a další členové její rodiny. Policie Kelleyho zastřelila a údajně u něj našla iPhone SE. FBI se chtěla dostat do jablečného telefonu střelce, aby zjistila, zda nebyl ve spojení s militantními skupinami.

Den po incidentu Chris Combs z FBI, který pomáhá Texas Rangers s vyšetřováním, si stěžoval, že dostat se do dnešních smartphonů je takřka nemožné. Neřekl však, jaký smartphone Kelley vlastnil, pouze podotkl, že FBI ho poslala do své forenzní laboratoře ve Virginii, aby z něj získala potřebný obsah.

Objevila se také informace, že Texas Rangers přikázali Applu, aby poskytl přístup k inkriminovanému iPhonu SE, protože se do něj pracovníci forenzní laboratoře zřejmě nemohli dostat. Vyšetřovatelé poslali Applu příkaz, aby mu umožnil přístup k souborům z iPhonu SE a k iCloud účtu, pokud existuje. Kelley údajně používal dva telefony, ten druhý měl být od značky LG.

Touch ID u iPhonu funguje tak, že pokud uživatel neodemkne iPhone po dobu 48 hodin, je vyžadováno zadání kódu. Policie klidně mohla přiložit prst střelce k zařízení, aby se do něj dostala, ale neučinila tak, namísto toho ho ihned odeslala do forenzní laboratoře. Apple ihned po události kontaktoval FBI, zda může nějak pomoct, nicméně FBI na výzvy Applu nijak nereagovala.

Apple má nyní v rukou příkaz od Texas Rangers, aby odblokoval iPhone SE, ovšem je velice pravděpodobné, že odmítne poskytnout nástroj k odemčení telefonu, jako tomu bylo v případu z roku 2016. Apple zatím ještě na příkaz nijak neodpověděl. Jakmile se objeví nové skutečnosti k případu, budeme vás o nich informovat.

iPhone SE fb

Zdroj: Fast Company, 9TO5Mac

Související články

Dnes nejčtenější

.