Komponenty iPhonu X vyjdou dohromady na pohých 7 900 korun

Společnost IHS Markit zhruba před dvěma týdny zveřejnila odhady nákladů, které musí Apple zaplatit za komponenty pro iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Podobné analýze se nevyhnul ani iPhone X, přičemž prémiový model si vzala na paškál společnost TechInsights.

Podle odhadů TechInsights komponenty pro iPhone X vyjdou na celkem 357,50 dolarů, což je v přepočtu zhruba 7 900 korun. Při prodejní ceně 999 dolarů je hrubý zisk 64 %, zatímco u iPhonu 8 byla hrubá marže 59 %. Jen pro představu, celková cena součástek pro iPhone 8 činí 247,51 dolarů a pro iPhone 8 Plus 288,08 dolarů.

Některé komponenty jsou u iPhonu X draží než u iPhonu 8. Například takový displej o úhlopříčce 5,8 palců stojí zhruba 65,50 dolarů, což je o 29,50 dolarů více než u iPhonu 8. Částku, na kterou TechInsights přišla, tvoří pouze ceny za jednotlivé komponenty. Ještě v ní není zahrnuta samotná výroba, výzkum a vývoj, tvorba softwaru, reklama či distribuce.

Tim Cook před třemi lety prohlásil, že analýzy cen hardwaru jsou naprosto odlišné od reality. „Ještě jsem nikdy neviděl takovou analýzu, která by se alespoň trochu přibližovala skutečnosti,“ zdůraznil CEO Applu.

Zdroj: MacRumors

Leitz

Diskuze

  Cena reklamy. Cena vyvoje . Cena dopravy . Cena pracovniku kteri to skladaji. Toto by mel asi autor dodelat 😉 protoze clanek na me pusobi.. Apple nas okrada ..

  Reagovat
  Filip IKoky Straka

  a proc by to prodaval za 10 000 kdyz to lidi kupujou za 30000:-D

  Reagovat
  Lukáš Swejzi Swaczyna

  I 10 000 je pořád málo, protože pořád není uvedená cena samotné výroby, platy zaměstnanců, vývoj HW a SW, marketing, a samozřejmě taky nějaká marže na budoucí vývoj spoječnosti… Taky hodně peněz stojí vývoj technologií, které nikam nevedly, ale díky kterým si společnosti uvědomili, jaký je lepší směr…

  Reagovat
  Ondra Málek

  Petr Král bingo, stejne jako u mleka je potreba dalsi opracovani, tak i u ceny iphonu je potreba k cene soucastek pridat naklady na smontovani komponent, vyvoj technologii, marketing a zisk…pokud tam tu paralelu s trochou nadsazky nevidis, tak promin, priste se budu vyjadrovat vic polopaticky ?

  Reagovat
  Petr Král

  Ondra Málek Jo sorry, teď to čtu znova a vidím, že jsi to myslel dobře ?. Přelítnul jsem to v rychlosti a vyložil jsem si to tak, že se tomu divíš ??‍♂️.

  Reagovat
  Lukáš Swejzi Swaczyna

  Je mi u prde_e, když si z těch součástek nepostavím ten iPhone sám… Napište tady konečnou cenu včtně všech nákladů, jak na zaměstnance, tak na vývoj HW a SW, marketing, atd a potom se můžeme na něčem pozastavovat… A nebo přestaňte psát články o ničem pro nikoho a začněte psát články, které jsou opravdu k něčemu!!! ?

  Reagovat

  Opravte si, prosím tu chybku v nadpise: pohých – pouhých 🙂

  Reagovat

  To je na zdejším webu naprosto normální, píší ho totiž absolutní ignoranti češtiny. A teď nemyslím to, že se občas někde zapomene písmenko, ale i velké gramatické chyby.

  Reagovat

  Nejde o to, že by textu nešlo porozumět, ale o to, že pokud něco veřejně publikuji, tak by to mělo být bez chyb.

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz