Zavřít reklamu

V poslední době se toho napsalo a namluvilo na téma jablečného automobilu, potažmo autonomního řídícího systému opravdu hodně. Jablečná společnost upustila podle všech dostupných informací od snahy vytvořil svůj automobil jako celek, ale zahájila vývoj autonomního softwaru, který by ráda do automobilů partnerských značek postupem času umístila. Jednou ze značek, která se ve spojitosti s jablečným softwarem skloňovala velmi často, bylo německé BMW. To se však podle nejnovějších informací od Applu odklonilo a co víc, svá auta nabídlo pro autonomní softwary jiné společnosti.

Slibné námluvy, veselka se však nekoná

Vše zprvu vypadalo velice nadějně. Zástupci BMW prý už dokonce seděli několikrát u stolu přímo v Cupertinu a hovořili o případné spolupráci mezi oběma společnostmi, ze záhadných důvodů však nakonec s dohody sešlo. Protože se ale zdála lidem z BMW myšlenka autonomního řízení více než atraktivní, začali pokukovat o jiném adeptovi, který by s nimi do případné spolupráce bez ostychu vkročil. Toho údajně našli ve společnosti Intel, díky jejímž technologiím by se mělo společné úsilí podařit dotáhnout k dokonalosti.

To však ještě není vše. Protože je celý tento projekt velmi náročný a nákladný, zapojila se do něj i společnost Fiat – Chrysler, která je však v tomto odvětví spíše nováčkem. I přes to se však nových výzev nebojí a ústy jejího generálního ředitele prohlašuje: „Aby bylo možné dosáhnout pokroku v autonomní technologii řízení, je nezbytné vytvořit partnerství mezi výrobci automobilů, poskytovateli technologií a různými dodavateli.“ Zákulisní informace však spíš naznačují, že se chce Fiat svést na vlně úspěchu BMW a Intelu. Uvidíme však, jak se celá situace postupem času vyvine.

Není se čemu divit, Fiat v posledních letech finančně docela tápe a jeho budoucnost není úplně růžová. Vzpruha v podobě úspěšného dokončení projektu s autonomním řízením by mu tak mohla zajistit daleko lepší zítřky. I když nemá s projektem podobného typu moc zkušeností, chce přispět alespoň „inženýrskými zdroji“, které by měly podpořit úsilí zbylých dvou společností. Těžko však říci, co vše si pod tímto pojmem představit.

 

Koncept interiéru a systému Apple Car od designéra Matías Papalini:

 

Sebevědomými prohlášeními nikdo nešetří

Nabízí se otázka, zda a do jaké míry může tento projekt snahy Applu ovlivnit. Jedna věc je jistá – Apple je v projektu v obrovském náskoku, pravděpodobně spíš finišuje. Start nového projektu konkurence ho tak zřejmě moc z míry nevyvede. Je však pravda, že exkluzivita značky BWM by mu mohla v konečném zúčtování vcelku chybět. Pokud se mu ale podaří navázat partnerství s jiným zvučným jménem automobilového průmyslu, nebude zřejmě problém ani to. Otázkou tak spíš zůstává, jak se Apple popasuje i s ostatními sebevědomými projekty, které jsou v poslední době ohlašovány. Ředitel Tesly Elon Musk například uvedl, že je zhruba dva roky od uvedení vozidla s vlastním pohonem. Ford by zase rád do roku 2021 představil vozidlo bez volantů nebo pedálů. Kdo tedy nakonec vyjde z tohoto měření sil jako vítěz? To je zatím ve hvězdách.

Apple-Car-fb-II
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: idropnews

Související články

Dnes nejčtenější