Zavřít reklamu

V posledních dvou dnech jsme vás celkem intenzivně informovali o hackerském útoku, který zasáhl počítače na celém světě. Protože ale každou hodinu přibývají čerstvější informace, přinášíme i my stručné shrnutí všech zjištění, které jsou k dnešnímu dni aktuální.

Včera se po celém světě mluvilo o zhruba 60 000 zavirovaných počítačích. Europol však dnes přišel s informací, která všechny šokovala. Podle jejich zjištění se nakazilo přes 200 000 počítačů ve více než 150 zemích celého světa. Další znepokojivé informace přináší agentura Reuters. Ta na svém webu uvedla, že by se měl svět připravit na další hackerský útok, který přijde pravděpodobně už v pondělí. Experti se totiž shodují na tom, že po úspěšném zneškodnění viru IT specialisty celého světa nasadí hackeři vylepšenou verzi viru, která bude prakticky nezneškodnitelná.

Šíření umožnila i chyba ve Windows

Na světlo světa též pronikly i další informace o tom, jak se vlastně virus po síti šíří. Doposud se hovořilo jen o šíření nákazy pomocí zavirovaných emailových příloh a facebookových spamů. Nyní se jako další možnost nákazy ukázala také chyba ve starších verzích operačního systému Windows. Microsoft proto už v pátek v souvislosti s útokem vytvořil provizorní záplatu pro všechny systémy, kterých se tato chyba týká. Neopomenul i 16 starý, lež hojně využívaný Windows XP. Na svém webu též zveřejnil důležité informace týkající se této hrozby.

Ostatně právě chyba ve Windows je důvod, proč byly tvrdě napadeny i nemocnice. Softwary, které jsou vázány k některým nemocničním přístrojům, jsou využívány řadu let a je nesmírně nákladné tyto softwary aktualizovat a znovu nakalibrovat tak, aby fungovaly s přístroji bezchybně. Na starších přístrojích pak už virům nebránilo absolutně nic k infikování celé nemocniční sítě a všech místních počítačů.

Pokud se ptáte na informace o pachatelích, budeme vás muset zklamat. Ačkoliv svět už zná mnoho odpovědí na otázky týkající se útoku, identity pachatelů zůstávají skryty. Jediné, co v souvislosti s pachateli víme je to, že jim plán zatím vychází celkem znamenitě. Na jejich bitcoinové účty jim k dnešnímu dni dorazilo již zhruba 750 000 Kč. A tato částka není rozhodně konečná, mnoho poškozených uživatelů totiž bude čekat do poslední chvíle, zda se situace nevyřeší a peníze odešlou až „za minutu dvanáct“.

Virus zneškodnil teprve dvaadvacetiletý mladík

Abychom vás však neinformovali jen o špatných věcech, připravili jsme si na závěr jednu hrdinskou story. Přemýšleli jste vůbec, kdo rozluštil princip tohoto viru a nějakým způsobem vir zlikvidoval? U prvotní myšlenky nestál žádný specializovaný IT tým odborníků ale teprve dvaadvacetiletý Brit zabývající se internetovou bezpečností. Ten ve svém volném čase dokázal odhalit princip šíření a dokonce i pojistku, která měla hackerům v případě potřeby virus na dálku vypnout a vymazat tak veškeré důkazy. Pojistku se mu později společně s dalšími odborníky podařilo spustit a virus tak zlikvidovat. Sám je však k jejich malému vítězství skeptický a varuje před dalším útokem, který je podle něj na spadnutí. Nová verze bude totiž podle něj zašifrovaná takovým způsobem, že ji pravděpodobně rozluští jen její tvůrci.

Stoprocentní ochrana prakticky neexistuje

Pokud se po předchozích řádcích ptáte, jak svůj počítač ochránit, zklameme vás. Žádná stoprocentně účinná ochrana neexistuje. Virus byl antivirem prakticky nezachytitelný už v pátek a jeho vylepšená verze na tom pravděpodobně zase o něco lépe. Nejlepší věc, kterou můžete v těchto dnech udělat, je vytvořit si zálohu, která bude vytvořena mimo počítač a hlavně tak, aby se k ní virus nemohl dostat.

wannacry-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější