Zavřít reklamu

Od posledního dílu našeho seriálu uplynulo již několik týdnů. Je tedy opět na čase podívat se na něco, co bychom mohli s naším NASem dělat. Inspirací pro dnešní díl byla několik dní stará tisková zpráva, ve které společnost QNAP oznamovala, že jejich NASy začaly podporovat novou funkci nazvanou IFTTT, neboli „If This Then That“. Rozpis této zkratky přesně popisuje, co je funkcí této novinky. Díky IFTTT můžete váš NAS naprogramovat základními instrukcemi a požadavky a to takovým způsobem, že specificky reagovat na nějaký spouštěč, například ve formě přijatého mailu, dokončeného stahování, nebo započaté zálohy připojených zařízení. V dnešním díle se tedy podíváme, jak to všechno funguje, jak se to nastavuje a k čemu je to vlastně dobré.

Oficiální popis IFTT zní takto: IFTTT uživatelům umožňuje například propojit více na internet připojených zařízení či služeb a vytvořit tak jednoduchý, avšak výkonný nástroj pro řízení procesů využívající více aplikací. Například: pokud dojde ve službě Gmail™ k určité události, pak provedete určenou akci na Facebook®. Těmto pracovním postupům označujícím naplánované akce se v IFTTT říká applety. Každá webová služba registrovaná u IFTTT má předem definovanou sadu spouštěčů a funkcí. Applet lze vytvořit kombinací spouštěče z jedné služby (jako například Gmail™) s funkcí z jiné služby (jako například Facebook®).

QNAP IFTTT

Abychom mohli začít IFTTT používat, musíme si v nabídce aplikací stáhnout výchozí aplikaci s názvem IFTTT Agent. Poté, co se nám ji podaří stáhnout a nainstalovat, musíme aplikaci nastavit. Celý proces nastavení je velmi snadný a rychlý, můžete si jej prohlédnout v obrázcích níže. V rámci nastavení jste požádání o vytvoření účtu na webu služby IFTTT, ten je pro funkci appletů vyžadován. Po vytvoření registrace na webu IFTTT si ještě musíte svůj NAS se samotnou službou spojit. To také není žádný problém, v nastavování vám aplikace nabídne přímý odkaz. Poté je celé nastavení a propojení služeb hotové. Vy se tak můžete vydat do knihovny appletů a vybrat si, co vás zrovna zaujalo.

qnap-ts-253a-fb

Knihovna je poměrně rozsáhlá a najdete zde opravdu velké množství všelijakých appletů. Hlavní knihovna na webu IFTTT toho nabízí opravdu hodně, zároveň s ní máte ještě k dispozici nabídku appletů přímo od QNAPu, těch je méně ale jsou šité na míru NASu, co máte doma. Nyní v podstatě stačí, abyste si vámi zvolený applet vybrali, nainstalovali a nastavili. Vše zabere jen několik sekund, nejdéle na tom trvají autorizace sítí třetích stran. Například v případě appletu, který synchronizuje vaši profilovou fotografii na Facebooku s tou, kterou máte na Twitteru. Při instalaci appletu se tak musíte zároveň přihlásit jak na Facebook, tak na Twitter a povolit IFTTT používání vašich profilů. Pokud máte hesla uložená v prohlížeči, je to vše operace na několik sekund.

Zde je nutné vložit menší vsuvku o dostupných appletech. Pokud by vás v katalogu nic nezaujalo, můžete si napsat applet vlastní. Editor je poměrně komplexní a umožňuje širokou zprávu parametrů a všelijakých nastavení. Svůj vlastní applet pak můžete publikovat ve veřejné knihovně, kde uvidíte celkový počet stažení. Možnosti individualizace jsou tedy značné.

agent

Jakmile si všechny zajímavé applety nainstalujete a aktivujete, jsou pak připraveny k použití. Zde je nutné podotknout, že nefungují retrospektivně, jelikož jsou založeny jako čistě reakční služba. Pokud si tak například stáhnete applet, který automaticky stahuje všechny fotky na Facebooku, na kterých jste označeni, applet bude fungovat až od doby instalace, nikoliv zpětně. Jakmile ovšem nějaký parametr, který applet spouští nastane, vše začne fungovat tak, jak má. U většiny appletů si můžete nastavit e-mailové notifikace, které vám oznámí, že se něco děje.

Celkové zprovoznění služby zabere zhruba 30 minut s tím, že nejvíce času zabralo procházení knihovny appletů. Je jich opravdu mnoho a každý tam najde něco svého. Ať už jde o synchronizaci fotografií přes sociální sítě, nebo o zálohu fotografií/videí z Facebooku či Instagramu, až po přepis všech vašich Tweetů do wordovského dokumentu. V nabídce IFTTT se nachází mnoho appletů, které vám dokáží usnadnit život. Například applet o počasí, který vám bude vyplňovat do Google kalendáře předpovědi na specifické události. Osobně jsem si několik appletů zapnul a nyní budu čekat, jak s jejich fungováním budu spokojený. V následujících týdnech se tak podíváme na druhou část tohoto článku, ve které si funkci IFTTT zhodnotíme. Zatím to však vypadá zajímavě.

 

Související články

Dnes nejčtenější

.