Zavřít reklamu

Máme tu další víkend a to znamená jediné. Podíváme se na další díl z našeho seriálu fungování s NASem QNAP TS-253A. V předchozích dílech jsme se vždy zaměřovali přímo na NAS, ať už šlo o webové rozhraní, specifické funkce, nastavení a tak dále. Dnes se podíváme trochu bokem. Představíme si totiž doprovodné aplikace, které společnost QNAP nabízí v Apple App Store. Je jich poměrně dost a uživatelům mají nabídnout vše potřebné k tomu, aby mohli svůj NAS ovládat na dálku, bez potřeby webového rozhraní v PC. Některé jsou opravdu velmi povedené, pojďme si je tedy představit. 

Nejprve se podíváme na celkový seznam aplikací, který je poměrně obsáhlý. Většina aplikací je shodná jak pro iPhone, tak pro iPad. V některých případech se nepatrně liší, funkcionalita obou zařízení je ovšem stejná. V nabídce aplikací QNAPu najdeme:

 • Qfile
 • Qmanager
 • Vmobile
 • Qnap Music
 • Qphoto
 • Qvideo
 • Vcam
 • Qget
 • Qmail
 • Qnotes
 • Qcalculator
 • OceanKTV Client
 • Qnotes HD (pouze pro iPad)

Qmanager

Začněme s Qmanagerem, protože to je základní aplikace, skrze kterou spravujete veškeré dostupné nastavení, máte v ní k dispozici všechna diagnostická data a vesměs tedy vše podstatné, co se týče provozu NASu. Možnosti ovládání a nastavení jsou poměrně rozšířené a skrze aplikaci tak můžete NAS ovládat v podstatě v maximální možné míře. Uživatelské rozhraní je skvěle provedené a obecně je používání aplikace příjemné. Toto je ovšem vesměs stejné ve všech aplikacích od QNAPu. Jsou zpracovány opravdu  příkladně. Škoda omezené funkčnosti některých z nich – o tom ovšem později.

Qfile

Qfile je, jak ji název napovídá, základní aplikace pro práci se všemi soubory, které máte v NASu uložené. Není nijak zaměřený jako například Qvideo nebo Qmusic. Slouží jako klasický filemanager. Nabízí také řadu ovládacích prvků a se svými daty si tak skrze něj můžete dělat téměř co chcete. Samozřejmostí je možnost nahrávání médií ze zařízení na kterém máte aplikaci nahranou. Ať už se jedná o fotografie, video, hudební soubory či vše ostatní. Aplikace také umožňuje vytváření veřejných odkazů na soubory uložené v NASu. Stahování do offline režimu je samozřejmostí.

Qvideo

Další aplikací, do které jsem dával velké naděje, je Qvideo. Jedná se primárně o aplikaci, skrze kterou budete do svého zařízení (v mém případě do iPadu) streamovat video. Aplikace vypadá dobře a skvěle se používá. Nabízí mnoho zajímavých a užitečných funkcí (překódování zdrojového videa, nahrání titulků apod.), bohužel ovšem nefunguje tak, jak by měla. Tento problém je vlastně tím samým, o kterým jsem psal v předchozích dílech. Společnost QNAP se v současné době nemůže dohodnout se společností Dolby, která dodává licence na své zvukové kodeky. A právě kvůli absenci těchto kodeků se může stát, že vaše video prostě nepřehrajete. Doporučuji si tedy ověřit kompatibilitu. Díky tomu tedy aplikace nefunguje jak má, což je obrovská škoda, jelikož to uživatele nutí k tomu, aby si stáhli další aplikaci (která bude vyžadovat další login). Qvideo by jinak fungovala naprosto bez problémů. Takhle je to bohužel zklamání.

Qphoto

Qphoto je vesměs to samé jako Qvideo, funguje ovšem logicky pro fotografie. Na rozdíl od aplikace s videi zde není příliš problém. Aplikace slouží jako ideální zprostředkovatel přístupu do vašich alb, které máte v NASu uložené. Manipulace s fotkami je snadná, a celý souborový manažer funguje bezproblémově. Funkce pro sdílení a nahrávání přímo ze zařízení, jsou vyřešeny velmi dobře. Samozřejmostí je jednoduché vytváření fotoalb, umísťování tagů a dalších popisků k vašim fotografiím.

Qget

Další velmi zajímavou a důležitou aplikací, je Qget. Qget budete využívat v případě, že budete chtít NAS využívat také jako primární stahovací stanici. Stačí jen aplikaci Qget nainstalovat přímo v NASu a skrze tuto aplikaci pak můžete stahování ovládat na dálku. Ať už se jedná o klasické torrenty, soukromé trackery či jiné způsoby stahování. Qget si s tím poradí. Stažené soubory můžete následně přesunout do složky tam, kde je chcete mít. Samozřejmostí je detailní monitoring stahovaných souborů.

Qmusic

Poslední aplikaci, kterou si představíme je Qmusic. Ta, jak již název napovídá, slouží ke streamování hudebního obsahu do vašeho zařízení. Aplikace umožňuje přístup k celé hudební knihovně, kterou si do NASu nahrajete. Skrze Qmusic si pak můžete vytvářet specifické playlisty a podstatě dělat vše důležité, co se hudby týče. Je ovšem otázkou, kolik uživatelů bude Qmusic využívat, vzhledem k popularitě streamovacích služeb jako Apple Music nebo Spotify.

Ostatní aplikace z nabídky QNAPu jsou velmi specializované. Ať už se jedná o e-mailového klienta, který z vašeho NASu dokáže udělat poštovní server, tak různé aplikace pro využití kamerového monitorovacího systému. Poměrně oblíbenou aplikací je ještě Ocean KTV klient, který slouží ke karaoke. Aplikace na poznámky je velmi jednoduchá. Podpora skrze různé aplikace je tedy příkladná, každý si najde to co potřebuje. Jedinou nevýhodou je momentální problém s přehráváním videí. Pokud se QNAPu podaří tento nedostatek vyřešit, nebudu jim mít co vytknout. V současné době si musí uživatelé vystačit s nějakými dalšími aplikacemi, což je ovšem krajně nepohodlné. Obzvláště v případě, kdy se zde nachází kvalitní aplikace přímo od výrobce.

qnap-ts-253a-fb

Související články

Dnes nejčtenější

.