Zavřít reklamu

S příchodem nového iPhonu 7 zmizel ze smartphonů od Applu zažitý 3,5mm jack, a tak začali výrobci ve velkém přicházet s bezdrátovými sluchátky. Ještě před samotným představením nového iPhonu se ale několik výrobců pochlubilo sluchátky s Lightning konektorem. Vedle značek jako Libratone a Philips přišel se svým řešením i JBL v podobě sportovních sluchátek Reflect Aware. Ano, jsou to přesně ta sluchátka, která Apple ukázal na prezentaci, když představoval nový iPhone 7 a nyní se nám JBL Reflect Aware dostala do redakce na recenzi. Proto už nebudu déle zdržovat s úvodem a pojďme se na ně mrknout.

JBL Reflect Aware jsou zaměřena především na sportovce, což prozrazuje hned přední část balení. Neznamená to ale, že je nemůže používat i obyčejný uživatel, dobře poslouží každému. Nicméně díky svému zaměření se sluchátka mohou pochlubit odolností vůči potu, aktivním potlačením šumu a pak také hlavně odfiltrováním okolního hluku pro maximální soustřední na poslech hudby a na cvičení. Poslední dvě zmíněné vlastnosti ale pochopitelně využijete i při běžném používání, obzvláště ve městě a v hromadné dopravě.

Balení

V balení kromě samotných sluchátek nalezneme tři sady ergonomických nástavců a gumových hrotů do uší ve velikostech S, M a L. Právě zmíněné hroty zajišťují, že sluchátko nevypadne z ucha ani při otřesech během cvičení, což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Za celou dobu testování jsem neměl problém, že by mi sluchátka vypadávala. I přesto mi ale vadila velikost jednotlivých špuntů. Ačkoli jsem používal nejmenší velikost S, stále na mě byly špunty moc široké a uvítal bych ještě o malinko menší.

Kromě stručného návodu pak v balení najdeme ještě pytlíček pro bezpečný přenos sluchátek. Ten sice nebudete používat pokaždé, když si budete brát sluchátka na cestu do školy nebo do práce, ale když si JBL Reflect Aware budete chtít přihodit třeba do kufru k ostatním věcem, tak se pytlíček hodí, protože si sluchátka zbytečně neopotřebujete.

Design

Konkrétně jsem obdržel na recenzi černou variantu, která je vedle bílé, modré a červené podle mého osobního názoru nejhezčí. Pevný, černý kabel zdobí dva stříbrné pruhy, které odráží světlo. Řekl bych, že se jedná o další prvek, který dokazuje, že jsou sluchátka navržena pro sportovce, kteří například běhají večer za tmy. Když na ně zasvítí auto, tak se světlo od kabelu odrazí, což řidiče případně upozorní. Tedy samozřejmě za předpokladu, že sluchátka nebudou schovaná pod bundou.

Samotné pecky sluchátek jsou docela velké. Zpočátku mi připadaly přímo obrovské a trochu mi jejich velikost vadila, protože jsem byl zvyklý na výrazně menší provedení. Připadalo mi hlavně, že na sebe velké pecky moc poutají pozornost ostatních kolemjdoucích. Nicméně po pár dnech používání jsem si na velikost zvykl a dnes už výše popisovaný pocit nemám.

Pokud nebudeme brát v úvahu Lighning konektor, který je kvalitně provedený, tak už nám kabel zdobí jen ovládací prvek, který se nachází v místě, kde se spojují kabel od pravého a levého sluchátka. Na ovládacím prvku nalezneme hned čtyři tlačítka – jedno tlačítko pro zvýšení a druhé pro snížení hlasitosti, dále multifunkční tlačítko, kterým můžete pozastavit, přeskakovat a přetáčet skladbu dopředu i dozadu, zvednout s ním hovor nebo aktivovat Siri a nakonec speciální tlačítko pro aktivování/deaktivování potlačení šumu a určování intenzity filtrování okolního hluku. Na opačné straně se pak nachází už jen mikrofon a logo JBL.

Kladně hodnotím především kabel, který je silný s průměrem 2 mm a dlouhý 90 cm od Lightning konektoru k ovládacímu prvku. Od něj pak vedou ještě dva kabely ke každému sluchátku, přičemž každý z nich je dlouhý dalších 30 cm. Dohromady jsou tedy sluchátka dlouhá 120 cm, což je o něco více, než EarPods.

Zvuk

Nyní se dostáváme k části, která vás zajímá asi ze všeho nejvíce a tím je samotný zvuk, který dokáží sluchátka vyprodukovat. Přiznám se, že jsem se doposud spokojil s klasickými EarPods od Applu, a tak si nepotrpím na kvalitu za několik tisíc korun. Z telefonu poslouchám především na cestách v hromadné dopravě nebo po cestě domů, což je zpravidla kolem silnice, tudíž jsem obklopen neustálým hlukem a kvalitní zvuk bych tak nebyl schopný ocenit.

Ovšem JBL Reflect Aware mě přesvědčila, že se do drahých sluchátek vyplatí investovat. Spolu s redukcí okolního hluku vás totiž dokonale vtáhnou do svého světa, čímž okamžitě zapomenete, že se nacházíte v rušném městě a můžete si tak vychutnávat svou oblíbenou skladbu plnými doušky. Hned při prvním poslechu jsem si všiml výrazných bas, což osobně vítám, jelikož poslouchám takové žánry, kde jsou basy důležité. Spolu s nastavením ekvalizéru, o kterém si více povíme v dalších odstavcích, pak lze ze sluchátek vytěžit skutečně maximum, tedy co se basového projevu týká.

Výrobce se u sluchátek chlubí speciálním JBL zvukem, na který jsme zvyklí z velkých pódií, ovšem osobně jsem jej téměř nezaznamenal a popravdě mi přijde, že to ani u takto malých sluchátek není skoro možné. Nicméně hlasitost je více než slušná, na čemž se značně podílí měniče s průměrem 5,8 mm, což je u špuntových sluchátek nadstandardem.

Až na trochu výraznější basy, které ale osobně chválím, je jinak přednes čistý a přesný. Obzvláště jednotlivé nástroje a vokál jsou skutečně nenásilné a nenápadně vás vtáhnou k sobě, až si najednou všimnete, na jaké detaily se při poslechu soustředíte. Na takové detaily je pochopitelně nutné mít i kvalitní audio soubor například ve formátu FLAC, ale rozdíl oproti klasickým Lightning sluchátkům od Applu je zřetelný i při poslechu skladeb z Apple Music nebo Spotify. Obzvláště pak již zmíněné basy, kde rozdíl poznáte hned při prvním spuštění.

Aplikace

Užitečným doplňkem pro JBL Reflect Aware je i iOS aplikace My JBL Headphones. Aplikaci není nutné instalovat, abyste mohli bezproblémově poslouchat, ale slouží spíše jako takové rozšíření. Nicméně i tak se díky ní dostanete k nastavení, které by jinak jen pomocí ovladače na sluchátkách nebylo možné nastavit.

V první řadě si v aplikaci můžete zapnout nebo vypnout aktivní potlačení šumu a pak také nastavit intenzitu odfiltrování okolního hluku, případně si jej úplně vypnout. Obojí lze ale udělat i pomocí ovladače přímo na sluchátkách, ovšem aplikace umožňuje ještě to, že si pro každé sluchátko můžete nastavit jinou intenzitu odfiltrování okolního hluku (nebo si ji úplně vypnout), což se hodí zejména pro sportovce, když běží třeba vedle silnice nebo pro kohokoli, kdo prostě jen potřebuje částečně slyšet, co se okolo něj děje.

Další výhodou aplikace je ekvalizér. Vybrat si můžete ze tří přednastavených režimů – Jazz, Vocal a Bass. Už samotné názvy jasně říkají, pro jaký typ hudby byste měli jaký použít. Jednotlivé přednastavené režimy je možné si dále upravovat. Stejně tak si můžete vytvořit i zcela vlastní režim, který vám bude nejvíce vyhovovat. V galerii níže můžete vidět, jak nastavování ekvalizéru vypadá. Zesílit případně zeslabit některé části akustického spektra můžete u nízkých, středních i vysokých frekvencí.

Na konec ještě aplikace umožňuje deaktivovat hlasová sdělení (v angličtině), která vás informují vždy, když změníte nějaké nastavení nebo vám oznámí aktuální nastavení, jakmile připojíte sluchátka. Přes My JBL Headphones je také možné aktualizovat firmware sluchátek na nejnovější verzi.

Resumé

JBL Reflect Aware cílí především na sportovce, ale osobně si myslím, že je ocení i běžný uživatel. Jejich cena není zrovna nejnižší, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o vůbec první sportovní sluchátka s potlačením šumu a možností nastavit si intenzitu odfiltrováním okolního hluku. Na druhou stranu mi přijde trochu nepraktické, že sluchátka nepřipojíte nikam jinam než k iPhonu, iPadu a iPodu, a to právě kvůli Lightning konektoru. Za tento fakt ale nemůže ani tak JBL jako spíše Apple. Lightning konektor ale přináší i své výhody, protože díky němu je možné využívat všechny funkce sluchátek, aniž by bylo potřeba dobíjet nějakou další baterii ve sluchátkách, protože si berou energii přímo z telefonu, což se ale na výdrži vůbec nepromítne, alespoň já jsem tedy žádný rozdíl nepoznal. Pokud posloucháte hudbu převážně ze svého iPhonu, hledáte kvalitní sluchátka s kvalitním zvukem a ještě do toho například sportujete, pak vás JBL Reflect Aware určitě nezklamou.

jbl-reflect-aware-fb

Dnes nejčtenější

.