Apple zaznamená meziroční pokles příjmů. Poprvé, po 15 letech.

Zítra odpoledne se dozvíme, jak si Apple vedl v uplynulém roce. Na konci září totiž skončil fiskální rok a společnost tak plánuje zveřejnění svých ročních ekonomických výsledků. Dočkat bychom se měli několika věcí. V první řadě se uvidí, jak moc špatný letošní rok pro Apple byl (vzhledem k tomu, jak to vypadalo na konci každého kvartálu), ve druhé řadě dostaneme malou ochutnávku toho, jak dobře (nebo špatně) se prodává nový iPhone 7, jehož prodeje do tohoto období také krátce zasáhly. 

Z počátku je ovšem opět potřeba podotknout, že ony špatné výsledky za fiskální rok, nejsou špatné v klasickém slova smyslu. Většina společností by za ně byla vděčná, ne však Apple. Ne že by se společnosti příliš nedařilo, a hrozil jí bankrot, ale letos byly všechny kvartály horší, než ty v loňském roce. A přesně ten samý trend se očekává ve výsledcích za celý fiskální rok. Podle analytiků by měl Apple zažít první meziročně horší výsledky za celý rok. A to poprvé, po patnácti letech v novodobé historii společnosti.

Poprvé tak Apple zveřejní meziroční pokles celkového příjmu. Můžou za to především nízké prodeje iPhonů, které se objevily ve 2. a 3. kvartále letošního roku, stejně jako velmi nízký zájem o chytré hodinky, kterých se přes léto meziročně prodalo o 70% méně. Podle analytiků z VentureBeat Apple vykáže příjmy ve výši 215 miliard dolarů. V loňském roce to bylo 233,7 miliard dolarů. Pokud by to tak skutečně bylo, znamenalo by to meziroční pokles o 8%. Jen tak pro zajímavost, příjmy společnosti v roce 2001 dosáhly na „pouhých“ 5,36 miliard dolarů. Zítra se dozvíme, jak to bude doopravdy a zda-li na těchto předpovědích opravdu něco je.

apple-logo-apple-store-fb

Zdroj: BGR

|
8
Leitz

Diskuze

  No a jestli se rychle neprobere ze spánku a jízdy na vlně odkazu Jobse, tak už to bude pravidlem každý rok. I já, dříve skalní fanoušek značky Apple, dnes připouštím, že produkty HW i SW od nakousnutého jablka nejsou to, co bývaly. Dříve jsem každou keynote sledoval se zatajeným dechem a hltal každé Jobsovo slovo. Dnes už keynotes sleduji spíše s pocitem obav, zda Apple alespoň dorovná svou konkurenci. Bohužel animovanými emoji v imessage na mne dojem opravdu neudělají 🙁

  Přijde mi, že potenciál ve firmě zůstal, jen Cookovi chybí pověstné koule a tvrdohlavá palice, postavit se akcionářům a jít nejistou cestou inovátorství, než tou současnou konzervativní cestou typu „neurazí, ale ani nenadchne“.

  Reagovat

  Možná se na to díváš špatně. Cílová skupina Applu se prostě změnila.
  Dříve to byli spíše profesionálové z oblastí grafiky, hudby atd.
  Dnes je to spíše módní značka pro ty co chtějí být módní. Aktuální zákazníci Applu se prostě velmi obměnili a dávno preferují jiné hodnoty než původní zákazníci. Toho je si Apple vědom a proto jim dává ty tvoje animované emoji a oni to berou jako killing feature a výhodu Applu. Se např. podívej na ženy majitelky Apple produktů a k čemu ty apple produkty využívají, to je zcela odlišná skupina než dříve. A asi se i shodnem, že poweruseři to už prostě dávno nejsou.
  Nová cílovka je daleko větší než ta původní a to je pro Cooka důležité, proto jim bohužel bude hrát mnohem více do karet než nějakým „učmudlaným“ profesionálům.
  Tento odkaz a text v něm k dnešnímu datu mluví pro profesionály za všechno: http://buyersguide.macrumors.com/#Mac

  Reagovat

  Asi suhlas. Ale co potom s profesionalmi ? Budeme si to skladat doma na kolene z HW suciastok.

  Naprostý súhlas. Prakticky žiadna inovácia iphone7. Pomaly sa prisposobujúci Apple trendom – škaredý poďla vzorou Androidu iOS, človek už ani nevidí rozdiel medzi platformami. K tomu tá reakcia publika, má to Android, tak to chceme tiež. A na druhej strane neschopnosť za tie roky spustiť českú, či slovenskú Siri. Neustále problémy s Wifi na iMacoch, občasné zamrznutie systému, ked jediné, čo sa dá urobiť je ho vypnúť natvrdo. Keď som mal Snow Leoparda za celý rok iMac nebol vypnutý a ani raz nezmrzol. Po nástupe Cooka to ide pekne do… Apple už nie je Apple. Už nevedie v technoligickej oblasti, ale hlúpo sa díva po mainstreame a prisposobuje. To je presne to, čo nechcel Jobs. /My ukážeme ľuďom, čo chcú!!!! a mal pravdu na rozdiel od vyššie napísaného/ Nová Apple Tv – trapas, nový iPhone – nie je nový, nálepky si možu pochváliť tak puberťaci, iPad – stagnácia, síce iPad Pro, ale nakoniec je to ešte Stevov nápad, iWatch – trh sa nasýtil/ A ako napísal vyššie Jarys, Cookovi niečo chýba. Bohužiaľ. Občas mám pocit, že si v Apple robí už každý, čo chce. Ak nebude nová „bomba“, vidím to čierne. /mimochodom designovo, tak škaredý iPhone /je to ešte Apple?/, ako 6 a 7 ešte nebola. A k to má k tomu výhrady, nech nechá zhodnotť históriu. Podľa mňa vrchol bola 5-ka. A tak ju mám stále, aj ke´d o 3-ky som bždy menil. Dnes nemám dovod.

  Reagovat

  Problem s tymi vecami ako SK CZ Siri a iTunes je podla mna v tom ze v kazdej krajine potrebujes pobocku Applu ktora sa v tom regione bude starat o obsah, kym to nebude tieto sluzby appky sa nebudu da pouzivat.

  Jarys – Suhlas, treba fandit aj byt kriticky, pretoze je za co ;). Za vsetko spomeniem kable sice pekne biele ale rozpadaju pri koncoch a nerozumiem preco Apple si dava vyrabat taky odpad! ked sennheisers sluchadla maju lepsi, ktory sa nelame a nerozpadava.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz