Zavřít reklamu

Apple Pay CZ

Apple představil společně s iPhone 6 a iPhonem 6 Plus také novou službu, která se jmenuje Apple Pay. Pomocí Apple Pay lze provádět platby v jakémkoliv obchodě, který má bezkontaktní terminál. K službě je využíván NFC čip, který se nachází uvnitř samotného telefonu nebo Apple Watch. Služba zatím není oficiálně dostupná v České republice a české banky ji nepodporují. Existuje ale přesto způsob, pomocí kterého lze platit i v České republice pomocí Apple Pay. Způsob jsme pro vás vyzkoušeli a nyní vám přinášíme návod.

Nejprve si řekneme, jak služba Apple Pay v praxi funguje. Musím upozornit, že byla testována na iOS 10 beta 1 a watchOS 3 beta 1, ale stejně funkční by měla být platba i v iOS 9. Po přidání karty do aplikace Wallet a Watch můžete pohodlně platit téměř všude jak svým iPhonem, tak svými Apple Watch. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, Apple Pay podporují všichni prodejci, kteří mají bezkontaktní terminál. Pokud se na internetu objeví zpráva, že daný prodejce začal podporovat Apple Pay, tak ve většině případů to znamená, že na jeho dveřích nalezneme speciální Apple Pay samolepku a nebo byl zařazen do oficiálního seznamu. Tím chci naznačit, že pomocí Apple Pay můžeme bez problému platit i v České republice a prodejce nemusí mít ani zmiňovanou samolepku na dveřích, tudíž od prvního dne spuštění Apple Pay podporují platební službu všichni i čeští prodejci s bezkontaktním terminálem.

Dostáváme se však k samotné funkčnosti. Při placení nákupu jednoduše řeknete, že budete platit bezkontaktně pomocí platební karty. Velkou výhodu vidím, že nemusíte spouštět aplikaci Wallet a stačí pouze přiložit iPhone k terminálu, to znamená, že NFC čip běží stále na pozadí. Po přiložení se objeví styl vaší karty a také vás iPhone požádá o přiložení prstu na Touch ID, čímž celou platbu potvrdíte a provedete. V případě, že bude platba nad 500 Kč, nebudete muset na platebním terminálu zadat PIN kód platební karty. Vše funguje opravdu bleskově a zpracování platby je dle mého názoru mnohem rychlejší, než u klasické bezkontaktní platby. V mém případě, jsem ještě ani iPhone nedal od platebního terminálu nahoru, a na displeji již svítilo „Schváleno“. V aplikaci Wallet následně nalezneme jakousi „fakturu“, na které uvidíme kolik nás platba stála a kde byla provedena.

apple pay cz 2 - ip

Platit pomocí Apple Pay také můžete přes vaše Apple Watch. I platbu přes chytré hodinky od Applu lze bez problému provést i v České republice. Opět stačí na pokladně říct, že budete platit bezkontaktní platební kartou. Poté stačí 2x rychle za sebou stisknout tlačítko pod digitální korunkou, čímž se aktivuje v zařízení NFC čip. Po přiložení hodinek displejem směrem k terminálu se platba provede a na displeji hodinek se zobrazí „fajfka“, dokonce opět terminál napíše „Schváleno“. Nevýhoda je, že v případě platby přes Apple Watch se nikde v iPhonu nezobrazí „historie“ provedených transakcí. Samotné transakce přes Apple Watch uvidíte až na výpise z účtu nebo v aplikaci dané banky. Měl bych také říct, že platba přes Apple Watch je dostupná i v případě, že hodinky nejsou spárovány s iPhonem – to znamená, že jsou informace o kartě uloženy v NFC čipu hodinek.

apple pay cz 1 - aw

Jak zprovoznit Apple Pay v České republice?

Jak již bylo v úvodu zmíněno, tak Apple Pay není oficiálně podporováno v České republice – to znamená, že ho nepodporují české banky, tudíž se peníze nebudou strhávat z vašeho účtu, který máte založený v České republice. Fígl spočívá v tom, že si založíte (zdarma) britskou „virtuální platební kartu“, a na kartu následně zašlete peníze, které čerpáte. Přesto je potřeba říct, že banka si účtuje za platbu poplatek, více informací ohledně poplatků vám sdělíme na konci samotného článku.

Nejprve si musíme na iPhonu (v případě, že máte Apple Watch tak i na nich) nastavit jako region Velkou Británii. Na iPhonu tedy půjdeme do Nastavení -> Obecné -> Jazyk a oblast –> Region -> Velká Británie. iPhone bude stále komunikovat v českém jazyce. Poté je nutné založit si Britské Apple ID, popravdě nám dalo chvilku zabrat, než se nám podařilo Apple ID založit – podotýkám, že je lepší ho zakládat přímo na iPhonu a vyplňovat nějakou reálnou adresu přímo v Británii. Apple nebude zkoumat ani ověřovat, zda-li na napsané adrese skutečně bydlíte a zda-li je vaše napsané jméno skutečně pravé – jediné co je nutné napsat opravdu pravdivě je e-mail. Pokud chcete nalézt nějakou adresu zkuste tento odkaz. V případě, že si nevíte se založením rady, doporučujeme přečíst oficiální návod od Applu. Nezapomeňte hlavně při registraci zvolit region „United Kingdom“.

Po založení Apple ID se musíme na něj v iPhonu přihlásit do App Store. To uděláme v Nastavení -> iTunes a App Store. Poté se již v prvním řádku stačí přihlásit pomocí Apple ID, které jsme vytvořili v minulém kroku. Nyní se již budou zobrazovat aplikace z britského App Store. My tentokrát musíme konkrétně stáhnout aplikaci boon., která nám virtuální MasterCard kartu vytvoří. Po stažení aplikaci spustíme a zaregistrujeme se. Poté uvidíme náš zůstatek, který bude „£0,00“. Pod zůstatkem našeho virtuálního účtu nalezneme tlačítko Add to Apple Wallet, na které klikneme a tím přidáme kartu do aplikace Wallet a zprovozníme ji pro Apple Pay. Poté musíme zdarma svůj účet upgradovat na takzvaný program „boon. BASIC“, to nám aplikace nabídne sama v případě kliknutí na ikony „+“, která se nachází pod tlačítkem Add to Apple Wallet. Po upgradování opět klikneme na tlačítko „+“ a tím pošleme peníze na náš nově založený účet. Po kliknutí stačí opět stisknout další tlačítko „+“ a přidat informace o stávající kreditní kartě, čímž pošleme na nově vytvořený účet libovolnou částku, kterou si můžeme zvolit v dalším kroku. Musím podotknout, že pro okamžité přičtení peněz na účet je potřeba aby vaše česká kreditní karta měla aktivované takzvané 3D Secure. Virtuální kartu lze dobíjet z jakékoliv karty, jakékoli nejenom tuzemské banky. Také je možnost, že si na účet pošlete peníze klasickým platebním příkazem, popravdě řečeno s tím zkušenost nemám, a proto se o ni zde nebudu rozepisovat. To je naprosto vše a vy již nyní můžete v České republice platit pomocí Apple Pay.

V článku jsem zmínil, že si boon. bere nějaký poplatek – přehled všech poplatků naleznete na oficiálních stránkách, já mohu pouze přiložit reálné částky, které si banka strhla. Platil jsem dnes 17,80 Kč, z virtuálního účtu mi bylo strženo 0,52£ (18,15 Kč) včetně poplatku za službu, který byl 0,01£. V případě druhého nákupu jsem platil pouze 6,90 Kč, z účtu se odečetlo 0,20£ a poplatek byl 0,00£. Je logické, že poplatky u větších plateb budou samozřejmě větší, ale neměly by být extrémně vysoké a mělo by se jednat pouze o haléře nebo koruny. Problém však může dělat kurzový rozdíl, který ale není příliš vysoký a dokáže zaplacenou částku o několik haléřů/korun zvednout.

apple pay cz 3 - ip

Nyní jsme vás naučili používat a aktivovat Apple Pay v České republice. Na závěr podotýkáme, že se jedná o reálné peníze, tudíž buďte především při dobíjení opatrní, abyste na virtuální účet neposlali více peněz, než ve skutečnosti chcete. Za tip na článek děkujeme především našim čtenářům.

Upozorňujeme, že jde čistě jen o návod a LsA tedy není zodpovědné za případné problémy, které mohou s vytvářením účtu vzniknout. Aktivování/instalace služby opravdu není jednoduchá.

apple pay fb

Související články

Dnes nejčtenější

.