Zavřít reklamu

Apple FBI iconNevím, jak se situace z posledních dnů ohledně kauzi odemčení telefonu útočníka ze San Bernardina vnímá v Čechách, ale jako někdo, kdo ve Spojených státech momentálně bydlí, musím podotknout, že se tu aktuálně kromě prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, neřeší nic jiného. Celá kauza hýbe celým politickým a technologickým světem. Na LsA vás samozřejmě o všem pečlivě informujeme, ale i tak si pojďme veškeré události připomenout.

Bezpečnostní složky potřebují, aby jim Apple umožnil přístup do iPhonu 5c útočníka ze San Bernardina, který v prosinci minulého roku zastřelil 14 lidí. Americká FBI jeho telefon má u sebe a slibuje si, že se v něm nachází důležité informace, které by pomohly vyřešit spoustu záhad ohledně zmíněného útoku. Proto od Applu potřebuje, aby jim tato firma z Cupertina poskytla software, který by byl schopen prolomit bezpečnostní kód telefonu. Apple je ale jiného názoru. V posledních letech se totiž Tim Cook a spol. zaměřili na protekci uživatelských dat, což z iPhonu dělá přístroj, do kterého se FBI bez pomoci Applu jednoduše nedostane. Apple žádosti FBI nevyhověl a nechal se slyšet, že udělá vše proto, aby chránil uživatelská data, a to i za tohoto případu, kdy je jasné, že se jedná o informace, které by pomohly s objasněním teroristického útoku. Apple ale hlavně argumentuje, že vývoj potřebného softwaru by se mohl dostat do špatných rukou, což by teoreticky mohlo vést k ohrožení všech uživatelů iOS zařízení. Tim Cook popsal tento doposud neexistující sotware k rakovině, který by znamenal velké nebezpečí.

Jediný způsob, jak teď získat informace – alespoň teď, tak jak tomu momentálně rozumíme – by vyžadovalo napsat software, který bych přirovnal k rakovině. Myslíme si, že by to byly špatné zprávy, kdybychom se o něco takového pokusili. Nikdy bychom to neudělali. Nikdy jsme jej nenapsali – to je to, o co tu teď běží. Myslíme si, že by to byl velmi nebezpečný operační systém,” řekl CEO Applu.

Nastává tak prekérní situace. Ono ani nejde o samotné prolomení kódu, jde tu hlavně o to, jakým směrem se bude vyvíjet spolupráce mezi technologickými společnostmi a tou nejvyšší politikou. Pokud by Apple s FBI začal pracovat na prolomení kódu, došlo by k určení precedentu, který by dal jasně najevo, jak se v budoucích případech podobného rázu bude postupovat. Bude se klást důraz na ochranu uživatelských dat a na jejich soukromí, anebo se čas od času udělá výjimka, která by znamenala spolupráci mezi technologickým a bezpečnostním, potažmo politickým sektorem. Bude se respektovat soukromí jednotlivce, anebo se bude preferovat ochrana celé společnosti? Má se postupovat podle Applu, nebo FBI?

Podle mého názoru je to Apple, kdo postupuje správně.

FBI sice argumentuje, že se jejich požadavky vztahují pouze na tento jediný telefon. Přece jenom by bylo opravdu nápomocné, pokud by FBI získala data z telefonu útočníka. Software, který by umožňoval takzvaný “backdoor” vstup do iOS zařízení, by ale fungoval na všechny telefony. Jednoduše by se z minuty na minutu obrovsky snížila bezpečnost uživatelů, protože by tu najednou existoval software, který by byl schopen ohrozit každý iPhone na světě a tím i všechny uživatele. Ti navíc Applu věří, důvěřují mu i proto, že Apple všude hlásí, jak je iPhone nejbezpečnějším telefonem vůbec a jak se ani on do něj nemůže dostat.

Žijeme v době hackování, žijeme v době útoků na uživatele, kde data unikají a kde se monitoruje víceméně veškerý pohyb a veškerá aktivita uživatelů. To, co bylo nemožné včera, může být možné zítra. Je tedy více než pravděpodobné, že by tento software unikl a rychle by se začal šířit a používat v celém technologickém sektoru. Každý by byl ohrožen. Každý uživatel by mohl pocítit následky, které by byly znamenité. To, co FBI po Applu chce, by dramaticky snížilo ochranu dat a soukromí celé společnosti, a to i přesto, že to FBI myslí dobře, jelikož chce pomoci s bojem proti terorismu. Opravdu to stojí za to? Podle mého by měla být ochrana soukromí a protekce důležitých a osobních dat uživatelů na prvním místě. Jak už bylo řečeno, vývoj tohoto backdoor softwaru by znamenal založení pravidla, které by určovalo, jak se bude postupovat v dalších, budoucích případech. Nezůstalo by to tedy u tohoto unikátního případu, šlo by o vytvoření systemového opatření, které by se používalo ke vstupu do všech existujících elektronických zařízení. Vždyť se podívejme okolo nás, máme telefony, tablety, počítače, chytré hodinky, ale i chytrá auta, inteligentní termostaty či různé jiné snímače. Opravdu chceme, aby existoval způsob, jak se do každého zařízení dostat?

Vybereme si ochranu všech, nebo nikoho? Nadřadíme přístup do všech zařízení nad ochranu uživatelů? Je nutné, abychom všichni byli chráněni, to znamená, aby se tento škodlivý software nikdy nenapsal. Nesmíme ochranu dat snížit, ba naopak. Apple má tedy v tomto případu pravdu a já jen doufám, že si bude stát za svým, ať to stojí co to stojí.

Apple vs FBI passcode

*Zdroj: ABCNews

Související články

Dnes nejčtenější

.