Zavřít reklamu

iphone-4sViacmenej každý rok sa konšpiruje, že Apple úmyselne spomaľuje iOS na starších prístrojoch, aby si udržoval predaje. Či to tak je naozaj alebo ide len o skutočnosť, že nové verzie iOS sú jednoducho optimalizované pre novší a výkonnejší hardvér, o tom môžeme zatiaľ len špekulovať. Niektorí však nechcú špekulovať a namiesto toho chcú konať a snažiť sa o zmenu. Výsledkom je skupinová žaloba, ktorú podali nespokojní užívatelia na Apple za to, ako pomaly beží iOS 9 na starých zariadeniach, obzvlášť potom na iPhone 4s, ktorý je dnes najstarším podporovaným zariadením na trhu a je úspech, že sa Apple na toto zariadenie nevykašľal. Ale ako môžete vidieť, niekedy naozaj platí „Za dobrotu na žobrotu“.

Užívatelia totiž obvinili Apple z nekalých obchodných praktík a tiež z klamlivej reklamy, ktorej sa Apple vraj dopustil tým, že hovorí, že iOS 9 je kompatibilný s iPhone 4s, aj keď tu nie je zrovna najrýchlejší. No vlastne, je tu o trochu pomalší, než iOS 8 a výrazne pomalší oproti iOS 7. Okrem toho sú užívatelia nespokojní s tým, že nemôžu downgradovať na nižšiu verziu systému a akonáhle raz prejdú na iOS 9, už niet cesty späť. Výsledkom je takmer nepoužiteľné zariadenie, na ktorom seká klávesnica, fotoaparát sa občas ani nezapne a Safari niekedy padne a v letných mesiacoch je telefón naozaj horúci aj pri základných úlohách (pozn. skúsenosti). Takto sa prístroj chová najmä vtedy, keď sa na ňom nachádza veľa obsahu, či už ide o aplikácie, hudbu, fotky alebo e-maily. Podobné symptómy popisuje aj viac ako 100 poškodených zákazníkov, ktorí od Applu požadujú odškodné v celkovej výške 5 miliónov dolárov. Okrem toho spomínajú pády aplikácií z App Storu a zhoršené reakcie dotykového displeja.

Žalobcovia potom uvádzajú ešte ďalšie dva problémy. Apple podľa nich vedel, že iOS 9 na starších zariadeniach (obzvlášť na iPhone 4s) za veľa nestojí, no napriek tomu vydal update a klamlivo uvádzal, že tento iOS vylepšuje výdrž batérie a zvyšuje výkon zariadenia. Čo je pravda, pretože Apple nijak nevaroval, že to platí len na novších zariadeniach a nie na mobile z roku 2011. Aby toho nebolo málo, tak žalobcovia ešte obvinili Apple z toho, že si udržuje obchod vďaka App Storu. Existuje totiž ďaleko väčšia šanca, že ľudia, ktorí vstúpia do ekosystému iOS a App Storu, budú naďalej používať iPhone a neprejdú na Android, pričom keby tak spravili, nebudú chcieť platiť za tie isté aplikácie dvakrát.

Značné spomalenie si však všimli aj majitelia iPhone 6, ktorí sa sťažovali, že po prechode na iOS 9.0 bol ich telefón pomalší, ale to sa zlepšilo po update na iOS 9.1.

iPhone 4S

*Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější