Zavřít reklamu

Podobne ako každý rok, aj tento rok očakávame predstavenie nového modelu telefónu Apple iPhone. Či sa bude jednať o plastový iPhone Lite alebo všetko vyjde podľa plánu a Apple predstaví iPhone 5S, ešte nevieme. Ale aj napriek tomuto faktu sa môžeme stretnúť s ľuďmi, ktorí práve uvažujú, že si chcú v najbližšej dobe kúpiť jeden z dvoch aktuálnych modelov – iPhone 4S a iPhone 5. Pokiaľ patríte medzi nich alebo poznáte niekoho, kto takto uvažuje, prinášame vám 5 užitočných informácií, ktoré by ste mali vedieť.

iPhone 5S
Jednou z vecí, ktorú by ste určite mali vedieť, je fakt, že Apple hodlá aj na túto jeseň predstaviť nový model iPhone. Ten pravdepodobne ponesie meno iPhone 5S, a medzi jeho hlavnými funkciami by mal byť výkonnejší hardvér a lepší fotoaparát. Okrem toho sa však šepká, že telefón ponúkne vstavanú čítačku odtlačkov prstov a možnosť nahrávania 120FPS videa, ktoré bude pravdepodobne prevedené do slow-motion klipu. Zároveň je veľmi pravdepodobné, že s predstavením iPhone 5S dôjde k zlacneniu oboch starších modelov. V takomto prípade klesá cena starších telefónov o stovky dolárov, čo nie je zrovna zanedbateľná čiastka, najmä ak vezmeme do úvahy že u Applu $1 predstavuje 1€. Očakáva sa tak, že dotovaný iPhone 5 bude dostupný od 99 dolárov, zatiaľ čo dotovaný iPhone 4S bude úplne zadarmo. Teda, pokiaľ Apple nepredstaví iPhone Lite a nevyradí 4S zo svojej ponuky.

iOS 7
Apple sa snaží zaistiť čo najväčšiu kompatibilitu iOS 7 so zariadeniami a niet preto divu, že je systém kompatibilný s tromi poslednými generáciami telefónu iPhone. Pokiaľ práve zvažujete, či si kúpite iPhone 4S alebo iPhone 5, určite vás zaujímajú funkcie. S hardvérom prichádzajú aj určité obmedzenia a tak sa používatelia staršieho telefónu musia rozlúčiť s AirDrop a filtrami priamo vo fotoaparáte, no najprv sa opýtajte sami seba – Využijete tieto funkcie?

Životnosť
Ako iste viete, s novšími produktami sa ľudia zbavujú tých starých a v tom prípade je celkom logické, že iPhone 4S stratí kompatibilitu so softvérom skorej, ako iPhone 5. Apple sa stará o svoje telefóny vpodstate štyri roky, a tak sa nemusíme čudovať, že iPhone 3GS z roku 2009 získal svoju poslednú aktualizáciu v roku 2013. Presne to isté čaká aj iPhone 4S. Telefón, ktorý bol pôvodne predstavený so systémom iOS 5, sa stretne so svojim posledným veľkým updatom už budúci rok, kedy Apple predstaví iOS 8. V prípade iPhone 5 je životnosť o niečo dlhšia a jeho koniec príde až s uvoľnením iOS 9.

Príslušenstvo
iPhone 4S a iPhone 5 sa odlišujú v jednej zásadnej veci – konektore Lightning. Zatiaľ čo starší model s 30-pinovým konektorom je dnes kompatibilný s väčším množstvom doplnkov, výrobcovia čoraz rýchlejšie smerujú k výrobe doplnkov s konektorom Lightning, ktorý využíva iPhone 5 a všetky nové zariadenia, ktoré Apple hodlá v priebehu niekoľkých ďalších rokov predstaviť. V praxi to znamená, že výrobcovia budú vyrábať doplnky pre iPhone 5 omnoho dlhšie, ako pre iPhone 4S a staršie zariadenia.

LTE
Jednou z vecí, ktoré sa očakávali už pri iPhone 4S, ale Apple ich predstavil až pri iPhone 5, je podpora 4G LTE sietí. Tieto siete síce nie sú dostupné u nás, no už v najbližších rokoch by sa mohli stať plnohodnotnou súčasťou nášho života. LTE je rozšírené predovšetkým u zahraničných operátorov, ktorých nájdeme v mnohých Európskych krajinách. LTE signál má síce vplyv na životnosť batérie u iPhone 5, no výdrž batérie iPhone 5 je vyššia ako u iPhone 4S.

iPhone_5
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Související články

Dnes nejčtenější