Zavřít reklamu

iPhone battery iconSnad už každý z našich čtenářů ví, že Apple na pondělní WWDC představil nový mobilní operační systém iOS 9. Ve výsledku obsahuje jen několik novinek. Některé jsou zřejmé na první pohled, některé ne. O některých se ale bohužel dá také říci, že přiliš nepomohou a spíše trochu působí, jako kdyby Apple na poslední chvíli jen staré funkce rychle předělal a přesunul, aby představil něco nového. Samozřejmě poslední věta se netýká například multitaskingu pro iPad, na který čekala snad většina uživatelů jablečného tabletu a nyní se konečně dočkala, a také některých dalších novinek.

Ovšem rozhodně jednou z přínosných funkcí v iOS 9 je šetření baterie. To je v současné době největší problém chytrých telefonů a iPhone není výjimkou. Sice iPhone 6 Plus dokáže nabídnout už celkem zajímavou výdrž, která potěší každého majitele, ale u zbytku to tak slavné není. Apple se proto rozhodl do nejnovějšího systému implementovat několik funkcí, které by měly pomoci iPhonu vydržet až o několik hodin déle.

iOS 9 battery power

První a už všem asi známou funkcí je aktivování tzv. režimu nedostatku energie. Ve výsledku to není nic, co bysme už neznali z konkurenčních platforem několik let. Podobnou, ne-li stejnou vychytávku najdeme jak ve Windows Phone, tak v nadstavbách Androidu a dokonce i v čistém Androidu přímo od Google. V iOS 9 vám ji bude systém nabízet při dosažení 20% kapacity baterie a při 10% se aktivuje sama od sebe. Kdykoliv si ji však můžete vypnout nebo zapnout v nastavení. Režim nedostatku energie funguje po aktivování tak, že se vypnou aktualizace aplikací na pozadí, tudíž nebudete dostávat žádná upozornění, nebude se vyzvedávat pošta, ani neuvidíte žádné animace na své domovské obrazovce. Dokonce se omezí výkon telefonu a síťová aktivita, a tak se vám zpomalí připojení. Jak moc ale, to Apple nespecifikoval.

Druhou, skrytou a zajímavou novinkou, která zajistí delší výdrž iPhonu je omezování rozsvicování displeje. Funke je to natolik primitivní, že zůstává rozum stát, proč ji Apple do iPhonu neimplementoval už dávno. Šetřící funkce funguje tak, že pokud máte položený iPhone displejem na stůl nebo ho máte něčím překrytý a dorazí vám zpráva či vás jinak telefon upozorní, displej se zbytečně nerozsvítí a iPhone vás upozorní jen zvuky či vibracemi případně obojím. Senzory na iPhonu totiž rozpoznají, zda je displej něčím překrytý a na základě toho se displej zbytečně neaktivuje. Možná se budete divit, kdo by si dával iPhone displejem směrem dolů, ale mohu vás ujistit, že to dělá doopravdy hodně uživatelů. Nehledě na to, že funkce zajistí i to, že se displej nerozsvítí například v momentě, kdy máte iPhone v kapse nebo když ho máte schovaný v pouzdře.

Apple slibuje, že druhá zmíněná funkce dokáže prodloužit výdrž iPhonu o jednu hodinu. Aktivováním první funkce, tedy režimu nedostatku energie, se výdrž iPhonu prodlouží až o celé 3 hodiny. Jaká je realita lze prozatím jen těžko říct, ale osobně mohu potvrdit, že od testování z pondělního večera jsem zaznamenal rohodně delší výdrž mého iPhonu 5 s iOS 9, než s iOS 8.4. Na druhou stranu někteří naši čtenáři se zase zmiňovali, že s iOS 9 jim jde baterie rapidně dolů.

iOS 9 battery

Dnes nejčtenější

.