Zavřít reklamu

MacBook
Dlouhé roky jsem používal MacBook Pro napojený na Apple LED Cinema displej jako svůj hlavní počítač a v případě největší nouze sem jej odpojil a někam přenesl. Nyní jsem přešel na iMac Retina a MacBook Air 13″ s tím, že si právě MacBook Air nemohu vynachválit a v současné době jej používám snad víc než iPhone. Když tedy Apple představil něco ještě kompaktnějšího, tenčího a přitom na moji práci stejně výkonného, říkal jsem si že se na to rozhodně musím podívat. Na řadě je tedy recenze zcela nového MacBooku, který se v ČR/SR začne prodávat začátkem příštího týdne.

MacBook je nový prakticky ve všem na co se podíváte, pojďme tedy začít tím, co vidíte na první pohled, tedy designem. Novinka nabízí 12″ Retina displej, tloušťku pouhých 13,1mm a váhu 900 gramů. Tím pádem je o 180 gramů lehčí než 11″ MacBook Air. Na první pohled se může zdát, že rozdíl o zhruba množství šunky nebo sýru, kterou si dáváte k večeři, není nijak zásadní, ovšem pocitově je rozdíl, když držíte doposud nejlehčí počítač od Applu MacBook Air 11 a nový MacBook poměrně významný. Váha novinky je neuvěřitelná, je geniálně rozložena a počítač můžete nosit celý den v batohu nebo kabelce bez toho, aniž byste věděli, že jej vůbec máte. Vezměte si, že je jen 5x těžší než váš iPhone.

Největší rozdíl je však ve velikosti, pokud jej porovnám se svým MacBookem Air 13″, který má jen o 1″ větší displej, je počítač skutečně svoji velikostí někde jinde. Zajímavý je rozdíl v tloušťce mezi Airem a novým MacBookem. Air totiž sice v nejtenčí části nabízel skutečně extrémní tenkost 0,3mm, ta se však zvyšovala směrem k zadní části počítače až na 1,7mm, což je tloušťka téměř dvou iPhonů. MacBook na místo toho zvyšuje svou tloušťku pouze po 1,3 mm.

Apple MacBook

Rozdíl však nevnímáte jen v absolutních číslech, ale především v tom, jak na vás novinka působí. Ta totiž vše co potřebujete nabízí větší, lepší a hezčí než MacBook Air. Displej doslova vystupuje z víka počítače, jednotlivé klávesy jsou větší než u MacBooku Air a stejně tak je na tom i trackpad. Ačkoli je tedy počítač výrazně menší, všechny nejdůležitější prvky, kterými jej ovládáte a vnímáte, jsou větší, výraznější a nutno podotknout, že také lepší.

Nejlépe to poznáte například v situaci, kdy potřebujete v jedné ruce držet počítač a druhou na něm pracovat, například při diagnostice motoru nebo něčem podobném. Počítač svojí vyvážeností odpovídá spíše iPadu a drží se neobyčejně snadno, přesto však nabízí velké ovládací prvky, díky kterém není problém jej ovládat jednou rukou. Celkově tedy musím dát designu jedničku s hvězdičkou i když subjektivně se mi nelíbí tenké kraje klávesnice, které v podstatě neexistují, protože počítač téměř končí spolu s krajními klávesami.

Macbook

Intel M, to je to na čem to tu běží
Děsil jsem se chvíle, kdy budu recenzovat tento stroj a dojde na moment, kdy se někdo zeptá na jeho výkon. MacBook není výkonný počítač, není stavěn na výkon, není stavěn na to, abyste na něm pracovali v 3D programech a renderovali 4K videa a upřímně řečeno, každý kdo se ptá na to, zda by to na tom počítači šlo nebo řeší jeho výkon, není profesionál, kterému by vůbec k něčemu bylo, kdyby MacBook tyto věci zvládl. Jsou to jen hloupé řeči, které se snaží upozornit na něco, co však neexistuje.

Pokud chcete srovnávat MacBook s jiným počítačem od Applu za podobnou cenu, uvědomte si, že je to jako srovnávat stejně drahé Ferrari a stejně drahý Range Rover. Ano Ferrari skutečně nikdy neprojede extrémní terén, ovšem Range Rover zase nikdy nepojede 300Km/h. Pokud si chcete nový MacBook pořídit, pak si jej pořizujte proto, abyste měli nádherný stroj, který nabízí bleskurychlé spouštění aplikací typu Mail, Safari, iMessage, Skype nebo iTunes. Zvládne toho samozřejmě víc, ale věřte, že drtivá většina uživatelů, jej k ničemu víc nikdy nepoužijí.

Teď přijde to nejlepší pro všechny, kteří se smáli jeho cenně nebo tomu, že nemá výkon. Spuštění všech základních aplikací totiž díky extrémně rychlé paměti a to jak úložné tak i operační trvá stejnou dobu jako spuštění těchto aplikací například na mém iMacu Retina, kterému se za výkon nikdo nesměje. Nechci se nového MacBooku zastávat, ale když pochopíte k čemu slouží, pak zjistíte, že je stejně rychlý jako jakýkoli jiný počítač od Applu, včetně Macu Pro.

V případě MacBooku totiž nejde ani zdaleka o takzvaný surový výkon, který využijete skutečně zejména při renderování nebo hraní náročných her, ale právě o rychlost pamětí a rychlost flash paměti. Ta je jak se můžete sami přesvědčit z testů v aplikaci BlackMagic. Zapisovat totiž dokáže MacBook o 100Mb/s rychleji než iMac Retina s Fusion drive a číst dokáže ještě rychleji než iMac Retina s 256GB Flash pamětí. Co se tedy čtení a tím pádem i například zobrazení dokumentů přes QuickLook nebo spouštění aplikací týká, je MacBook ještě o nějaké to MB rychlejší než iMac Retina! Ostatně podívejte se sami, níže najdete výsledky MacBooku v aplikaci BlackMagic a výsledky iMacu Retina s flash pamětí.

BlackMagic MacBook

blackmagic_macbook

BlackMagic iMac Retina s flash pamětí 256GB

978x1024xiMac-Retina-Flash-disk-BlackMagic-1.jpg.pagespeed.ic.132NaSlJ8g

Osobně mohu zodpovědně uvést, že pocitově, tedy v případě, kdy používáte základní aplikace nebo již zmíněné funkce typu QuickLook a podobně, je novinka stejně rychlá jako iMac Retina nebo MacBook Air 11″ 2014. Počítač totiž při těchto základních úkonech nezpomaluje mobilní procesor, ten má dostatečný výkon a může se tak projevit rychlost paměti, která je při nich zásadní. Bohužel nemohu jen chválit, co mě umírněně řečeno zaskočilo je fakt, že nízký výkon mobilního procesoru pocítíte již například při základních úpravách fotografií v iPhoto.

Podívejte se sami na video níže, které jsem při testování MacBooku natočil a pokud jste zvyklí na skutečně rychlý stroj, tedy například na iMac nebo MacBook Pro, rozhodně pocítíte rozdíl. Nejedná se sice o nic dramatického, ale při takto základních úpravách jsem si myslel, že stále nebude znát rozdíl mezi MacBookem a MacBookem Air nebo Pro. Ten se bohužel ukázal již v takto základních věcech. Celkově tedy lze říct, že MacBook stejně rychle jako ostatní počítače od Applu dokáže skutečně jen to nejzákladnější, tedy konkrétně komunikaci přes mail nebo nějaký messanger typu iMessage nebo Skype, práci v Office aplikací, respektive iWork aplikacích, přehrávání hudby, obsahu a náhledy pomocí QuickLook.

Při konzumaci obsahu je stejně rychlý jako Mac Pro, při vytváření obsahu pocítíte, že výkon zkrátka chybí a je tedy opět potřeba si uvědomit co od něj budete chtít. Nyní mě napadá, že to srovnání s Ferrari je vlastně skutečně dobré, protože ani to nepřejede sebemenší překážku a stejně tak i MacBook se zapotí při sebemenší práci, při které něco vytváříte.

Tichý stejně jako váš iPhone!
V této sekci bych mohl sice do nekonečna chválit, že novinka nevydá ani ten sebemenší zvuk, což je celkem logické, vzhledem k tomu, že nemá větrák, ale neudělám to. Používám totiž půl roku MacBook Air a za celého půl roku jsem jej neslyšel. Nikdy nevydal sebemenší zvuk. Při sledování FULL HD videa, editaci fotek v Photos nebo například otevření desítky aplikací. MacBook je tedy skutečně revoluční v tom že nemá ventilátor a tím pádem nemá zbytečnou součástku která se zanáší prachem a může se rozbít, ale upřímně, zrovna mě na zadek tato vlastnost rozhodně neposadí.

Je to totiž na jednu stranu úžasné, ale na druhou stranu je to počítač na stejné úkoly na které je určen i Air. Nikdo na něm nebude nikdy editovat 4K videa, nikdo jej nebude používat pro tvorbu 3D modelů a tak dále. devadesát devět celých devět procenta uživatelů jej bude používat na surfování po internetu, práci v iWork nebo Office a k vyřizování mailů, sledování filmů a poslechu hudby. Při žádné z těchto činností neuslyšíte u žádné z počítačů Apple ventilátor. Jedná se tedy o super věc, kterou však jako uživatel vůbec nevnímáte, neslyšeli jste totiž ani váš předchozí MacBook Air.

MAcbook air versus macbook 2015

Klávesnice
Pro člověka kterého psaní na klávesnici živí je každá sebemenší změna v této oblasti velmi problematická. Na Applu jsem miloval, že měl všechny klávesnice stejné a bylo jedno jestli jste si sedli ke klasické Apple Wireless Keyboard nebo ke klávesnici u nejmenšího 11″ MacBooku Air, jejich velikost a rozložení byla stejná, což dokonce platilo i u virtuální klávesnice v iPadu v Landscape módu. Všude se tedy psalo stejně pohodlně.

Nový MacBook přináší zcela novou klávesnici, která je jiná ve všech směrech. Klávesy jsou větší než doposud, jejich stisk je minimalistický, ovšem na druhou stranu je možné je stisknout kdekoli si jen vzpomenete. Největší problém mi trvalo zvyknout si na to, že jsou klávesy větší a tím pádem se na nich jinak píše. Osobně píšu takovým freestylem, při kterém využívám osm prstů, ale rozhodně je nevyužívám tak, jak by se správně mělo. Právě při tomto stylu mi velikost klávesnice dělal největší problém, ovšem po pár hodinách psaní jsem si na velikost dokázal zvyknout a pokud Apple stejné rozložení postupně zavede do všech svých klávesnic, rozhodně nebudu nadávat, jen si zvyknu.

Macbook 2015 klavesnice

Na co se však zvykalo během pár vteřin a musím říct, že to bylo velice příjemné zvykání je zcela jiný stisk kláves. Když totiž stisknete klávesu na klasické klávesnici od Applu, zmáčkne se tam, kde vyvinete tlak. Klávesnice u nového MacBooku se oproti tomu stlačí celá, ať vyvinete tlak na kterémkoli bodu klávesy. Psaní je tak zcela jiné, klávesy se mačkají jen skutečně velmi málo a řekl, bych že klávesnice působí jako takový mezičlánek mezi virtuální a klasickou klávesnicí. Pár hodin si sice budete zvykat, ale jakmile si zvyknete, z ruky ji už nedáte ani za nic. Klávesy se navíc pohybují jen minimálně a tak je psaní příjemnější, pohodlnější a nebolí vás z něj ruce, což ocení zejména ti, kteří se psaní skutečně věnují. Pokud bych měl vybrat jednu věc, kvůli které byste si měli nový MacBook koupit, pak je to rozhodně klávesnice a již nyní se nemohu dočkat, až i klasická Apple Wireless Keyboard přijde s tímto systémem.

Macbook 2015

Trackpad s Force Touch si prostě zamilujete!
MacBook byl v podstatě prvním počítačem u kterého Apple představil nový Force Touch trackpad. Paradoxně se však kvůli čekání na dodávky nestal prvním počítačem, u kterého jsme měli možnost Force Touch Trackpad vyzkoušet. Apple totiž tuto novinku nabídl také v novém MacBook Pro 13″ a právě v něm jsme již před měsícem a půl trackpad vyzkoušeli. Podrobnou recenzi Force Touch Trackpad proto nerozepisuji do tohoto článku, ale naleznete ji v samostatném článku:Recenze Force Touch trackpad u nového MacBooku: nejdřív jej nepochopíte a pak si jej zamilujete! Jen upozorním, že Force Touch Trackpad je naprosto shodný jak u MacBooku, tak i u MacBook Pro 13″ z letošního roku.

Force touch trackpad

Retina
Novinka nabízí dlouho očekávaný Retina displej, tedy dlouho očekávaný u MacBooků Air, u kterých jsme se skutečně modlili za to, aby jej dostaly. To se nakonec nestalo a Apple nabídl MacBook s 12″ displejem, který Retinou disponuje, konkrétně se pak jedná o retinu s rozlišením 2304 × 1440 pixelů, což odpovídá hustotě 226 pixelů na jeden palec. Počítač pak dále zvládá také rozlišení 1440 × 900, 1280 × 800 a 1024 × 640 pixelů, která si však nevolíte jako konkrétní rozlišení, ale pomocí toho, zda chcete mít na displeji více místa nebo větší text.

Retina je na novince úžasná a vypadá skutečně nádherně a to zejména díky spojení displeje s výrazně menšími okraji než které nabízí MacBook Pro a MacBook Air a také v kombinaci s tím, že displej po vzoru MacBooků Pro kryje sklo a je tedy lesklý, nikoli matný jako u Airu. Barvy jsou díky tomu extrémně živé a vypadají skutečně nádherně. Navíc skutečně tak jak Apple deklaruje vystupují z displeje a to dokonce víc, tedy alespoň pocitově, než z iMacu s Retina displejem. Co se displeje týká, mohu MacBook jen a jen chválit a musím skutečně smeknout klobouk dolů. Displeje je neobyčejně živý, jemný a krásně se na něj dívá.

MacBook retina

Problém není v jednom portu, ale v tom jaký je to port!
Osobně jsem zřejmě nejideálnější zákazník Applu, co se přenosných počítačů týká. Vzhledem k tomu, že mám jeden počítač, který je skutečně pracovní a MacBook Air používám jen na vyřizování mailů, sledování videí a surfování na internetu, připojil jsem k němu za posledních šest měsíců něco zhruba dvakrát. I když jsem však porty nepoužíval, věděl jsem že je můj počítač má a mohu je použít kdykoli si vzpomenu, v případě MacBooku však chybí úplně a víte, že i když je půl roku nepotřebujete tak v momente kdy je budete potřebovat, máte zkrátka smůlu. Naprosto tedy chápu spíše psychologické než faktické trauma případných zájemců o tuto novinku z absence portů.

Popisovat v recenzi situaci ohledně portů je zcela zbytečné, porty tu zkrátka nejsou a je jen na vás, zda vám to vadí nebo je vám to jedno. Mě osobně je to naprosto jedno, ovšem chápu, že někdo prostě porty potřebuje. Když totiž říkám že zde porty nejsou, pak to myslím zcela vážně. Ano je zde totiž USB 3 Type-C, ovšem má to jeden zásadní háček, bez redukce k němu v současné době nic nezapojíte, tedy kromě nabíječky, která navíc není průchozí a tak když počítač nabíjíte, nemáte k dispozici žádný port. U svého MacBooku Air vím, že i když jsem za půl roku port nepotřeboval, když zítra dojdu kamkoli do kanceláře a budu potřebovat něco vytisknout, připojit disk nebo udělat cokoli nebude to problém. Pokud do stejné kanceláře kdekoli na světě přijdu s MacBookem, neudělám vůbec nic.

Abyste to dobře chápali, nevadí mi, že kromě 3,5mm jack konektoru nabízí MacBook jen jeden jediný port, s tím jsem naprosto v pohodě, vadí mi, že ten jediný port, kterým MacBook disponuje, je v současné době zcela k ničemu a když si uvědomím, že po pěti letech od příchodu Thunderbolt portu, spočítám počet zařízení s Thunderbolt pomalu na prstech jedné ruky, skutečně mi vadí, že jediný port, který MacBook nabízí je atypické USB 3 Type-C. Kdyby jediným portem bylo standardní USB 3.0, neřekl bych půl slova, ale takto je to zcela jiná situace.

Co se absence MagSafe týká, problém je v tom, že na dobré se rychle zvyká a MagSafe byla zatraceně dobrá věc. Apple nám ji nabízel dlouhé roky, téměř deset let jsme jej měli a brali jsme jej jako běžnou součást našich životů. Deset let jsme se nestarali o to, že kolem MacBooku běhá pes a honí ho děti, věděli jsme že když někdo z nich zachytí kabel, nci se nestane ,tedy kromě toho že se počítač nenabije a vy seřvete psa a dítě. Když deset let něco používáte, těžko si od toho pak odvyknete a právě proto se bojím, že nyní hrozí nebezpečí, kdy právě kvůli tomu, že si lidé absenci MagSafe nebudou ze začátku uvědomovat, pár počítačů skončí na zemi. Je škoda, že nám Apple vzal zrovna MagSafe

MacBook usb type c

Zvuk
Aby nebylo těch kompromisů a stížností z mé strany, musím se podívat také na zvuk, respektive na reproduktory. Co se týká mikrofonů, ty jsou totiž opět skvělé a Apple vsadil jako je již obvyklé na duální mikrofony, které dokáží filtrovat ruch okolí a váš hlas je tak slyšet skutečně velmi dobře, srovnatelně s iPhonem. Osobně mám však problém s reprodukcí zvuku a i když je mi jasné, že MacBook nebudete používat jako reproduktor, přesto se na zvuk musím podívat. Novinka totiž jako první počítač v historii unibody počítačů od Applu, které jsou s námi již nějakých osm let, nenabízí reproduktory skryté pod klávesnicí, ale má je v oblasti mezi klávesnicí a pantem displeje.

Reproduktory jsou chráněny hliníkovou mřížkou a tak jak vypadají, tak také znějí. Pokud si pustíte film nebo nějaké mluvené slovo, je vám to jedno, ovšem pokud si pustíte hudbu, budete jasně vnímat plechový zvuk, který na rozdíl od ostatních MacBooků Pro a Air z tohoto počítače vychází. Z mého subjektivního pohledu je tedy kvalita zvuku reproduktovného novým MacBookem výrazně horší než kvalita zvuku u MacBooku Air a MacBooku Pro. Zvuk je skutečně hodně plochý, bez dynamiky, bez hloubek a výšek a navíc je zastřen plechovým zkreslením, které je skutečně patrné na první poslech.

Apple MacBook 2015

Výdrž
Apple deklaruje u novinky výdrž až 9 hodin, což jak víme je u Applu skutečně realita, ovšem s tím, že máte snížený jas na 70%. Při plném jasu a využití počítače skutečně naplno s připojením k Wi-Fi přes 5Ghz síť jsem se dostal na výdrž osm hodin a dvě desítky minut, což považuji za úctyhodnou výdrž zejména když uvážíme, že počítač nabízí extrémně malé a tenké tělo, ale zároveň disponuje 12″ velkým Retina displejem, který má největší spotřebu energie z celého počítače. Co se výdrže týká, musím ji skutečně pochválit.

MB

Resumé
Asi bych celou recenzi vydal o pár hodin dřív, kdybych ty poslední hodiny neseděl s Partagasem v puse na terase a nepřemýšlel, co napsat do resumé. Nakonec to povím asi zcela jednoduše. Kdyby zamnou někdo přišel a řekl mi, že chce vyměnit tento MacBook za můj MacBook Air, asi bych do toho nešel. Počítač nabízí sice dvě úžasné novinky a to klávesnici a Retina displej, který je opravdu neskutečný a překonává svoji kvalitou a živostí barev i iMac Retina 5K, ovšem na druhou stranu je plný kompromisů.

Komu bych jej doporučil? Manažerům, dámám, které jej sladí ke svým Loubutinkám a kabelce od Prady. Pokud potřebujete počítač na kterém budete psát a sledovat obsah, je to ten nejlepší počítač který vám Apple může v současné době nabídnout. Pokud chcete dělat něco jiného, pak se podívejte po Airu nebo Pro. Neberte moje slova až tak kriticky jak mohou na první přečtení vyznít, nový MacBook podle mě totiž přinesl řešení a technologie, které definují přenosné počítače pro příštích deset let a pokud se smíříte s kompromisy o kterých jsem psal, pak si již dnes můžete skutečně koupit budoucnost.

IMG_8090

Související články

Dnes nejčtenější

.