Zavřít reklamu

iMac Retina 5KOmlouvám se, ale musím tuto recenzi začít trošku netradičně, omluvou. Omlouvám se dámám ze Sheronu, ty nové IWC nechte ještě pár dní pod pultem, měl jsem teď výdaj 2500€. Původně měl totiž řidič dovést do m:zone zpátky iMac Retina 5K, ovšem když jsem dopsal tuto recenzi, nešlo jinak a musel odvést peníze. Ale pojďme začít pěkně od začátku, recenze je přece potřeba psát konvenčně, nejprve uvést jak vypadá produkt který každý vidí na fotografiích, poté uvést obsah balení, který je u Applu už pět let stejný a splnit počet slov. Nebo víte co, pojďme se na to všechno vykašlat a přečíst si dojmy jednoho člověka, co sedm let používá Apple a poslední rok se cítil již trošku znuděn tím, co je na trhu a čekal na něco, co jej dokáže po zapnutí posadit na zadek a říct: „ty vole!“.

Nový iMac s Retina displejem jsme všichni čekali, když jej však Apple představil, byli jsme nadšeni o to víc, že použil 5K rozlišení, výkonný hardware a vychytávky, které dělají z iMacu Retina 5K jedinečný stroj, na kterém mám nyní tu čest psát následující řádky. iMac je stále neuvěřitelně tenký a oproti klasické verzi nenajdete na iMacu Retina žádný vizuální rozdíl, jediné v čem se liší novinka od ostatních produktů Applu je nepatrně jiná struktura hliníku. Možná je to jen můj osobní pocit, ale struktura je o něco hrubší a vypadá lépe než u ostatních produktů. Ve srovnání s MacBook Air 2014 mám pocit, že nový iMac skutečně působí strukturou hliníku jako masivní kus nábytku, než jako počítač a to je jen dobře, vypadá totiž skvostně.

Na zadní straně displeje a tedy vlastně celého počítače naleznete konektor pro připojení síťového adaptéru, který je však o nějaký ten centimetr kratší, než jaký Apple dodává k Apple Thunderbolt displejům. Z pohledu ze předu pak v pravém dolním rohu naleznete čtveřici USB 3.0 portů a dva Thunderbolt porty, ke kterým jsem vyzkoušel připojit Apple LED Cinema 24″ DisplayWD My Book Velociraptor disk, obojí fungovalo bez chybičky. Vedle Thunderbolt portů pak naleznete gigabitový ethernet, 3,5mm jack konektor pro audio výstup a čtečku SD karet. Co mi osobně trošku chybí je HDMI port pro připojení televizoru nebo například kamery a podobných věcí a také optický audio port, díky kterému by bylo možné přenášet zvuk do zesilovače. Rozumím tomu, že profesionál, který si iMac koupí na práci s audiem sice připojí zvukovou kartu přes USB, ovšem pro běžného člověka, který chce počítač napojit na zesilovač by se optické audio jistě hodilo a u počítače za 70 000Kč jej zkrátka chci a chybí mi. Posledním portem je pak zámek Kensington, který se u takto drahého stroje hodí rozhodně i při domácím použití a mohu jen doporučit investovat pár stovek korun a mít pocit jistoty.

iMac with Retina 5K

Na hudbu zapomeňte, ale Facetime stojí za to!
Když jsem již vytkl absenci optického portu, pojďme se hned podívat na zvuk. Ten je již u monitorů a počítačů iMac od Applu standardně na vyšší úrovni než u počítačů od konkurenčních společností (čest výjimkám), ale i tak nedostačuje k poslechu hudby. Pokud si pustíte film, používáte Skype hovory nebo Facetime a nebo například sledujete krátká videa na YouTube, pak je vše v pořádku, ovšem na poslech hudby zapomeňte. Reproduktory v počítači zkrátka už z fyzikálního hlediska nemohou dát vyniknout ničemu, o co v hudbě jde. Neslyšíte výšky, basy ani středy tak, jak byste si zasloužili.

Je jedno zda si pustíte MP3 ve 128Kb/s nebo Flac, rozdíl na tomto stroji u vestavěných reproduktorů nepoznáte, ovšem například hlas při FaceTime hovoru je naopak na skvělé úrovni a je jasné, že člověk, který dá za počítač 70 000Kč zřejmě nechce poslouchat hudbu přes vestavěný reproduktor a pokud vůbec chce poslouchat hudbu, investuje do kvalitních reproduktorů. Nechci říct, že iMac s Retina Displejem hraje nějak výrazně zle, ovšem k poslechu hudby jej doporučit zkrátka nemohu, k tomu však reproduktory ani nejsou určeny a mají sloužit skutečně pro kancelářskou práci, při které potřebujete zvuk, tento účel pak splňují dokonale.

Zvuk je i na nejvyšší hlasitosti čistý, nic nešumí a hlas vašeho protějšků na Facetime hovoru slyšíte skutečně dokonale. Pokud pak plánujete sledovat filmy a neočekáváte zrovna efekty kina, pak iMac také plnohodnotně splní účel i pomocí vestavěných reproduktorů a stěžovat si rozhodně nebudete, zkrátka jen ta hudba je tím, kvůli čemu musíte koupit reproduktory. Se zvukem do jisté míry souvisí také FaceTime kamera a dvojice mikrofonů, která zaručuje čistý zvuk. Mikrofonům skutečně není co vytknout a pokud je používáte k tomu, k čemu jsou určeny, tedy na Facetime hovory, nahrávání poznámek, pak se spolehněte, že budete poslouchat skutečně čistý a kvalitní zvuk. iMac Retina 5K disponuje HD Facetime kamerou, která je sice pěkná pro lidi na druhé straně hovoru, kteří telefonují ideálně z iPhonu, ovšem pokud zvětšíte okno hovoru a budete se dívat sami na sebe, pak rychle pochopíte, že HD rozlišení má do 5K skutečně velmi daleko.

Retina iMac 5K

Výkon, který stačí, ale může být i lépe
V recenzi se celou dobu bavíme o základním iMacu Retina 5K, který disponuje procesorem Intel Core i5 s frekvencí 3,5Ghz, 8GB RAM DDR3 na 1600Mhz, grafickou kartou AMD Radeon R8 M290X s 2048MB grafické paměti a 1TB Fusion diskem. Jedná se o konfiguraci, která pro tento počítač zcela dostačuje, tak aby nikde nic nehučelo, nic se nezahřívalo a vše fungovalo tak jak má, ovšem pokud máte ještě nějakou tu korunu na víc, pak určitě investujte do SSD disku. Fusion je sice dobrým řešením, ovšem nedosahuje takové rychlosti jako klasické SSD disky a to obzvlášť v momentě, kdy otevíráte starší soubory, které nejsou nahrané na SSD části disku. V případě výkonu je důležité uvést, že nejsem člověk, který používá náročné aplikace a ani zdaleka nedokáži využít a ocenit výkon počítače po hardwarové stránce. To co dělám já totiž bez větších problémů zvládá i MacBook Air a v podstatě to nejsložitější co dělám je otevírání velký fotografií ze zrcadlovky, které však téměř nikdy neupravuji.

I když jsem zkoušel vše možné i nemožné a spouštěl jsem aplikace o kterých přiznávám nemám ani ponětí k čemu mají sloužit, nepodařilo se mi iMac zahřát na tolik, aby bylo slyšet větráčky. Z čirého zoufalství jsem sáhl po poslední možnosti co mě napadala a pustil jsme 5x 4K video vedle sebe najednou, ani v tom případě však iMac nevydal ani hlásku a tak se všichni budeme tvářit, že v něm nějaké ventilátory zkrátka jsou, ale já osobně o nich nevím. Samozřejmě když budete renderovat 4K video ve Final Cut Pro X, ventilátory roztočíte do ruda, ovšem při běžné a i té náročnější práci nemáte šanci zjistit, že v iMacu ventilátory vůbec jsou. Počítač je naprosto tichý a až když přiložíte ucho k jeho spodní části, kde je logo společnosti Apple, uslyšíte mírné hučení, ovšem v momentě, kdy ucho vzdálíte na více než pět centimetrů od loga, již nevíte, zda je počítač zapnutý nebo vypnutý. Pokud však máte verzi s Fusion diskem, pak počítejte s tím, co jsem já osobně již roky neslyšel, se zvukem disku, který je sice velice tichý, ovšem na druhou stranu jej slyšíte i dvacet centimetrů od počítače. Aby byl počítač skutečně tak tichý jak popisuji, musíte zvolit SSD disk.

iMac retina 5K

iMac Retina 5K má samozřejmě ve výbavě kromě klasických komponent také Wi-Fi a Bluetooth rozhraní. Apple tentokrát nabízí nejvyšší možný standard Wi-Fi 802.11ac a pokud máte doma síť postavenou právě na 802.11ac například za použití Airport Extreme, pak tuto rychlost jistě patřičně oceníte. Načítání stránek v novém Safari je skutečně okamžité, to však již ovlivňuje také rychlost samotného internetu. Ovšem pokud chcete otestovat skutečně rozdíl mezi ac a běžnou Wi-Fi, pak jsem testoval například přenos souborů mezi počítači iMac Retina 5K a MacBook Air 13″ 2014 s tím, že oba počítače tento standard splňují a rychlost je skutečně o mnoho vyšší než při přenášení souborů z mého dalšího MacBook Pro z roku 2011. Nový standard tedy jistě potěšil a jsem za něj rád, stejně tak Bluetooth 4.0 je dnes již nutností, na kterou Apple samozřejmě nezapomněl a tak zařízení, které toto ultra šetřící Bluetooth rozhraní nabízejí nebudou zbytečně přicházet o výdrž.

Pro testování takzvaného surového výkonu, který měří pouze maximální výkon počítače při konkrétním zatížení a je nutné podotknout, že jej nemůžeme považovat za ekvivalent rychlosti při klasické práci, jsem použil aplikaci GeekBench, pomocí které mám otestovány všechny své stroje. iMac Retina 5K dosáhl skóre 10 992 bodů při více jádrových testech. To je sice pěkné, ovšem na druhou stranu můj tři roky stařičký MacBook Pro dosáhl při dnešních testech i v situaci, kdy je zanesen vším možným i nemožným balastem skóre 9105 bodů. Je tedy vidět, že základní verze iMacu ještě zdaleka není tím, co z počítače dokážete dostat po nakonfigurování. MacBook Pro 15″ z roku 2011 je totiž osazen 16GB RAM na frekvenci 1600Mhz a extrémně rychlým SSD diskem a procesorem Intel i7.

iMac
MBP 2011
AIR

 

Je tedy jasně vidět, že pokud chcete z iMacu dostat skutečně maximální výkon a pohybovat se na mnohem vyšších číslech v Geekbench testech, je nutné jej vybavit kvalitní RAM a SSD diskem. Bavíme se však pouze o výkonu, který bude využitelný jen pro lidi, jenž to moc dobře vědí a počítač již specifikují přesně podle činnosti, kterou na něm budou dělat. Běžným uživatelům, kteří si zkrátka chtějí dopřát tento parádní stroj je v podstatě tento výkon jedno a je pro ně zanedbatelný. Pokud však víte, že potřebujete výpočetní výkon, pak určitě přidávejte na procesoru, RAM a disku, základní model iMacu totiž nemá surový výkon příliš přesvědčiví. Pro zajímavost ještě doplním, že můj MacBook Air 2014 v 13″ konfiguraci s i5 procesorem na frekvenci 1,4Ghz, 8GB ram a 128GB Flash pamětí doshál v Geekbench skóre 4774 bodů.

iMac Retina 5K si můžete nakonfigurovat již při objednávce, ovšem doporučuji, abyste si RAM koupili sami, výrazně ušetříte a můžete pořídit i kvalitnější a rychlejší RAM. Operační paměť je přitom uživatelsky měnitelná a není problém ji skutečně kdykoli vyměnit, k dispozici máte navíc čtyři sloty a v základu jsou obsazeny pouze dva, můžete tedy jednoduše dokoupit další paměti a použít i původní (s tím mohou být občas spojeny problémy s kompatibilitou). Pokud máte externí disk nebo nepotřebujete stejně jako já mnoho místa, pak v základní konfiguraci volte raději než 1TB Fusion disk 256GB SSD disk, který je k dispozici zdarma, místo 1TB Fusion. SSD disk je rychlejší a počítač bude působit mnohem svižnějším dojmem i při běžné kancelářské práci, ovšem zase přijdete o 3/4 TB místa, volba je tedy jen a jen na vás, ale osobně bych volil konfiguraci s SSD a v případě, že to pro vás není finanční zátěž, tak bych připlatil za procesor i7 s frekvencí 4,0Ght, který získáte za 200€, což je částka, která za to rozhodně stojí a později stačí dokoupit RAM a máte skutečně nabušený počítač!

Apple iMac with Retina 5K

Displej 5K, to je to oč tu běží!
Uznávám, že jste si na sekci o displeji museli nějaké to slovo počkat, ovšem kdybych jej dal do prvního odstavce, jen těžko byste dočetli až sem. Fúú, tak pojďme na to, nejdřív se však musím nadechnout, zavřít oči a znovu se podívat na displej, počkejte, to snad není možné, on skutečně vypadá pořád stejně, stejně dokonale jako na první pohled. Tak toto vás hned tak neomrzí, nový iMac Retina 5K je zkrátka naprosto jedinečný a to už jen tím, že místo 4K nabízí 5K a hned pochopíte proč je to tak zásadní rozdíl.

iMac Retina 5K disponuje rozlišením 5120 x 2880 pixelů, což je ve výsledku na 27″ neuvěřitelných 14,7 milionů pixelů. To však není zdaleka všechno, displej má totiž perfektní kontrast a jas a vykreslení veškerých odstínů a změn v barevnosti je na hranici lidského vnímání. Pozorovací úhly jsou dokonalé a odtam odkud ještě na displeji něco vidíte, odtam také vidíte obraz. Displej je zkrátka po všech stránkách dokonalý a mohu vám zaručit, že jste nikdy v životě nic lepšího neviděli, tedy samozřejmě co se zobrazení týká. Barvy vynikají ve všech směrech a odstíny na fotografiích ještě nikdy nebyly tak dokonalé jako doposud a věřte, že nyní nepíšu žádné PR kecy, ale skutečné dojmy. Pro mě osobně totiž není nic, co bych mohl displeji vytknout. Co se týká rozlišení, o jeho extrémnosti svědčí fakt, že já osobně dokáži zaostřit při pohledu oběma očima ze zhruba pěti centimetrů a ani pět centimetrů od displeje nevidíte jedinou kostrbatost u písmenek, nevidíte jediný pixel a nejste schopni chápat, jak je to vůbec možné. To co dokázal Apple u tohoto displeje je skutečně neuvěřitelné!

iMac Retina 5K nedovoluje nastavit rozlišení klasickým způsobem, kdy vybíráte konkrétní hodnoty rozlišení, ale pokud se rozhodnete cokoli měnit, máte na výběr pět možností. Rozhodujete se vždy mezi možností většího textu, kde jsou k dispozici dva stupně a velikostí více místa, kdy se veškeré prvky zmenší a na displeji vznikne více místa na více oken, zde máte opět dva stupně a pátou možností je zvolit možnost Nejlepší, kdy používáte nativní rozlišení displeje, tedy 5120×2880 pixelů. Nejlépe vypadá dle mého názoru nativní nastavení, kdy máte vše přehledně velké, ale zároveň máte také dostatek místa.

iMac Retina 5K Display Settings

Pokud máte zrcadlovku, která fotí v běžném rozlišení 5184 × 3456, máte jeden zásadní problém. Budete totiž muset všechny fotografie, které jste viděli již milionkrát znovu otevřít jen proto, abyste se podívali, jak dokonale vypadají na iMacu s Retina 5K displejem. Fotografie, které mají podobné rozlišení jako samotný iMac totiž vypadají na jeho displeji neuvěřitelně a budete sami žasnout nad tím, jaký jste fotograf. Navíc okamžitě poznáte, jak dobře jste měli v daný moment zaostřeno, nový iMac s Retina displejem totiž nic neodpouští a je naprosto dokonalý pro kontrolu fotografií. Budete nadšeni z toho, že konečně vidíte vše co jste vyfotili přesně tak, jak jste to vyfotili bez nutnosti zmenšování a ztráty kvality. Osobně fotím na Canon 650D s 70-200L objektivem a když jsem viděl své amatérské fotografie na iMacu s Retina displejem, byl jsem nadšen a nemohl jsem se vynadívat!

Pokud jste profesionální uživatel, máte jedinečnou možnost pracovat s 4K videem nebo s fotografiemi ve vysokém rozlišení a přitom mít k dispozici kompletní panel nástrojů bez toho, aniž byste se museli jakkoli omezovat. Pro stříhání videa ve Final Cut Pro X je úžasné, když máte možnost mít zobrazené video v celé jeho kráse tak aby vám neunikl jediný detail a přitom máte stále k dispozici veškeré nástroje, které slouží pro editaci. To stejné platí i u fotografií, kdy brzy zjistíte, jak úžasně pohodlné je pracovat přímo s plným rozlišením a přitom mít stále dostatek prostoru pro nástroje, se kterými svoje fotografie vylepšujete. To však platí u všeho co děláte, okno se Skype může být trvale otevřeno v pravém horním rohu a při tom můžete dělat ve Photoshopu nebo v čemkoli chcete bez jakéhokoli omezení, to je zkrátka to, co je na iMacu Retina 5K jedinečné a co oceníte ať jste profesionál nebo jen běžný uživatel, který potřebuje mít otevřeno mnoho oken najednou!

iMac Retina 5K

Když už máte tak úžasný displej s extrémně vysokým rozlišením, první co vás napadne je pustit si nějaký ten film. Protože asi za 10 vteřin googlení zjistíte, že 5K filmy zkrátka nenajdete, vrhnete se na stažení 4K filmu nebo si pustíte 4K film na YouTube. Stáhnout filmy v rozlišení 4K již dnes není problém a i když jich není zrovna tisíce, je na co se dívat a na iMacu nebudete muset řešit neřešitelné, jak dostat 4K z disku nebo počítače do televizoru. Problém je v tom, že počítač na rozdíl od televizoru neprovádí takzvaný upscaling, ale obraz prostě roztáhne a najednou uvidíte, že rozdíl mezi 4K a 5K je poměrně výrazný. Vtip je totiž v tom, že video ve 4K bude logicky vypadat na 4K televizoru mnohem lépe, než na vašem zbrusu novém a úžasném iMacu.

S tím však bohužel nic neuděláte a řešení jak přehrát 4K film ve full-screen režimu prostě neexistuje. Musíte tedy přehrávat pouze v okně o velikosti 4K a zbytek vyplnit černou barvou, aby bylo vše tip-top. Pokud tedy chcete iMac Retina 5K na jedinou věc, na sledování filmů, pak budete asi nemile překvapeni, pokud jste si neuvědomili tento fakt dřív, než jste jej vybalili z krabice. Ani další rozlišení, ve kterém by se měly za pár let začít objevovat filmy nebude mít 5K standard, ale bude se jednat o 8K, na což již bude rozlišení iMacu nedostačující a je to navíc hudba několika let, minimálně však alespoň pěti.

Problém nebudete mít jen při přehrávání videa, ale také při načítání webových stránek, které i když jsou renomovaného jména jako je například seznam.cz neposkytují dostatečně kvalitní grafiku pro 5K displej a tak budete často narážet na problém, že zatím co váš displej je úžasný, obsah až tak dokonalý není. Je totiž velký rozdíl mezi tím, když si iMac Retina 5K vyzkoušíte na prodejně, kde otestujete předinstalované pozadí a systém a tím, když začnete počítač reálně používat na to, na co jej většina lidí používá každý den.

iMac Retina 5K Screenshot mini

*Pro zajímavost velikost screenshotu z iMac Retina 5K je 18,9MB, po kliknutí jej uvidíte v plné velikosti

Chcete ho nebo ho musíte mít? To je to, oč tu běží a.k.a resumé
Je potřeba si uvědomit, že kupujete počítač, nikoli pouze displej a to dokonce počítač, ze kterého již displej ani neuděláte. Nový iMac totiž není možné připojit jako externí displej například k Mac Pro, Apple tuto funkci patrně záměrně vynechal a zkrátka ji neumožňuje. I když vás nadchne displej, který skutečně vyráží dech, uvědomte si, že kupujete počítač, nikoli pouze displej a podle toho při rozhodování o koupi také postupujte. Za cenu, za kterou se iMac Retina 5K prodává nekoupíte kvalitní 4K displej, natož pak 5K displej, což je skutečně neuvěřitelné a od Applu neočekávané. Na druhou stranu však z hlediska hardware možná mnozí profesionálové, kteří se chystali počítač používat na práci narazí na nedostatky. Vše však hravě vyřeší konfigurace, která tento stroj promění v účinný pracovní nástroj.

Pokud máte v kapse 2500€ a nevíte co s nimi, pak neváhejte, ovšem pokud od počítače očekáváte bezkonkurenční 4K přehrávač, pak ty peníze raději investujte do 4K televize. Osobně mám trošku problém pochopit pro koho je vlastně počítač určen. Nový iMac je úžasný, skvostný, ovšem pro koho vlastně je? Pro běžného uživatele není 5K rozlišení ideální, protože běžný člověk kromě prohlížení fotografií ze své zrcadlovky bude chtít zejména přehrávat 4K videa. Otázkou je, zda je výkon počítače dostatečný pro profesionály, kteří skutečně mohou využít 5K a editovat 4K video a mít při tom zobrazen ještě panel nástrojů pro editaci, což je naprosto úžasné a doposud to až na skutečně velmi luxusně vybavené střihačské dílny nebylo.

Pokud tedy víte k čemu vám iMac Retina 5K bude, pak rozhodně jděte do něj a pokud si jej můžete dovolit, tak taky! Ten pohled na displej totiž rozhodně stojí za to a věřte mi, že jste doposud nikdy neviděli nic tak dokonalého, co se obrazu týká jako je nový iMac Retina 5K. Po prvním spuštění budete určitě spokojeni! Zamyslete se však alespoň na moment, k čemu jej vlastně kupujete a proč jej chcete, třeba pak zjistíte, že jen proto, protože je to zkrátka jedna z těch věcí, které musíte mít a ani nevíte proč, pak už záleží spíše na tom, co je pro vás 2500€. A ano, je WOW! Pro nový iMac Retina 5K si skočte do m:zone odkud jej máme i my!

iMac Retina Display

Související články

Dnes nejčtenější

.