Zavřít reklamu

x158FMPX1-o_4KlogoOsobně se v televizorech příliš neorientuju a celkově mě tento segment nikdy příliš nezajímal, tedy zajímal, ovšem výhradně z uživatelského hlediska. Když tedy nastal čas poohlédnout se po novém televizoru, poprosil jsme o radu toho nejkompetentnějšího v oboru Tomáše Holčíka. Ten mi navrhl dvě možnosti z nichž jednu tvořila řada Philips 7800, ve které byl také model Philips 49PUS7809, který disponuje rozlišením 4K. Volba tedy nakonec padla na něj a po prvních dnech zkušeností bych se s vámi rád podělil o svůj názor na otázku, kterou dnes řeší množství lidí, zda již nastal čas pro 4K nebo se zatím ještě vyplatí koupit raději klasickou FULL HD televizi.

Konkrétně můj televizor disponuje rozlišením 3840×2160 pixelů při velikosti 49″ a nese magické označení 4K. Okamžitě poté, co jsme přidal první fotografii na facebook se kamarádi začali ptát, jaký mám na 4K názor a vzhledem k jejich počtu si myslím, že si má odpověď zaslouží samostatný článek na LsA, ve kterém se pokusím popsat jak vnímat 4K v dnešní době a zda se skutečně vyplatí koupit televizor s tímto rozlišením. Osobně patřím mezi lidi, kteří televizor jako takový, tedy televizní vysílání sledují zhruba 2x týdně na hodinu, což však neznamená, že bych televizor nevyužíval vůbec.

Naopak primární účel ke kterému televizor slouží je PS4 (Full HD rozlišení), přehrávání Blu-Ray disků (Full HD rozlišení) a sledování videí z YouTube. Jak jste si jistě všimli, až na YouTube je vše ve Full HD, nikoli v 4K. Televizor s 4K rozlišením funguje na principu takzvaného upscalingu, který však využívají také veškeré další televizory z HD nebo Full HD rozlišením. To znamená, že se obsah dopočítává a televizor zobrazí Full HD rozlišení na 4K displeji. Ve výsledku to znamená, že pokud sledujete Blu-ray je výsledek vynikající, pokud hrajete hru z PS4, připadáte si jako ve virtuální realitě a výsledek je opět dokonalý, plný detailů a v situaci, kdy například v Battlefield 4 letíte ve vrtulníku, je výsledek zcela dech beroucí a připadáte si jako v leteckém simulátoru za miliony korun.

4K

Nic z toho však není skutečné 4K, to co televizor umí totiž zjistíte až v momentě, kdy spustíte YouTube a zadáte si do vyhledávání 4K. V ten moment se vám jednak zatají dech, ale hlavně nastane největší problém, který jste kdy kvůli televizoru měli. Nikdy totiž již nebudete chtít vidět nic jiného než 4K nebo upscaling z minimálně Full HD rozlišení! Problém je totiž v tom, že kromě iPadu a iPhone nebo MBP Retina, se vám vše, na co se podíváte bude zdát rozmazané a budete například svůj dodnes vynikající monitor vnímat jako něco neskutečně ohavného. To vše lze překousnout, ovšem nyní se vraťme zpět k televizoru a odpovězme si na otázku, zda 4K ano nebo ne.

4K Philips

Pokud jste na tom stejně jako já, pak je odpověď jedno velké a jednoznačné ano, 4K zkrátka musíte mít a zatraceně si jej užijete. Nesmíte však pouštět televizní vysílání. Pokud nemáte veškeré kanály ve Full HD, pak věřte, že upscaling 15 let starého filmu z rozlišení 1024×768 pixelů není zrovna tím, co chcete na 4K sledovat. Otázka tedy nespočívá v tom, zda chcete 4K televizor nebo ne, otázka zní, co na něm budete sledovat. Pokud si pouštíte videa z YouTube na kterém je dnes již skutečně velké množství 4K obsahu a nebo sledujete Full HD filmy, případně si stáhnete 4K film a hrajete PS4, pak ano. 4K je jednoznačně pro vás. Pokud však ve vaší domácnosti převládá sledování televizního vysílání v nižším než Full HD vysílání, pak ruce pryč a pořiďte si Full HD televizor, budete spokojeni víc, než s 4K.

Philips 4K

Pokud na moment pomineme otázku legislativy, je problém, že 4K filmy zkrátka dostupné nejsou a to nejen na Blu-ray discích nebo jiných médiích, ale ani je není možné stáhnout z internetu. Ano, naleznete sice mnoho 4K torrentů, ovšem problém je v tom ,že se nejedná o plnohodnotně natočené filmy ve 4K, ale pouze o remasterované edice. První skutečné 4K filmy se začínají objevovat až v letošním roce a na jejich rozšíření, si hold budeme muset minimálně do příštího roku počkat. Prozatím tedy s výjimkou YouTube v podstatě nemůžete sledovat plnohodnotné 4K. Záleží tedy jen a jen na vás, co vám 4K televizor přinese, můj názor již znáte a pokud nesledujete televizní vysílání, mohu 4K jen a jen doporučuji, obzvláště pokud jste zvyknutí na iPhone nebo iPad, MacBook Pro Retina.

IMG_9061

Související články

Dnes nejčtenější

.