Zavřít reklamu

Když Apple představil 4K Apple TV, zaplesalo srdce všem, kteří mají doma 4K televizor a čekali, až si k němu konečně připojí Apple TV a využijí tak jeho potenciál naplno. V iTunes se přece jen již hromadí 4K filmy a to dokonce za nejnižší cenu, za kterou lze legálně 4K filmy sehnat. Než si však Apple TV 4K objednáte, dejte si pozor na jednu maličkost, která vám dokáže znepříjemnit život a vy se ani s 4K televizorem a Apple TV 4K nedočkáte 4K obrazu.

Problém může nastat v tom, že máte doma 4K televizor a vůbec nemusí být levný nebo zastaralý, ale zkrátka nenabízí HDCP. Jedná se o technologii vyvinutou na ochranu přenášeného 4K obsahu, která dokáže detekovat nelegální obsah a ten poté nepřehraje. Problém je v tom, že i když standard HDCP vznikl již v roce 2008 a předpokládám, že starší 4K televizor doma nikdo nemá, používá se až skutečně v posledních pár letech. Bez HDCP si nejen že nepřehrajete 4K video, ale budete mít stále jen FULL HD obraz upscalovaný na TV do 4K, ale dokonce si nevychutnáte ani HDR.

Než tedy poběžíte do obchodu pro svou novou Apple TV 4K, nejprve si zjistěte zda máte na svém televizoru plnou podporu HDCP a až když bude odpověď znít ano, můžete si být jisti že po připojení Apple TV 4K k televizoru budete mít obraz skutečně ve 4K. Bohužel totiž fakt, že máte 4K televizor neznamená, že na něm přehrajete 4K film ze zařízení připojeného přes HDMI kabel. Více informací o tomto problému se dozvíte v následujícím článku ze kterého níže také cituji.

To co je pro vás jako pro spotřebitele nejdůležitější je fakt, že pokud kupujete televizor UHD, je tento televizor automaticky vybaven displejem s rozlišením minimálně 4K a taktéž portem, který je schopen přijímat signál v minimálně 4K rozlišení! Pokud totiž koupíte 4K televizor, může se vám snadno stát, že displej sice splňuje 4K standard, ale samotný televizor není vybaven portem pro příjem 4K signálu a tak budete 4K přehrávat z internetu nebo po připojení disku. V současné době tedy rozlišujeme čtyři základní standardy rozlišení, které máme možnost standardně sledovat, jedná se o takzvané standardní rozlišení SD (480p / 540P), vysoké rozlišení HD (720p), FULL HD (1080i/p) a ultra vysoké rozlišení UHD (2160p).

Související články

Dnes nejčtenější