Zavřít reklamu

Kingston HyperX impactPánové z Kingstone mi konečně poslali vytoužených 32GB RAM pro můj iMac Retina 5K a tak jsem se okamžitě pustil do instalace a testování. Vše co uvidíte a dozvíte se v tomto článku běží na iMacu Retina 5K s 3,5 GHz quad-core Intel Core i5 procesorem, 256GB flash diskem a grafickou kartou AMD Radeon R9 M290X s 2GB videopaměti. Jedná se tedy o základní model počítače iMac Retina, ve kterém jsem však využil možnosti zvolit si za stejnou cenu buď 1TB Fusion disk nebo 256GB flash paměť a protože vím, že nejsem zrovna filmový fanoušek, zvolil jsem raději rychlejší flash paměť. Mimochodem recenzi tohoto počítače si můžete přečíst v článku: Recenze iMac Retina 5K: až ho uvidíte, nezapomeňte zavřít ústa!

Můj předchozí MacBook Pro 2011 však byl vybaven nejen bleskurychlým SSD diskem, ale také 16GB RAM, což bylo maximum, které se do něj dalo dát. Do iMacu Retina však můžete nainstalovat díky 4 slotům až 4x 8GB RAM a tak jsem poprosil chlapce z Kingstonu, aby mi těch 32GB RAM poslali. Nyní si možná budete říkat proč člověk jako já vlastně potřebuje 32GB RAM, když je reálně nedokáže využít. Opak je však pravdou, dokáže je využít každý z vás. OS X totiž funguje na trošku jiném principu než PC a jednotlivé aplikace si mohou brát v podstatě kolik paměti chtějí, pokud je k dispozici. OS X navíc cachuje do paměti co může, dokud je místo.

Rozhodně se tedy nenechte zmást mylným tvrzením některých většinou PC uživatelů, kteří vám tvrdí, že větší paměť nepotřebujete a nevyužijete ji. Počítač pojede mnohem rychleji a to i v případě, kdy vám paměť dostačovala. Nemá význam sledovat ani využití paměti v System Monitor, protože OS X vždy nechá nějakou volnou paměť, která je označena jako inactive, otázkou je kolik věcí dokáče uložit do paměti a kolik místa má k dispozici. Počítač je s větší pamětí pocitově mnohem svižnější a funguje s neuvěřitelnou lehkostí i v případě, kdy máte spuštěnou celou řadu aplikací.

iMac RAM FULL SLOT

Velmi neodborně řečeno tedy dokáže i běžné Safari využít až 10GB RAM, pokud mu to dostatkem paměti umožníte, což se pak odrazí na rychlosti odezvy jednotlivých aplikací a protože je pro mě počítač něco, co musí reagovat na veškeré mé příkazy rychleji, než je vůbec stihnu vymyslet, nemohl jsem se 32GB paměti dočkat. Operační paměť je jedna z mála věcí, které v případě OS X nejsou o tom, že chcete renderovat 4K videa nebo chcete tvořit 3D grafiku, ale i běžnému uživateli usnadní život a jeho počítač bude reagovat na běžné úkony mnohem rychleji. Nenechte se tedy mýlit tím, že když nejste profesionál, nevyužijete víc než 8GB. Vy totiž možná ne, ale počítač je využije a dá vám to patřičně najevo svižnějším chodem.

Mimochodem čím vyšší rozlišení má váš počítač, tím větší rozdíl v případě aktualizace RAM získáte. Při práci s extrémním rozlišením jaké má například Retina iMac totiž pracujete při každém quicklook náhledu s obrovským množstvím dat. Samotné screenshoty z těchto počítačů mají desítky MB a tak dále. u počítačů s Retinou tak poznáte rozdíl ještě patrněji než v případě počítačů s běžným rozlišením. Osobně mohu jen a jen doporučit aktualizaci paměti s tím, že tak získáte z počítače zcela jiný dojem. Ostatně podívejte se sami. Následující videa ukazují stejnou konfiguraci počítače iMac Retina 5K s 8GB, 16GB a nakonec s 32GB RAM.

Spouštění aplikací na iMac Retina 5K s 8GB RAM

Spouštění aplikací na iMac Retina 5K s 16GB RAM

Spouštění aplikací na iMac Retina 5K s 32GB RAM


iMac Retina 5K s 8GB RAM a výsledky v GeekBench 3

660x339xiMac2-1

iMac Retina 5K s 32GB RAM a výsledky v GeekBench 3

iMac 5K Retina 32GB RAM

Dnes nejčtenější

.