Zavřít reklamu

MacbookProcesor Intel Core M je presne to, čo umožnilo Applu vyrobiť 12″ MacBook. Procesor dokáže fungovať aj bez ventilátoru a presne to je dôvod, prečo je počítač ultratenký a pritom si zachováva tradičnú Applácku výdrž batérie. Lenže ani Core M nie je dokonalý procesor a aj keď ponúka množstvo výhod, disponuje tiež množstvom nevýhod, ktoré sa odrážajú na výkone a v kombinácii s Retina displejom to bude pravdepodobne najmenej výkonný Mac v súčasnosti.

Samotná séria procesorov Core M Broadwell pozostáva zo siedmich dvojjadrových čipov, ktorých frekvencia sa pohybuje v rozmedzí od 800 MHz do 1.2 GHz. Apple nechcel siahnuť po tom najpomalšom a preto v základnom MacBooku nájdeme 1.1 GHz procesor, vo výkonnejšom variante potom 1.2 GHz. Nakoniec, spoločnosť Apple hodlá predávať aj špeciálnu verziu s frekvenciou až 1.3 GHz, ktorú zatiaľ Intel nepredstavil a je možné, že pôjde len o exkluzivitu pre zákazníkov Applu.

Čipy sú vyrobené pomocou 14-nm technológie, čo sa priaznivo odrazilo na spotrebe, ktorá je oveľa nižšia než u iných procesorov pre notebooky. Bežne majú spotrebu vyše 10 W, procesory Core M Broadwell len 4,5 W. Procesor je navyše menší a aj samotná základná doska, ktorú neuvidí prakticky nikto okrem opravárov, je o 2/3 menšia než doska v MacBooku Air. Bývalý najtenší MacBook je ale stále výkonnejší. Dnešný Air ponúka procesor s frekvenciou 1.6 GHz s možnosťou upgradu na 2.2 GHz model. Taktiež disponuje výkonnejším grafickým čipom, Intel HD 6000 oproti Intel HD 5300. Porovnanie s MacBookom Pro snáď ani netreba robiť – ten ponúka 2.7 GHz dvojjadrový procesor a čip Intel Iris 6100.

Ako sa ale môže dariť MacBooku v benchmarkoch? Na to by nám mohol dať odpoveď Lenovo Yoga 3 Pro, ktorý ponúka rovnaký procesor. V benchmarku získal skóre 2 453 bodov pri single-core teste a 4 267 bodov pri multi-core teste. Najnovší Air má potom single-core skóre 2 565 bodov a 5 042 bodov multi-core. Výkon je však ďalej „zabitý“ Retina displejom s rozlíšením 2304 x 1440 bodov, ktorý má značný vplyv na spotrebu výkonu. Majitelia nového MacBooku teda môžu okamžite zabudnúť na hry, prácu s Photoshopom alebo úpravu videa. Otázkou nakoniec ostáva, ako sa voči novému MacBooku postavia zákazníci. Pri počítačoch sa hľadí na špecifikácie a zlatá farba + ultratenké telo nemusí byť dôvod, prečo sa rozhodnete priplatiť 350€ (oproti 13″ Air). Navyše za cenu MacBooku si môžete kúpiť 13″ MacBook Pro, ktorý má taktiež Retina displej.

MacBook 2015
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
*Zdroj: Apple Insider

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější