Zavřít reklamu

logo appleInteligentná elektronika je skutočne zaujímavá vec, ale zdá sa, že ľudstvu to nestačí a dokazuje to inteligentnými autami. Pod týmto pojmom si okamžite vybavíme samoriadiace autíčko od Googlu, ale ako by malo vyzerať inteligentné auto podľa Applu? Jeho najnovší patent ukazuje, že inteligentné autá by mali fungovať na podobnom princípe ako HomeKit, čiže by boli prepojené s iPhonom. To sú síce už dnes pomocou CarPlay, ale patent prezentuje, že iPhone by si zapamätal polohu vášho vozidla na parkovisku a akonáhle by zaznamenal, že sa k nemu blížite, mobil by vás upozornil na možnosť naštartovania vozu.

K tomu by sa využívalo Bluetooth pripojenie, čo je výhodou vzhľadom k faktu že v prípade použitia iného pripojenia v spolupráci s Apple Maps by vám mohol iPhone zvoniť pri každom druhom regáli v supermarkete. Upozornenia by boli napojené pravdepodobne na aplikáciu, ktorú by ste si stiahli z App Store tak ako aplikáciu Apple Watch. Ibaže aplikácia pre auto by vám umožnila odomykať a zamykať dvere, štartovať motor, prispôsobiť rôzne nastavenia vozu na diaľku a dokonca by sa dalo nastavťiť, aby bol motor vypnutý behom určitého časového okna. Rovnako by ste mohli otvoriť kufor, zapnúť rádio alebo audiovizuálny systém, aktivovať GPS, palubný počítač, prispôsobiť sedadlá vo vozidlách, vypnúť svetlá na diaľku (určite sa dakomu stalo že omylom nechal cez deň zapnuté svetlá).

Môžete tiež skontrolovať, či stěrače stírají, ostřekovače stříkají a tak podobne. Skrátka, iPhone a Siri vám umožnia ovládať prakticky všetko, pri čom nemusíte používať volant a plynový pedál, takže z toho nevznikne autonómne vozidlo ako to od Google, ale vaše auto bude do istej miery inteligentné. Technológia má však aj svoje riziká. Napríklad BMW muselo vydať softvérovú aktualizáciu pre autá s technológiou ConnectedDrive, keďže softvér obsahoval kritickú chybu, ktorá umožnila hackerom otvárať okná a dvere na cudzích autách. Táto chyba sa týkala 2,2 miliónov vozidiel, medzi ktoré patria modely BMW, Mini a Rolls-Royce.

CarPlay_Honda_Music_PRINT
*Zdroj: Cult of Mac

Dnes nejčtenější

.