Zavřít reklamu

„After five years on the east coast, it was time to go home.“ – Presne tieto slová sa zapísali do histórie herného sveta ako slová, ktoré sme mohli počuť na začiatku legendárneho Grand Theft Auto: San Andreas. Svetoznáma séria v roku 2004 na seba doslova vzala gangsterský nádych, obliekla si zelenú mikinu, zakryla si tvár šatkou a vybehla do ulíc, aby ukázala konkurencii, že tu je miesto len pre jedného. Kontroverzný titul z oblasti západného pobrežia USA je dodnes legendou na počítačoch, staršom PlayStatione 2 a ohromného potlesku sa dočkala aj o deväť rokov neskôr, keď si to namierila rovno na obrazovky smartfónov a tabletov.

Pred 6 či 9 rokmi dozadu by len málokto čakal, že sa vtedy najpopulárnejšia konzolová hra niekedy objaví na telefónoch. Pravda, už v tej dobe dokázalo PSP spúšťať hry s kvalitnou grafikou, no telefóny v tej dobe nedokázali ani jednu stotinu z toho, čo vďaka Stevu Jobsovi a jeho revolúcii dokážu dnes. Port San Andreas v tejto dobe podporuje všetky zariadenia s čipom A5 alebo novším. Je pritom vidieť, že Rockstar chce z 64-bitového čipu A7 vyťažiť čo najviac a aj preto sa majitelia nových zariadení dočkajú drasticky vylepšenej grafiky a to najmä po stránke reflexie. Ich real-time zapracovanie do hry spôsobí, že na autách jednoducho vidíte skutočné odrazy okolitých objektov, či už sa jedná o ľudí, okolité domy alebo ďalšie vozidlá. Túto vlastnosť, spolu s vylepšenými tieňmi, si môžu vychutnať aj používatelia iPhone 5 a iPhone 5c, nie však majitelia strojov s A5. Toto má na svedomí aj o polovicu menšia pamäť RAM, no už v prvých sekundách hrania spoznáte, že išlo o geniálny krok. Hra je totiž skvelo optimalizovaná na všetkých zariadeniach a aj keď niekedy sekne, vo väčšine prípadov ide plynulo. Toto poteší najmä hráčov, ktorí vlastnia minuloročný iPad mini, iPhone 4S, iPad 2 alebo iPod touch 5. generácie.

Kvôli novej platforme sa musel zmeniť aj spôsob, akým sa hra ovláda. Tentoraz však máte väčšiu slobodu výberu a zatiaľ čo predchádzajúce diely umožňovali jedine zmeniť rozloženie ovládacích prvkov na obrazovke, tentoraz máte na výber z troch rôznych možností ovládania. Toto môžu oceniť konzoloví hráči, keďže okrem štandardných tlačidiel pribudla možnosť ovládať vozidlá virtuálnou analógovou páčkou. Osobne ako hráčovi na PS3 a Xbox 360 prišlo práve toto nastavenie najvhodnejšie, keďže sa pri ňom nestane,  že by ste prst položili tesne vedľa tlačítka na odbočenie doľava/doprava. Tím ale možnosti hry nekončia a za najzaujímavejšiu novinku považujem možnosť zmeniť hustotu premávky. Na výber sú pritom tri možnosti, ktoré Rockstar označuje ako Heavy, Light a Normal. Toto nastavenie môže byť užitočné v prípade, že vám náhodou začne hra sekať, pokiaľ je v pamäti načítaných veľa objektov.

„Dám si dvakrát číslo 9, číslo 9 veľké, číslo 6 s extra omáčkou, číslo 7, dve čísla 45, jedno so syrom a sódu.“ Hráči, ktorá už San Andreas hrali v minulosti, mi dajú za pravdu, že toto bola jedna z najvtipnejších scén, ktoré sa v hre mohli objaviť. Zároveň nám hra týmto spôsobom potichu napovedala, že v tamojších fast-foodoch máme možnosť zakúpiť si rôzne typy jedla. Aj keď sa jednalo v podstate o maličkosť, práve takéto drobnosti sa postarali o to, že GTA:SA patrí k jedným z najobľúbenejších hier a zároveň bolo niektorými hráčmi označované ako hra desaťročia. Lenže nie všetky funkcie je možné nahradiť dotykovou obrazovkou a aj keď sa Rockstar pokúsil dať hráčom na mobile prístup k čo najväčšiemu množstvu funkcií, niektoré sa vytratili, respektíve pozmenili.

Príkladom toho môže byť neobľúbená misia, v ktorej bolo treba poraziť súpera v ovládaní hydrauliky do rytmu pesničky. Táto misia bola kvôli obmedzeniam dotykového displeja zjednodušená a hráči v nej nájdu len štyri smerové tlačítka, ktoré musia v prípade potreby stláčať. Po tejto minihre ale môže niekomu prísť, že hydraulika nie je prístupná mimo misie. To som si spočiatku myslel aj ja, no nie je to tak. Pokiaľ sa chcete v aute hrať s hydraulikou, treba sa dotknúť konkrétneho tlačítka a pohnúť prstom do niektorej strany. Podobne je na tom aj ovládanie vysokozdvižného vozíka, kde je možné iba určiť smer pohybu zdvíhacej plochy. Iné obmedzenie prichádza aj pri soundtracku a ovplyvňuje veľkosť hry. Ako už stihli zistiť niektorí fanúšikovia, Rockstar z mobilnej verzie odstránil 17 skladieb a zároveň znížil vzorkovaciu frekvenciu na 22 kHz. Taktiež sú všetky skladby v mono.

V konečnom dôsledku sa však dá povedať, že mobilná verzia toho prináša ešte viac, ako mohla priniesť počítačová verzia vo svojej dobe. Príkladom toho môže byť predovšetkým vylepšená grafika na novších zariadeniach, no hráči si všimli aj ďalšie, väčšinou drobné zmeny. Všetky postavy vrátane CJ-a majú oddelené prsty na rukách, vegetácia je rôznorodejšia a niektoré autá sa dočkali vylepšenia z hľadiska detailov. Osobne si tiež pochvaľujem prítomnosť ikon pri kúpe oblečenia či výbere účesu, keďže vďaka tejto možnosti hráč takmer okamžite vie, čo má od danej položky očakávať. S výnimkou hudby nie je hra prakticky nijak oklieštená, keďže na ostatných aspektoch hry si dali vývojári skutočne záležať. Či už ide o veľmi príjemné ovládanie alebo o skvelú optimalizáciu, jednoznačne ide o dielo, ktoré sa v mobilnom svete len tak nevidí. Pokiaľ ste fanúšikom série GTA, San Andreas je určite srdcovou záležitosťou, ktorú si dokážete aj po toľkých rokoch vychutnať a to možno aj niekoľkokrát po sebe. Narozdiel od väčšiny mobilných titulov, ktoré sľubujú niekoľko hodín zábavy, San Andreas je hrou, ktorá je schopná ponúknuť stovky hodín zážitku. Nie nadarmo je ešte aj dnes považovaná za jednu z najlepších hier, aké kedy vyšli.

Související články

Dnes nejčtenější

.