Zavřít reklamu

ipod_classicJeden z nejžádanějších a nejpopulárnějších produktů těchto Vánoc není v obchodech k dostání. Dva měsíce poté, co Apple legendu v podobě iPodu Classic vyřadil z nabídky, se tento model prodává za až čtyřnásobek ceny, kterou nabízel Apple. Největším lákadlem je samozřejmě obrovská kapacita v hodnotě 160GB. Do iPodu Classic se totiž vejde až 40 000 písniček.I když se v poslední době začaly více prodávat zařízení s 64GB či se 128GB, zmíněná hodnota iPodu Classic je stále v nedohlednu.

Nové modely se momentálně ve Velké Británii prodávají za £670. Pro srovnání – modely, které se prodávaly na Ebay a kterých bylo k dostání 3000 v době, kdy je ještě nabízel Apple, se všechny rychle vyprodaly za cenu mezi £350 a £500. I použité modely se dnes prodávají dokonce za víc než £229. Poté, co se Apple rozhodl přestat nabízet iPod Classic, se Tim Cook nechal slyšet, že společnost již nemá přístup ke komponentům a že jejich redesign by se jednoduše nevyplatil.

V lednu roku 2013 se magazín Stuff vyjádřil následovně: kupte si iPod Classic před tím, než bude pozdě, cena se po jeho vyřazení z nabídky vyšplhá až na dvojnásobek. Editor zmíněného časopisu Will Dunn řekl: „Pořád je zde obrovská poptávka po iPodu Classic a je jasné proč – Spotify může nabízet 20 milionů písniček, ale 120GB naprosté většině bohatě stačí. Vaše celá iTunes knihovna je v jednom malém zařízení a vy se nemusíte starat o nějaká data či o předplacení služby. Také si myslím, že iPod Classic prostě představuje ničím nerušenou uživatelskou zkušenost – iPod slouží jen pro hudbu, je to stále symbol.”

iPod Touch převzal roli po iPodu Classic. Jeho maximální kapacita ale činí pouze 64GB. Dunn dále podotknul, že podle něho se společnost z Cupertina k iPodu Classic nevrátí, ale že je tu možnost, že tuto díru na trhu vyplní jiný subjekt. „Dny iPodu byly sečteny od představení prvního iPhonu, navíc můžeme vidět, že streamovací služby jsou stále oblíbenější a u firem důležitější. To si uvědomuje i Apple, který momentálně nabízí iTunes Radio, a Google, který nedávno představil službu YouTube Music Key.”

„Jiné společnosti nabízí celkem dobré alternativy, jako například Sony ZX1 nebo všechno od Astell & Kern, ale osobně bych si nic z toho nekoupil. Vlastním smartphone s kapacitou 128GB; navíc jsou tu aplikace jako doubleTwist, které mi sesynchronizují iTunes knihovou s mým Androidem.”

iPod Classic ale není prvním retro produktem, co se znovu stal populárním. Ann Wintour, editorka American Vogue byla na minulém tenisovém US Open spatřena s takzvaným a před 10 lety neuvěřitelně oblíbeným „véčkem”. Hudební hvězda Rihanna se vrátila ke klasickému hloupému telefonu, stejně jako Iggy Pop. Na trhu jsou k zakoupení i stará zařízení jako Nokia 8210, což byl parádní telefon za časů, kdy uživatelé chtěli co nejmenší telefon, ne jako je tomu teď, kdy vládnou 5-palcové modely. Další množností je zakoupení podobných telefonů jako stařičkých Motorol a Ericssonů.

Djassem Haddad, který provozuje stránku vintagemobile.fr od roku 2009, řekl: „Někteří lidé se prostě nekoukají na cenu. Vysoké ceny tu jsou kvůli tomu, že je těžké některé modely v dnešní době sehnat.” Nokia 8800 Arte Gold se na jeho stránce dá pořídit za £810, zatímco Nokia 8800 za slušných £200. Haddad vždy jeho stránce věřil, ale bylo mu jasné, že jde o trh, který osloví jen malou část zákazníků. To se ale změnilo, prodeje raketově vzrostly. Po všech těch aférách a únicích z iCloud či po kauzách o sledování NSA a jiných služeb je jasné, že se lidé bojí a proto si rádi zakoupí bezpečnější zařízení, který žádný cloud či internet jednoduše nemají.

ipod_classic

Dnes nejčtenější

.