Zavřít reklamu

Apple-tv-2Jen si to přiznejte, kolikrát jste už šli kolem obchodu a přemýšleli nad Apple TV. Přece jen 99€ za tu malou krabičku není až tak moc a určitě by vás něčím potěšila, ovšem otázka je čím. Vaše rozhodování tak vždy skončilo na základě toho, že jste se někde dočetli jaká omezení má v ČR/SR Apple TV a jak je nevyužitelná. Já jsem jednoho dne neodolal a Apple TV koupil. Pojďte se podívat proč a na co ji vlastně používám.

Pokud jste zvyklí na to, jakým způsobem pracuje váš iPhone, iPad nebo Mac, pak mi jistě dáte za pravdu, že Smart TV jsou pro vás naprostým utrpením a je jedno, zda máte televizor za osm milionů nebo osm tisíc, používání Smart funkcí je zkrátka utrpení. Nakonec veškeré Smart u mé 4K TV dopadlo tak, že jsem si z YouTube aplikace na iPhone přehrával videa na televizoru, na víc jsme neměl odvahu a nervy. Kromě samotného televizoru Philips s 4K rozlišením mám připojen ještě PS4, PS3, zesilovač a nově také Apple TV.

Jak je z výčtu herních zařízení zřetelné, streamovní her z iOS zařízení do Apple TV rozhodně není tím, co od ni očekávám a upřímně, jsem tuto funkci nikdy nepoužil. Přesto je mi však jasné, že pro mnoho z vás může být hlavním lákadlem, proč si Apple TV koupit. V mém případě hraní znamená zejména PS4 a Battlefield 4 online, s čímž Apple TV příliš nejde dohromady. V mé domácnosti má Apple TV zcela jiný účel, slouží pro přehrávání iTunes knihovny z hlavního počítače.

Apple TV
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Pro streamování obsahu iTunes knihovny slouží v případě všech Apple zařízení včetně Apple TV funkce Home sharing nebo-li domácí sdílení, kterou aktivujete přímo v iTunes. Následně stačí připojit Apple TV ke stejné Wi-Fi jako je váš počítač a přihlásit se pomocí stejného Apple ID. V počítači můžete dále vybrat také složky s fotografiemi, které se mají do Apple TV sdílet a které je pak možné na televizoru prohlížet. Jakmile je hotovo, stačí v Apple TV zobrazit položku počítače a zvolit počítač sdílející iTunes knihovnu.

Nyní narazíte na to, co je při koupi Apple TV stěžejní a zcela rozhodující. Pokud iTunes používáte jako zdroj veškeré hudby, všech videí a seriálů, máte vše perfektně označeno, setříděno a v neposlední řadě pak také každé album a film vybaven coverem, pak je výsledek na Apple TV fantastický, procházení knihovny je jednoduché a naprosto intuitivní stejně jako v samotném iTunes. Pokud je však pro vás iTunes nutné zlo, které akceptujete jen kvůli svému iPhonu nebo iPadu, pak narazíte na problém. Do Apple TV totiž obsah jinak než přes iTunes Home Sharing nedostanete, tedy alespoň z počítače ne. Je tedy velmi důležité, abyste měli ve své knihovně skutečně pořádek, pak není co řešit.

Apple TV recenze
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Apple TV mi z 80% slouží k tomu, abych mohl přehrávat hudbu přes zesilovač, který je v obývacím pokoji z počítače, který je v pracovně. Tuto funkci plní na jedničku a jak jsme uvedl, pokud máte v knihovně pořádek, pak budete spokojeni. V případě, kdy máte nějakou párty a každý si může pouštět hudbu přímo ze svého iPhonu je to také super, ovšem my na to většinou používáme spíše YouTube, protože i když je nejlepší party píseň světa Ovčia Koža, málo kdo ji má ve svém iPhonu. Přehrávání hudby přes Home Sharing je okamžité a nestává se, že byste museli na cokoli čekat. Asi jednou za dva měsíce se mi stalo, že jsem musel v Apple TV home sharing vypnout a znovu zapnout, aby se knihovna načetla, jinak jsme se s žádným problémem nesetkal.

Ačkoli jsme původně myslel, že mi Apple TV bude sloužit jen na přehrávání hudby, rychle jsme zjistil, že je mnohem pohodlnější ukazovat rodině nebo přátelům fotografie pohodlně na televizoru ve 4K rozlišení bez toho, aniž byste museli chodit k počítači a stát nad displejem, na kterém jsou fotky zobrazovány. Pohodlně se usadíte a pomocí Remote si snadno prohlédnete fotografie které chcete. To vše je však prozatím jen o streamování, které vám sice ne tak pohodlně, ovšem spolehlivě zajistí i různé DLNA servery a to jak softwarové, tak i hardwarové a spolu se smart funkcemi, které má v dnešní době téměř každá televize od 250€ nahoru, v podstatě stále není nic, co by Apple TV dokázala navíc. Apple TV je však neuvěřitelně sexy, neuvěřitelně snadno se ovládá a poskytuje vám pohodlí, přesně to pohodlí které chcete po náročném dni v práci, kdy už nechcete řešit nic, jen jedním tlačítkem spustit hudbu, film nebo svůj oblíbený pořad.

TV Apple
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Když už jsme u sexy ovládání, pak je potřeba se podívat také na sexy obsah, který je v podstatě po stremování hudby jedinou další funkcí, kterou na Apple TV osobně využívám. Obsah je totiž to jediné, co vám kromě streamování ať už hudby nebo her, případně fotografií a filmů, může Apple TV nabídnout. Jedná se o obsah zaměřený na lidi, kteří mají rádi informace a osobně dokáži hodiny sledovat Bloomberg TV a dozvídat se nové informace spolu s tím, že si zlepšuji angličtinu. Druhou skupinou lidí jsou pak sportovci, kteří ocení kanály jako je NBA, NFL, MLB a tak dále. Samozřejmě zde jsou i další kanály ale většina z těch, které Apple TV dnes nabízí je zacílena na lidi, kteří mají rádi zpravodajství a sport a pokud sledujete NBA a zajímají vás novinky ze světa, především ze světa financí, pak si jistě stejně jako já vystačíte s NBA a Bloomberg kanálem, které zkombinujete na odreagování s Red Bull. Osobně Red Bull TV a celou show, kterou tým Red Bullu dokázal vytvořit miluji, miluji Red Bull Air Race a i ostatní soutěže nebo jen dokumenty, jako je například Project Patagonia.

Je jen málo kanálů, které jsou zamknuté celé, většina z nich nabízí alespoň nějaké funkce, které máte možnost sledovat a tak je možné na NBA kanálu sledovat statistiky, nejlepší akce a další detaily, ovšem na celé zápasy se živě ani ze záznamu již bez zaplacení nepodíváte. to však platí nejen u Apple TV, jedná se zkrátka o kanály, které jsou zamknuté všude a je jedno, kde je sledujete. Na druhou stranu mě například kamarád, který je fanouškem NFL upozornil na to, že to co je v Apple TV již v placené sekci a bez Session Pass se nezobrazí, je přímo na NFL.com zdarma, to je však skutečnou výjimkou. Setkávám se s názory, že Apple TV nabízí jen placený obsah, to však není pravda například skutečně stovky a řekl bych že dnes již i tisíce videí na Red Bull kanálu jsou zcela zdarma a sám i když se o Red Bull celkem zajímám, jsme neměl ani ponětí o tom, co vše Red Bull nabízí za sporty a co za disciplíny zastřešuje. To co je placené na Apple TV, je zkrátka placené i jinde a je jedno, zda budete NBA chtít sledovat na iPadu, iMacu nebo na klasickém počítači, League Pass k tomu budete potřebovat vždy a všude.

LsA Apple TV
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Vzhledem k tomu, že tento článek není a ani neměl být recenzí, tak závěrem nemohu hodnotit Apple TV jako takovou, mohu však hodnotit Apple TV jako zařízení, které používám já ve svém osobním životě. Z mého pohledu, kdy vím že 100€ nemám problém utratit za mnohem nesmyslnější věci než je Apple TV se jedná o zajímavou hračku, kterou asi nebudete stejně jako já využívat každý den, ale pořád musíte pamatovat na to, že vám na stole nebo u televizoru bude ležet věc za 100€, nikoli za 1000€ a tak nemá asi příliš význam přemýšlet nad tím, zda Apple TV využijete. Veškerý obsah, který Apple TV nabízí najdete na internetu a to co je zdarma dostupné na Apple TV, je zdarma dostupné také na oficiálních stránkách jednotlivých kanálů! To co je placené na Apple TV, je placené i kdekoli jinde. Apple TV je tak potřeba brát pouze jako vstupenku do světa zábavy, která vám zaručí, že budete sedět v první řadě a vychutnáte si zejména pohodlí při ovládání a klid při sledování. Mě osobně za to 100€ stojí, zda vám, to už si musí posoudit každý sám a znovu opakuji, někdo kdo raději hraje iOS hry než AAA tituly na PS4, může Apple TV využít naprosto jinak než já a najde pro ni jiné uplatnění, toto je pouze můj osobní pohled na Apple TV. Poslední věta tedy zní zřejmě takto: jsem rád že ji mám a usnadňuje mi život.

Související články

Dnes nejčtenější