Zavřít reklamu

AirDrop - ikonaS iOS 8 a OS X Yosemite konečně přišlo to, na co mnoho uživatelů čekalo. Apple sjednotil svá zařízení tak, jako ještě nikdy před tím. Funkce Continuity a Handoff jsou toho jasným důkazem a Apple produkty jsou si tak nyní mnohem bližší. Těmito funkcemi to ale nekončí. Apple v tichosti umožnil začít přenášet své soubory mezi iOS zařízením a počítačem Mac pomocí funkce AirDrop. Funkce AiDrop je na počítačích Mac od verze OS X 10.7 a na iPhonu, iPadu a iPodu Touch od verze systému iOS 7, ale do této doby uměla přenášet jen soubory mezi Macy nebo iOS zařízeními, nikdy však napříč. Nyní je však vše propojené a tudíž mnohem komfortněji řešené. Pojďme si tedy ukázat, jak docílit toho, aby vše fungovalo správně, i když na tom není nic těžkého.

V první řadě je důležité mít počítač Mac se systémem OS X Yosemite a iOS zařízení se systémem iOS 8. Na iPhonu funguje AirDrop až od iPhonu 5, pokud tedy máte iPhone 4S s iOS 8, tak bohužel AirDrop není možný. Všechna podporovaná zařízení jsou vypsána níže, můžete si tedy zkontrolovat, zda váš Apple produkt je podporován či nikoli. Zajímavé je, že nemusíte mít otevřený AirDrop ve Finderu, jako tomu bylo dříve, ale stačí mít zaplé Bluetooth a Wi-Fi. Apple udává, že nemusíte být připojeni na žádné síti, mně bohužel takto AirDrop nefungoval a musel jsem se na nějakou připojit, nemusíte být ale na stejné, jelikož zařízení pro AirDrop automaticky nastaví přímé bezdrátové spojení. Zařízení by od sebe měla být vzálená nejvíce 8 metrů a to především kvůli dosahu Bluetooth. Další podmínkou je mít zapnutý AirDrop na iOS zařízení. Lze tak učinit v Ovládacím centru, kde po zapnutí vám bude nabídnuto, zda chcete AirDrop povolit Pouze pro kontakty nebo Pro všechny. Nyní už stačí jen u požadovaného souboru zvolit Sdílet a zde již uvidíte nabídku kontaktů, kteří mají aktivovaný AirDrop.

AirDrop1

Pokud přenášite soubor z Macu na iOS zařízení, tak stačí otevřít AirDrop například pomocí klávesové zkratky ⇧ + ⌘ + R a požadovaný soubor přesunout na ikonu uživatele, kterému chcete soubor odeslat. Také můžete ve Finderu označit soubor(y) a poté kliknout na Sdílet v horním panelu nástrojů a poté zvolit AirDrop, kde se opět objeví kontakty, kterým můžete soubor odeslat. Toho samého lze docílit samozřejmě také tím, že na soubor(y) kliknete pravým tlačítkem a zvolíte Sdílet –> AirDrop. Cílové iOS zařízení musí být aktivní, tedy nesmí být zamčené, jelikož v takovém případě se nezobrazí mezi uživateli, kterým lze soubor odeslat. Do iOS zařízení je také možné odesílat celé složky, k jejich editaci je ovšem potřeba některá z aplikací třetích stran z App Storu, pokud budete chtít přenést celou složku, iOS zařízení vám nabídne příslušné aplikace jako například File Manager (FREE) nebo Documents 5.

AirDrop 2

AirDrop mezi iOS a Mac OS X tak v podstatě „zničil“ celkem užitečnou a populární aplikaci Instashare pro Mac a iOS zařízení, kterou jsem osobně celkem často využíval a vyhovovala mi. Tato aplikace dokázala přenášet soubory mezi iOS a OS X již před vydáním Yosemite a iOS 8. Ovšem Instashare umí stále něco, co OS X ani iOS doposud neumí a pravděpodobně ani umět (podporovat) nebudou. Instashare totiž dokáže přenášet soubory mezi žařízeními se systémem Mac, iOS, Android a Windows (desktop) a tím je tak stále populární a oblíbená. Pro uživatele, kteří mají pouze Apple produkty je ale nyní Instashare již nepotřebný, jelikož funkce AirDrop tuto aplikaci vhodně nahradila. Určitou roli hraje také fakt, že Instashare je v Mac App Store za 3,59 €.

Podporovaná iOS zařízení:

  • iPhone 5 nebo novější
  • iPad (4. generace nebo novější)
  • iPad mini (1. generace nebo novější)
  • iPod touch (5. generace)

Podporovaná Apple zařízení se systémem OS X:

  • MacBook Pro (Mid 2012 nebo novější)
  • MacBook Air (Mid 2011 nebo novější)
  • iMac (Late 2012 nebo novější)
  • Mac mini (Mid 2011 nebo novější)
  • Mac Pro (2013)

Dnes nejčtenější

.