Zavřít reklamu

iMac RetinaApple se stal ve třetím čtvrtletí letošního roku pátým největším prodejcem počítačů na světě. Apple se již dlouhou dobu pohyboval na předních příčkách seznamu největších prodejců v USA, ovšem až nyní se mu podařilo proniknout do první pětky také v celosvětovém měřítku. Apple během třetího čtvrtletí letošního roku prodal téměř pět milionů počítačů, zatím co v předchozím čtvrtletí to bylo o půl milionu méně. Celkově tak Applu patří celosvětově 6,3% trhu.

Největším prodejcem počítačů na světě je stabilně Lenovo, kterému s 15,7 miliony prodaných kusů za prozatím poslední čtvrtletí letošního roku patří 20 procent trhu. Lenovu však šlape na paty HP s 14,7 miliony prodaných kusů a podílem na trhu 18,8%. Třetí Dell pak prodal 10,4 milionů kusů a podíl na trhu činní 13,3%. Acer Group je v současné době jediným prodejcem, jehož pozici v tabulce by mohl Apple v příštím roce ohrozit. Acer totiž prodal 6,6 milionů kusů a patří mu 8,4% trhu.

idcnumbers
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Statistika společnosti IDC samozřejmě na rozdíl od mnoha jiných tabulek zahrnuje pouze klasické počítače. Mnoho analytických společností světa totiž mezi počítače řadí také tablety. Co se tržního podílu Applu v USA týká, je Apple s 2,26 miliony kusů prodaných v USA za poslední čtvrtletí na třetím místě a ovládá 13% trhu. První je v USA společnost HP, které patří 27,7% trhu.

idcnumbersus
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Celkově se ve světě prodalo za poslední čtvrtletí 78,5 milionů počítačů, což představuje meziroční pokles o 1,7%. Co se USA týká, prodalo se 17,4 milionů počítačů, což znamená meziroční nárůst 4,3%.

gartner_3Q14_us_trend
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější