Zavřít reklamu

iTunes 12 iconSpolupráca medzi Apple a U2 je momentálne hlbšia, než kedy predtým a dvojica to „oznámila“ už tým, že darovala 500 miliónom užívateľom album U2 „Songs of Innocence“. Ten síce nepotešil všetkých a Apple čoskoro vydal nástroj pre odstránenie albumu z Apple ID, ako aj oznámil čísla súvisiace s týmto albumom. Spolupráca však nekončí len tým, ale podľa magazínu Time pracuje dvojica na novom hudobnom formáte, ktorý môže zvýšiť predaje digitálnej hudby v obchode iTunes, v čase kedy sa do popredia dostávajú prevažne bezplatné streamovacie služby.

Jedná sa však o veľmi tajný projekt a nikto zatiaľ nevie, o aký hudobný formát pôjde. Bono však tvrdí, že pôjde o tak neodolateľne vzrušujúci projekt, že to hudobných fanúšikov presvedčí, aby znovu začali nakupovať hudbu – či už albumy alebo jednotlivé skladby. Apple chce už dva roky zmeniť trend, avšak zatiaľ neúspešne, ktorý sa odrazil na stagnujúcich predajoch digitálnej hudby. Apple najprv oznámil službu iTunes Radio, tá je však úzko spojená s obchodom iTunes Store a slúži skôr ako doplnok, o ktorom toho dnes veľmi nepočujeme.

Streamovacie služby, ktoré sú častokrát bezplatné alebo vyžadujú od užívateľa, aby zaplatil menší licenčný poplatok za neobmedzený prístup k obrovskému množstvu skladieb, sú momentálne na vzostupe a to sa odráža na poklese predajov – ako už potvrdila spoločnosť Nielsen SoundScan, len za prvý polrok 2014 klesli predaje digitálnych hudobných albumov o 15% oproti minulému roku a rovnako došlo k poklesu predaja digitálnych skladieb o 13%. Popularita streamovacích služieb naopak vzrástla o 42%.

iTunes 12
*Zdroj: TIME

Dnes nejčtenější

.