Zavřít reklamu

ščipadKdyž Apple představil v roce 2010 první generaci tabletu iPad, nepředstavil jen nový produkt, ale vytvořil zcela nový trh tabletů, který tu doposud nikdy nebyl. Tablety jako takové samozřejmě existovaly již řadu let před iPadem, ovšem spíše jako hobby záležitost společností jako je Sony nebo Microsoft, které vytvářeli speciální ultrapřenosné počítače s dotykovou obrazovkou, které však kupovali zejména počítačový nadšenci a jejich prodeje se počítaly na tisíce kusů.

V roce 2010 přišel Apple, představil iPad a svět nakoupil stovky milionů tabletů od společností jako je Apple, Samsung, Asus a mnoha dalších. Tablet zkrátka chtěl každý bez toho, aniž by vůbec tušil, k čemu mu tato hračka bude. Tablet je však produkt, který nepotřebujeme každý rok nový a jeho životní cyklus mnohem víc připomíná životní cyklus počítače než mobilního telefonu. Nejdůležitější čísla se tedy udála v prvních letech, od roku 2010 do roku 2013 kdy prodeje neustále rostly. Nyní již prodeje meziročně klesají a to nejen v globálním měřítku, ale také samotné prodeje iPadů se poprvé meziročně propadly.

Prodej tabletů samozřejmě nekončí a tablety budou všechny společnosti i nadále vyrábět, ovšem v porovnání například se smartphony se jedná o záležitost, kdy se největší prodeje udělaly v prvních dvou až třech letech od uvedení prvních tabletů na trh a nyní bude tento segment již jen stagnovat a pomalu klesat. Telefon je pro mnohé lidi bohužel vnímán jako sociální status a tak i když dají za iPhone jednu svoji výplatu, bohužel si jej každý rok koupí jen proto, aby ukázali, že mají nejnovější model. U tabletu to však neplatí a bohatě nám stačí i starší generace iPadů nebo jiných tabletů.

Na tomto příkladu je tak zajímavě vidět, že i když se obrovské počty kusů prodávaly především v prvních letech, byl to právě Apple kdo tento trh vytvořil a taktéž ovládl a v době kdy se prodávaly miliony kusů denně, prodával jich nejvíc Apple. Když se tedy nejedná o dlouhodobý trh, který by mohl stejně jako u iPhonů růst několik let po uvedení prvního modelu, dokáže jej Apple ovládnout hned na začátku a vytěžit z něj naprosté maximum dříve, než ostatní zareagují.

iPad_Air_mimo
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější