Zavřít reklamu

applelogoAj keď Apple chcel rozviazať zmluvu s TBWA/Chiat/Day a chcel vybudovať svoj vlastný tím, spoločnosť sa bude musieť ešte dlho spoliehať na partnerskú agentúru. Reklamná agentúra TBWA je partnerom Applu už viac ako 30 rokov, pričom práve ona stála za legendárnou reklamou 1984 a za množstvom ďalších reklám. V minulých rokoch sa však Apple kvôli agresívnej kampani Next Big Thing od Samsungu rozhodol, že zmluvu s TBWA rozviaže a začne budovať svoju vlastnú agentúru. Na tom sa očividne pracuje, no nevyzerá to, že by to pre Apple prinieslo to pravé orechové.

Bloomberg totiž poukázal na štatistiku spoločnosti Ace Metrix, ktorá sa rozhodla sledovať popularitu jednotlivých reklám od Apple. A práve jeho štatistika poukázala na to, že reklamy, ktoré vyprodukoval samotný Apple, sú u divákov menej populárne než reklamy, za ktorými stojí reklamná agentúra TBWA/Chiat/Day. Najúspešnejšia reklama, ktorú vyrobil Apple, nesie pomenovanie „Chicken Fat“ a získala skóre 611. Aj keď to predstavuje značný úspech, reklama má stále menšiu popularitu než dvojica reklám od TBWA a jeho divízie Media Arts Lab. Jedná sa o reklamy „From the Heart“ a „Gigantic“. Najpopulárnejšou reklamou za posledné roky je však reklama na službu FaceTime z roku 2010, ktorá získala skóre 696.

Najmenší úspech naopak zaznamenala celá reklamná kampaň Your Verse, ktorá mala za cieľ prezentovať, čo robia ľudia s iPadom v rôznych častiach sveta. Aj keď sa jednalo o sériu niekoľkých reklám, ani jedna podľa zistenia Ace Metrix nezískala hodnotenie vyššie, než 600 bodov a značná časť z nich má dokonca hodnotenie nižšie, než 550. Konkurenčný tábor je na tom o niečo lepšie. Spoločnosť Samsung sa môže pochváliť veľmi vysokou popularitou reklamy na Samsung Galaxy S5, v ktorej spoločnosť prezentuje vodeodolnosť telefónu. Reklama získala skóre 739 bodov, pričom sa jedná už o druhú reklamu na telefóny Galaxy, ktorá získala skóre väčšie, než 700 bodov. Dôvodom môže byť, že Samsung zveruje svoje reklamy do rúk výhradne externej reklamnej spoločnosti. Rob Siltanen, ktorý sa podieľal na legendárnej reklame „Here’s to the Crazy Ones“ tvrdí, že problémy s nízkou popularitou reklám od Apple môže mať na svedomí snaha reprezentovať samého seba: „Najťažšie reklamy, na ktorých som kedy pracoval, boli tie, ktoré som robil sám pre seba. Je veľmi ťažké získať potrebnú perspektívu na to, aby človek spravil takúto reklamu správne.“

Apple TBWA reklamy
*Zdroj: Bloomberg

Související články

Dnes nejčtenější

.