Zavřít reklamu

Apple nás různými reklamami na své produkty zásobuje v poslední době poměrně intenzivně ve snaze přesvědčit nás o jejich dokonalosti. Podle výzkumu společnosti UserTesting však mají tyto reklamy na jednu skupinu uživatelů spíše opačný efekt. Lidé starší 55 let totiž vnímají podobné reklamy spíše negativně a jsou z nich znepokojeni. 

K výzkumu bylo přizváno celkem 200 lidí, kteří byli rozděleni do dvou skupin. V jedné skupině byli lidé ve věku 18 až 25 let, v té druhé pak lidé starší 55 let. Výzkumníci pak zkoumali i těchto lidí reakce na reklamy, které jim pouštěli, z čehož vzešly poměrně zajímavé výsledky. Ukázalo se například to, že starší lidé vnímají reklamy Applu spíše jako hloupé a chaotické, k čemuž jim dopomáhá především jejich rychlé tempo. 

Podle některých vyjádření účastníků výzkumu se dá říci i to, že starší lidé nad reklamami daleko více přemýšlí. Jedna starší uživatelka iPhonu například uvedla, že nedávná reklama na Apple Pay byla dle jejího názoru velmi rychlá a jablečná platební metoda v ní nebyla příliš popsána a to ani z hlediska bezpečnosti, z čehož nemá úplně dobrý pocit. Děsí jí třeba myšlenka placení přes Apple Pay pouhým pohledem. “Existuje mnoho proměnných, které je v tomto ohledu potřeba zvážit,” řekla. Další žena, který se účastnila testu, pak dodala, že jí znepokojuje krádež identity v souvislosti s odemykáním telefonu skrze sken obličeje či placení přes tutéž autentizační metodu. 

Jedním z hlavních hrdinů reklam Applu bylo mnohokrát i Face ID:

Zaměřeno na mladé

Je zajímavé, že ke stejnému hodnocení reklam došli jak starší uživatelé telefonů se systémem Android, tak i se systémem iOS. Podle společnosti to ale žádným velkým překvapením není. Jejich hlavním poselstvím je totiž podle ní především posílit loajalitu ke značce u mladších vlastníků, než přetahovat uživatele Androidu na svou stranu. 

Strategii Applu se příliš nemůžeme divit. Pokud se mu totiž podaří získat co nejvíce uživatelů již v jejich mladém věku, má velkou šanci, že si je udrží po celý jejich život, což s sebou samozřejmě nese zaručené příjmy. Přesně proto se snaží reklamy vytvářet přesně tímto způsobem a to i za cenu toho, že by jimi mohl teoreticky zmást své starší uživatele, jelikož u nich už svého dosáhl a je vcelku pravděpodobné, že ti “na stará kolena” ke změně smartphonu nesáhnou. 

A jak vnímáte reklamy Applu vy? Jsou podle vás už na první pohled cíleny na mladší uživatele, nebo si v nich najdou to své i starší zákazníci? 

ad

Související články

Dnes nejčtenější

.