Zavřít reklamu

Fámy o tom, že Apple v ďalšej verzii iPhone prinesie NFC, najnovšie vytiahla uznávaná agentúra Morgan Stanley. Analytici z Morgan Stanley vyhlásili, že Apple sa tento rok definitívne odhodlá zakomponovať do svojho telefónu technológiu NFC, ktorú bude využívať výhradne na vykonávanie bezkontaktných platieb v obchodoch. Morgan Stanley však nestrieľa do prázdna a svoje tvrdenie obhajuje novými informáciami, ktoré by mohli jeho domnienku iba potvrdzovať.

Spoločnosť vo svojej správe tvrdí, že Apple údajne uzavrelo dohodu so spoločnosťou NXP, vrámci ktorej by malo NXP začať vyrábať NFC čipy pre budúci iPhone. K uzatvoreniu dohody malo dôjsť už v poslednom štvrťroku 2013, vďaka čomu má NXP dostatok času na to, aby pomaly zahájilo výrobu NFC čipov pre desiatky miliónov iPhonov 6, ktoré Apple vyrobí. Spoločnosť NXP je ale už teraz jedným z hlavných dodávateľov komponentov pre Apple. Stojí totiž za výrobou pohybových koprocesorov M7, ktoré sú súčasťou iPhone 5s, iPadu Air a iPadu mini s Retina displejom. Dôvod, prečo Apple až doteraz čakal s použitím NFC v iPhone, má byť ten, že technológia ešte nebola dostatočne pripravená na komerčné použitie. Teraz už ale je a pre Apple je správny čas, aby ju použil a prepojil napríklad s aplikáciou Passbook a Apple ID.

Nad použitím NFC ale ešte stále visí množstvo otáznikov. Najväčším z nich je, prečo by mal Apple použiť technológiu NFC, ktorú tak rád zhadzoval a radšej vyvíjal svoje vlastné alternatívy, ktoré využívajú rozhrania WiFi a Bluetooth. Apple plánuje využiť na platby a bezkontaktnú interakciu so zákazníkom prostredníctvom technológie iBeacon, ktorú podporujú všetky zariadenia s iOS 7 alebo Android 4.2 s Bluetooth 4.0 LE. Technológiu najnovšie začal využívať vo svojich obchodoch Apple Store v USA a očakáva sa, že ju rozšíri aj do ďalších obchodoch v ďalších častiach sveta. Po boku iBeacon však Apple prezentuje technológiu AirDrop, ktorá využíva WiFi na odosielanie súborov bez toho, aby ľudia museli prikladať dva telefóny k sebe . Koncept je to síce pekný, no ako som zistil sám pri recenzovaní iPhone 5c, technológia je v súčasnej podobe zlyhaním a veľakrát sa mi stalo, že mi odosielanie súborov z iPhone na iPad mini vôbec nefungovalo.

*Zdroj: MacRumors

Související články

Dnes nejčtenější