Zavřít reklamu

Tisková zpráva: ESET, globální lídr v proaktivní digitální ochraně, varuje uživatele počítačů s operačním systémem Mac OS X před stahováním a instalováním software, pocházejícího z pochybných zdrojů. Experti z laboratoří ESET sledují malware, který krade z počítačů svých obětí přístupové údaje. V současné verzi je ukrytý v pirátských verzích některých populárních aplikací. Nejnovější malware pro Mac je trojan s názvem OSX/CoinThief, který do internetového prohlížeče instaluje doplněk, umožňující sledovat přihlašování uživatele k jeho bitcoinovým účtům a odesílat zjištěné přístupové údaje. Postiženými aplikacemi jsou v současné době:

  • BBEdit – textový editor pro OS X
  • Pixelmator – a grafický program
  • Angry Birds – nesmírně úspěšná počítačová hra
  • Delicious Library – aplikace pro katalogizaci médií

„Hackeři, kteří stojí za tvorbou a rozšířením trojana OSX/CoinThief, se snaží vydělat na rostoucím zájmu veřejnosti o měnu Bitcoin. Trojan se dokáže nabourat do bitcoinových účtů obětí a umožní tak zločincům provádět na nich operace,“ vysvětluje security researcher Graham Cluley, který o této hrozbě píše na blogu We Live Security, provozovaný společností ESET. Přeložený článek najdete na našem blogu.

„Stahovat nelegální software znamená nejen okrádat vývojáře aplikací, ale také vystavovat se riziku nákazy počítače – se všemi dopady, včetně možných finančních ztrát. Platí to pro uživatele všech platforem, Mac nevyjímaje,“ upozorňuje Graham Cluley.

Statistiky společnosti ESET ukazují, že trojan OSX/CoinThief, který byl odhalen v laboratořích SecureMac a který se šíří prostřednictvím služeb Download.com a MacUpdate.com, aktuálně ohrožuje uživatele počítačů Mac především ve Spojených státech.

„Doporučujeme všem uživatelům platformy Mac, aby své počítače chránili pravidelně aktualizovaným antivirovým softwarem a aby se vyvarovali použití nelegálního softwaru. Aktuálně probíhající útok založený na malware CoinThief, který se zaměřuje na bitcoinové účty, je připomínkou, že kyberzločinci stále hledají nové příležitosti,“ varuje Graham Cluley.

Související články

Dnes nejčtenější