Zavřít reklamu

mac-os-x-virusRiziko nakažení počítače škodlivým souborem z přílohy e-mailu v České republice sílí. V červenci výrazně narostl podíl výskytu malware JS/Danger.ScriptAttachment, který podle výzkumu společnosti ESET dosáhl více než 45 procent. Oproti červnu, kdy představoval čtvrtinu ze všech detekovaných hrozeb, se podíl tohoto škodlivého kódu na celkovém počtu detekcí takřka zdvojnásobil.

„Škodlivý kód JS/Danger.ScriptAttachment je zákeřný především v tom, že nemusí škodit sám o sobě, ale může do napadeného zařízení stáhnout další druhy malware. Nejčastěji jde o ransomware, který zařízení zašifruje a za jeho opětovné zpřístupnění požaduje po oběti výkupné,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.

Na druhou pozici v žebříčku deseti nejčastějších kybernetických hrozeb v Česku se v červenci posunul Java/Adwind, který byl v červnu třetí nejčetnější. Jeho podíl na celkovém počtu detekcí je ale podstatně nižší, aktuálně je 3,23 procenta. Adwind funguje jako zadní vrátka a je zneužívaný pro napadání bankovních účtů. Na třetí příčku mezi virovými hrozbami v Česku za červenec klesl downloader Nemucod, který se projevuje podobně jako JS/Danger.ScriptAttachment.

„Pro uživatele, kteří se nechtějí vystavit riziku napadení počítače nebo mobilního zařízení, platí několik jednoduchých rad. Měli by používat spolehlivý antivirový nástroj s aktuální databází malware a pravidelně aktualizovat operační systém i aplikace, které mají nainstalované,“ dodává Miroslav Dvořák.

Top 10 hrozeb v České republice za červenec 2016:

  1. JS/Danger.ScriptAttachment (45,46 %)
  2. Java/Adwind (3,23 %)
  3. JS/TrojanDownloader.Nemucod (3,16 %)
  4. VBA/TrojanDownloader.Agent.BJL (3,06 %)
  5. VBA/TrojanDownloader.Agent.BJQ (2,81 %)
  6. VBA/TrojanDownloader.Agent.BKP (2,72 %)
  7. VBA/TrojanDownloader.Agent.BJG (2,71 %)
  8. VBA/TrojanDownloader.Agent.BJC (1,99 %)
  9. VBA/TrojanDownloader.Agent.BJU (1,98 %)
  10. VBA/TrojanDownloader.Agent.BKW (1,98 %)

Podíl jednotlivých hrozeb za červenec 2016:

Podíl jednotlivých hrozeb za červenec 2016
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software, který drží rekordní počet ocenění a díky němuž může víc než 100 milionů uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy a nabízí firmám i spotřebitelům maximální proaktivní ochranu při minimálních nárocích. Jedno ze tří evropských výzkumných center ESET pro detekci malware je v Praze. Společnost ESET má celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 180 zemích světa.

malware virus FB
Zdroj: Unsplash

Související články

Dnes nejčtenější