Zavřít reklamu

Ako to dopadne, keď sa v dnešnej dobe pokúsite predávať konzolu s tabletom, Mariom a Zeldou? Spoločnosť Nintendo ostala šokovaná nízkymi predajmi svojej konzoly Wii U a po oznámení finančných výsledkov zvažuje tvorbu hier pre smartfóny a tablety s iOS a Androidom. Pri oznamovaní finančných výsledkov spoločnosť oznámila, že v priebehu najbližších 12 mesiacov očakáva stratu vo výške 240 miliónov dolárov, pričom straty oznámila aj v priebehu uplynulých troch rokov.

Spolu s touto predpoveďou znížila svoje očakávania pri počte predaných kusov konzol. Zatiaľ čo v minulosti predpovedala 9 miliónov predaných kusov Wii U, v tomto roku očakáva už iba 2,8 milióna predaných konzol. Zároveň znížila predpoklady pre počet predaných hier o rovných 50% a očakáva, že za rok 2014 predá 19 miliónov hier namiesto 38 miliónov. Dôvod je pritom jednoduchý – nástup Xbox One, PlayStation 4 a výkonných telefónov na pozíciu prenosných herných konzol s hrami za veľmi prívetivé ceny.

white-wii-u-gamepad
Prezident spoločnosti Nintendo Satoru Iwata oznámil pre Bloomberg, že jeho spoločnosť zvažuje nový obchodný model, kde by už brala v úvahu hardvér tretích strán a preto by sme konečne mohli očakávať také hry ako Super Mario, Legend of Zelda a Pokémon aj na iPhone a iPade: „Zvažujeme nový obchodný model. Kvôli rozšíreniu inteligentných zariadení skúmame, ako by sme mohli rozšíriť náš herný biznis na týchto zariadeniach. Ono to nie je také jednoduché, že skrátka Mariovi dovolíme hýbať sa na obrazovke smartfónu.“ Navyše by už nebolo treba pracovať so žiadnym emulátorom ale stačilo by si hru zakúpiť na iTunes App Store priamo od jej developera – od Nintenda.

New-Super-Mario-Bros-U-Gameplay-2

Nintendo zároveň tvrdí, že za straty si môže čiastočne aj samé. Ľudia strácajú záujem o rodinné hry pri odkladoch vydania, tradiční hráči prestupujú na mobily a spoločnosť zároveň odmietala predávať svoje hry na tejto platforme, aj keď o to je zo strany hráčov veľký záujem. Nintendo však ani len zďaleka nemôže zvažovať, že by na jej platforme hrali hardcore hráči. Ich stredobodom záujmu sú nové konzoly od Sony a Microsoftu, ktoré zároveň ponúkajú niekoľkonásobne vyšší výkon ako Wii U. Jedným z dôvodov kritiky voči Wii U bola totiž kombinácia hardvéru a dátumu vydania, kde Wii U v roku 2012 ponúklo približne rovnaký výkon, ako Xbox 360 v roku 2005.

Wii_U
*Zdroj: Bloomberg

Související články

Dnes nejčtenější

.