Zavřít reklamu

Společnost Identity Finder, která se zabývá počítačovou bezpečností zřejmě obvykle k získání citlivých informací ve snaze upozornit na slabiny systémů nebo jiného software využívá komplikované postupy, instaluje trojské koně nebo jiným způsobem doslova hackuje počítače. Způsob jakým se však podařilo Identity Finder získat citlivá data, včetně emailových adres, jmen, fyzických adres, telefonních čísel, bankovních účtů, čísel sociálního pojištění nebo čísel kreditních karet však zarazí zřejmě každého. Stačilo se totiž podívat do textového dokumentu, který ve zcela nezašifrované podobě ukládá Google Chrome přímo na váš disk a je jedno zda používáte OS X nebo Windows.

„Osobní informace jsou servírovány na stříbrném podnose pro každého, kdo má přístup k počítači,“ říká generální ředitel Identity Finder Todd Feinman a dodává: „To by mělo vyděsit všechny domácnosti nebo společnosti, které používají Google Chrome. Ve výchozím nastavení Google Chrome, jsou veškerá data, včetně těch která zadáváte na zabezpečených webových stránkách (například banky), automaticky uložena, aby je mohl prohlížeč automaticky nabídnout při další přístupu na tyto stránky. Problém je v tom ,že veškerá tato data jsou uložena v nešifrované podobě jako TXT soubor přímo na vašem pevném disku. Kdokoli kdo získá přístup k vašemu počítači, může bez jakékoli znalosti softwarového inženýrství nebo hackování získat přístup ke všem těmto datům.“

Chrome je třetí nejpoužívanější internetový prohlížeč na světě hned po Internet Explorer (ano také si myslíme že se nejedná o internetový prohlížeč, ale někdo jej neustále řadí do tabulky na první místo) s podílem 58% a po Firefoxu s 19% podílem na trhu. Google Chrome používá na světě 16% všech uživatelů internetu. Největší problém je v tom, že nemusíte nikomu ukrást počítač nebo pevný disk, ale stačí zadat své údaje v internetové kavárně, v knihovně nebo například ve škole nebo zkrátka kdekoli, kde jsou volně přístupné počítače. Kdokoli kdo následně dojde k počítači po vás, má možnost bez jakékoli pokročilé znalosti, vyhledat a otevřít textový soubor ve kterém najde vše co jste zadávali v nešifrované podobě. Pokud tedy zadáte například číslo kreditní karty, uvidí jej tak, jak jste jej zadali, bez jakékoli změny. Jediné co Google šifruje a neukládá do tohoto souboru jsou hesla, ty jsou naštěstí uložena mimo a není možné k nim získat tímto způsobem přístup.

Společnost Google se k problému doposud nevyjádřila, je však pravděpodobné, že soubor v nejbližší době zašifruje. Je však otázkou, zda i poté bude stále Chrome nejrychlejší internetový prohlížeč, když k získání informací pro vyplnění formulářů na webových stránkách bude muset tyto data nejdříve rozšifrovat, tak jak každý jiný prohlížeč.

History-Contents

*Zdroj: identityfinder.com přes usatoday.com

Související články

Dnes nejčtenější

.