Používáte Google Chrome? A víte že citlivé údaje jako jsou čísla vašich kreditních karet ukládá do nešifrovaného .txt souboru na váš disk?

google-chrome-1Společnost Identity Finder, která se zabývá počítačovou bezpečností zřejmě obvykle k získání citlivých informací ve snaze upozornit na slabiny systémů nebo jiného software využívá komplikované postupy, instaluje trojské koně nebo jiným způsobem doslova hackuje počítače. Způsob jakým se však podařilo Identity Finder získat citlivá data, včetně emailových adres, jmen, fyzických adres, telefonních čísel, bankovních účtů, čísel sociálního pojištění nebo čísel kreditních karet však zarazí zřejmě každého. Stačilo se totiž podívat do textového dokumentu, který ve zcela nezašifrované podobě ukládá Google Chrome přímo na váš disk a je jedno zda používáte OS X nebo Windows.

„Osobní informace jsou servírovány na stříbrném podnose pro každého, kdo má přístup k počítači,“ říká generální ředitel Identity Finder Todd Feinman a dodává: „To by mělo vyděsit všechny domácnosti nebo společnosti, které používají Google Chrome. Ve výchozím nastavení Google Chrome, jsou veškerá data, včetně těch která zadáváte na zabezpečených webových stránkách (například banky), automaticky uložena, aby je mohl prohlížeč automaticky nabídnout při další přístupu na tyto stránky. Problém je v tom ,že veškerá tato data jsou uložena v nešifrované podobě jako TXT soubor přímo na vašem pevném disku. Kdokoli kdo získá přístup k vašemu počítači, může bez jakékoli znalosti softwarového inženýrství nebo hackování získat přístup ke všem těmto datům.“

Chrome je třetí nejpoužívanější internetový prohlížeč na světě hned po Internet Explorer (ano také si myslíme že se nejedná o internetový prohlížeč, ale někdo jej neustále řadí do tabulky na první místo) s podílem 58% a po Firefoxu s 19% podílem na trhu. Google Chrome používá na světě 16% všech uživatelů internetu. Největší problém je v tom, že nemusíte nikomu ukrást počítač nebo pevný disk, ale stačí zadat své údaje v internetové kavárně, v knihovně nebo například ve škole nebo zkrátka kdekoli, kde jsou volně přístupné počítače. Kdokoli kdo následně dojde k počítači po vás, má možnost bez jakékoli pokročilé znalosti, vyhledat a otevřít textový soubor ve kterém najde vše co jste zadávali v nešifrované podobě. Pokud tedy zadáte například číslo kreditní karty, uvidí jej tak, jak jste jej zadali, bez jakékoli změny. Jediné co Google šifruje a neukládá do tohoto souboru jsou hesla, ty jsou naštěstí uložena mimo a není možné k nim získat tímto způsobem přístup.

Společnost Google se k problému doposud nevyjádřila, je však pravděpodobné, že soubor v nejbližší době zašifruje. Je však otázkou, zda i poté bude stále Chrome nejrychlejší internetový prohlížeč, když k získání informací pro vyplnění formulářů na webových stránkách bude muset tyto data nejdříve rozšifrovat, tak jak každý jiný prohlížeč.

History-Contents

*Zdroj: identityfinder.com přes usatoday.com

|
17
Leitz

Diskuze

  alfik223: Po kúpe Macu som začal používať Safari ,ale po troch dňoch ma tak vytočil ,že som prešiel späť na Chrome. Nedávno som dal Safari opäť šancu a ten prehliadač skapal minimálne 5x denne. Väčšiu shitovinu snaď Apple vypustiť ani nemohol. Pri Chrome mám záplaty/aktualizácie hneď.

  * Najviac ma nasral keď som súrne potreboval uploadnúť video, čakal som nejaké 4 hodiny kým sa to nahodí a Safari spadol cca. pri 96% uploadu (Nepamätám už presne).

  Reagovat

  čo ja viem nemastne a neslane.. Ked už človek sa do mojho PC dostane, tak si môže keylogerom všetko pekne odychytit.. Strašenie firiem je podla mna uplna hlupost, kedze vo väčšine platby su chranene externou cipovou kartou, bez ktorej hacker môže vyskočiť akurát tak na vlastnikov dick 😀

  Reagovat

  s: tak to je divná skúsenosť, mne safari za tie roky ani nepamútám či vôbec spadol, dovolím si povedať, že je ďalej než ktorýkoľvek iný prehliadač na Mac, čo sa týka windowsu, tak tam je to opačne…

  Reagovat

  Chrome mi od jisté doby nesmí ani na PC natož na Mac 🙂
  S: to asi nebude Safari ten problém…na PC je strašně pomalej start a takovej na ho…, tam ho nepoužiju, ale na Mac není důvod mít něco jiné+gesta=není nic lepšího a to co popisuješ též neznám.

  Reagovat

  Explorer v posledních verzích je docele použitelný a většinou dostačuje. Rozhodně je použitelnější než zmiňované Safari na PC 🙂

  Reagovat

  Používal jsem na windowsu explorer a pak jsem ze zvědavosti začal zkoušet jiné prohlížeče a vyhrálo to Safari kvůli své jednoduchosti a propojenosti se Safari na iPhonu (reading list a záložky).
  Teď mám Mac a jednoduchost je ještě hlubší (nejen díky gestům a zajížděcí liště), propojenost je taky mnohem větší (panely iCloudu, sdílení, …)

  Reagovat

  JK: Tak ja naozaj neviem čo to malo znamenať. Prehliadač som schválne zresetoval a pri páde som mal otvorené možno 4 karty (Stále som mal ten počet podobný).

  Čo sa týka Chromu ten mi tuším nespadol ani raz a bežne tam mám otvorených 20-35 kariet (tabov) + zopár doplnkov.

  Reagovat

  Internet Explorer nepovažujete za prohlížeč? Napadá mě dotaz, jestli jste naposledy viděli IE 5.1. Verze 10, pokud vím, vypadá docela konkurence-schopně. Tuším, že snad mají i developer tools. Jako pro OSX to není, synchronizaci Chrome to asi taky nemá a o počtu pluginů Firefoxu se tomu může zdát, ale snaží se hoši ušatí.

  Reagovat

  Informácia o tom, že Chrome je tretí najpoužívanejší prehliadač je veľmi stará a už chybná. Aktuálne má Chrome väčšie zastúpenie ako IE+Firefox+Opera dohromady!

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz