Zavřít reklamu

Prvé miesto v zozname najhodnotnejších spoločností sveta až doteraz patrilo Coca-Cole, no už dlhšiu dobu sa očakávalo, že na tomto mieste neskôr skončí Apple. To sa stalo práve vo výslednom hodnotení za rok 2013, keď Apple po 13 rokoch zosadil Coca-Colu z tohto miesta. V prípade technologického giganta sa pritom jedná o veľmi zaujímavý skok vpred, keďže v roku 2011 sa nachádzala ešte len na ôsmom mieste. Medzitým však stihla predbehnúť ostatné spoločnosti a tak sa v roku 2012 stala druhou najhodnotnejšou spoločnosťou sveta.

Samotná správa pochádza od spoločnosti Interbrand, ktorá na svojom webe zverejnila každoročný zoznam 100 najhodnotnejších spoločností sveta. Najvyššie miesta pritom tento rok obsadili technologické spoločnosti Apple a Google, zatiaľ čo Coca-Cola sa umiestnila na treťom mieste. Podľa generálneho riaditeľa Jeza Framptona to však bolo iba otázkou času: „Hovorí sa, že ‚Nech žije kráľ?‘ Tento rok je kráľom Apple.“ Interbrand odhaduje, že hodnota spoločnosti Apple predstavuje 98,3 miliardy dolárov, čo predstavuje 28-percentný nárast oproti vlaňajšiemu roku. Hodnota Coca-Coly pritom zvrástla iba o 2 percentá, čím sa jej hodnota ustálila na 79,2 miliarde dolárov, a získala tak tretie miesto. Spoločnosť Google na druhom mieste vykazuje až 34-percentný nárast oproti roku 2012, čím sa jej hodnota ustálila na 93,3 miliardách dolárov.

top-2-interbrand

Vzhľadom k výsledkom môžeme povedať, že tento rok sa technologickým spoločnostiam značne darilo. Len v samotnej Top 10 nájdeme aj ďalších významných hráčov na trhu, vrátane IBM, Microsoftu, Samsungu alebo Intelu. Nie všetky spoločnosti však majú to šťastie byť v zozname 100 najhodnotnejších. Nokia sa z 19. miesta dostala až na 57. miesto, a smartfónová legenda BlackBerry sa zo zoznamu vyparila po tom, ako sa v minulom roku umiestnila na 93. mieste.

apple-interbrand
*Zdroj: interbrand.com; nytimes.com

Související články

Dnes nejčtenější

.