Zavřít reklamu

V momentě kdy se cestování stane vaší zábavou a místo na jednu dovolenou letíte za rok na tři nebo čtyři, začnete kromě očkování přemýšlet také nad tím, jak si uchovat zážitky nejen v paměti, ale také na disku svého počítače. A tak zatím co jsme v Rudém moři nebo v Dominikánské Republice otestovali většinu podvodních pouzder pro iPhone, tentokrát se podíváme na srovnání iPhone s kamerou GoPro.

V následujících řádcích nás nebude příliš zajímat technická specifikace, ani nebudeme podrobně rozebírat kvalitu videa, které můžete vidět níže, podíváme se spíše na výhody, které poznáte až v situaci, kdy už může být pozdě na přemýšlení, proč jste si raději GoPro nepořídili. Poté co můj kamarád viděl článek o obalu Lifeproof, který jsem testoval, rozhodl že na letní šnorchlování mi půjčí k porovnání svoji GoPro Hero 2.

Většina našich čtenářů kteří občas někam cestují mají kromě telefonu také PEN nebo zrcadlovku. Problém je v tom že podvodní pouzdro na pen stojí zhruba 5000Kč a když jsem zjišťoval na kolik přijde pouzdro na moji 650D šokovala mě nesmyslná cena 35 000Kč, za kterou si můžete tyto zrcadlovky pořídit rovnou dvě. Zbývá tedy buď pořídit podvodní obal na iPhone nebo se vrhnout na koupi nějakého kompaktu který se může i potopit. Existuje však ještě třetí možnost a tou je právě GoPro.

Brát sebou iPhone pod vodu je sice na jednu stranu super a používal jsem jej pro natáčení do dnes, ovšem v případě že jste skutečně na druhém konci světa je iPhone a pas tím nejcennějším co máte a riskovat že pouzdro poškodíte a přijdete o telefon je pro mnoho exotických destinací nemyslitelné.

Video natočené pomocí GoPro

GoPro je oproti telefonu něco navíc, něco o co se nemusíte tolik obávat a přitom něco co je skutečně skvěle vymyšlené. Kamera je konstruována tak aby zaručila co nejpohodlnější použití ať jste zkrátka kdekoli. Paměťové karty dnes používá každý z nás a nejrozšířenější SD, na které zachycuje záznam GoPro koupíte i v tom posledním baru na pláži, kdyby náhodou došla kapacita těch vašich. O nabíjení se pak stará micro USB které je na tom stejně jako SD karty, navíc vám pro dobití kamery stačí například nabíječka z iPhone.

Samotné GoPro pak přímo při natáčení nabízí výhodu především ve snadnosti manipulace, kamera se nejen že vejde přesně do dlaně, ale díky svému tvaru usnadňuje držení ještě víc. Celé ovládání pak spočívá ve dvou tlačítkách, ke kterým máte přístup i v momentě kdy kameru používáte v pouzdře zajištujícím vodotěsnost až do padesáti metrů pod hladinu moře.

DCIM100GOPRO

Tlačítka umožnují přepínání režimů a samozřejmě slouží také jako spoušť. Zajímavostí je pak možnost určit kde je vrch a spodek záběru a otočit tyto parametry o sto osmdesát stupňů. To využijete zejména při použití některého z desítek příslušenství, které slouží pro uchycení kamery. My se však nyní zaměřujeme na použití pod vodou, kde mě nadchla trojice červených LED diod které dávají vědět o tom že kamera fotí nebo natáčí. Diody jsou nejen ze předu ale i ze spodu a zezadu, díky čemuž máte i na dně moře dokonalý přehled o tom, zda skutečně natáčíte. Monochromatický displej je pak skutečnou výhodou při použití pod hladinou moře, i v masce jej totiž skvěle vidíte a můžete přepínat režimy nebo nastavení kamery.

DCIM100GOPRO

Paradoxně tak pod vodou na kameře s monochromatickým displejem a trojicí LED diod vidíte mnohem více než na skvělém Retina displeji svého iPhone. Nemáte sice hledáček ale ten pod vodou nemáte ani u iPhone, jelikož na displeji zkrátka nic nevidíte. Na souši je sice situace zcela jiná, ale díky tomu že GoPro vládne takzvaným rybím okem, jen zřídka se vám stane že nenatočíte nebo nenafotíte to, co jste chtěli.

Osobně jsem jedinou nevýhodu GoPro viděl v absenci možnosti přehrát si pořízené záběry. Ke kameře je sice možné dokoupit displej, ale to už je příslušenství navíc. Současná GoPro však nabízí Wi-Fi modul a v App Store naleznete aplikaci díky které můžete iPhone použít nejen jako plnohodnotný displej, ale také jako dálkový ovladač. U mého Hero 2 jsem řešil prohlížení záznamů pomocí recenzovaného MobileLite.

DCIM100GOPRO

Pokud jezdíte na jednu dovolenou v roce a šnorchlujete zhruba tak často jak slavíte Vánoce, věřím že vám kvalitní podvodní pouzdro pro iPhone bude bohatě stačit. Pokud však rádi pouštíte pohodlí svého domova častěji a mnohdy do míst kde je ztráta nebo rozbití telefonu něčím jako ztratit pas, pak se na GoPro podívejte, přečtěte si nějakou plnohodnotnou recenzi a před příští výpravou si udělejte radost. A ti z vás kterým v žilách proudí místo krve adrenalin tento článek jistě ani nečetli, protože GoPro již dávno používají. Rozumím tomu že je rozdíl zaplatit 1500Kč za dnes zřejmě nejlepší podvodní obal na iPhone Lifeproof nebo dát 10 000 za GoPro Hero3, ale nezapomeňte že i ten nejlepší obal se může poškodit a existují místa, kde o telefon skutečně nechcete přijít. Pokud tedy rádi natáčíte pod vodou nebo cestujete, máte možná o čem přemýšlet. Pokud se chcete o šnorchlování dozvědět víc, podívejte se na náš článek Šnorchlování: vše o fenoménu dnešní doby.

DCIM100GOPRO

Video natočené pomocí iPhone 4 v obalu Lifeproof

Související články

Dnes nejčtenější

.