Zavřít reklamu

Podle odhadů analytiků společnosti IDC se Apple v letošním roce v Evropě zatím příliš nedaří. Zatím co v loňském roce se společnosti podařilo prodat za první tři měsíce roku v západní Evropě prodat 7 milionů iPhonů, v letošním roce je to za první tři měsíce o 800 tisíc telefonů méně. To znamená pro Apple meziroční pokles 11,5%, zatím co jeho největší rival Samsung nadále roste. Tomu se totiž za první čtvrtletí v roce 2012 podařilo prodat 10,9 milionů smartphonů, zatím co v letošním roce je toto číslo již 14,3 milionů chytrých telefonů. To navíc zapříčinilo pokles Applu o 5% na trhu chytrých mobilních telefonů v Evropě.

V letošním roce na tom však není dobře celý segment chytrých mobilních telefonů, který v prvních třech měsících letošního roku stoupl pouze o 12%, což je nejnižší nárůst od roku 2004. Ovšem právě Apple je ten, který v podstatě celý tento segment vytvořil díky svému iPhone a tak fakt, že se právě Applu nedaří udržovat krok se Samsungem je zarážející i přesto, že Samsung samozřejmě chrlí obrovské množství levných telefonů. Právě naopak se zdá, že Apple který v podstatě prodává jen vlajkovou loď pokud nebudeme brát v potaz starší modely telefonů, nyní doplácí na svoji strategii.

apple

Zde si navíc musíme uvědomit, že Apple již není ve fázi, kdy se může rozhodnout zda bude prémiovou značkou, která si bude vyrábět „pár“ telefonů a počítačů za rok stejně jako například Leica, Bentley, Bang Olufsen, Vertu a další, nebo bude zkrátka výrobcem spotřební elektroniky. Apple již dávno je výrobcem spotřební elektroniky, i když se stále pohybuje v tom dražším segmentu trhu. V tom případě je však na čase, aby společnost začala vyrábět telefony po vzoru ostatních výrobců, kteří kromě prémiových modelů dokáží zaplavit trh také množstvím menších, levnějších, méně výkonných a nebo jen barevnějších modelů. Samozřejmě i Samsung a jeho Galaxy S4 zaznamenávají problémy s růstem trhu a analytici v poslední době revidovali své odhady k prodejům S4, které snížili o dobrých 30%.

Podle odborníků v IDC je problém v tom, že trh s high-end telefony je již nasycený a uživatelé kteří se teprve chystají vstoupit na trh se smartphony a pořídit si první telefon nebo vyměnit svůj normální telefon za další normální telefon, tedy za telefon bez operačního systému Android, Windows Phone, iOS nebo BlackBerry, potřebují mít možnost zakoupit si tento telefon od Applu, stejně jako jim to nabízí Samsung. Jen v tom případě mohou akcie Applu nadále růst a nabírat na své hodnotě, které od září loňského roku klesly o více než 300$ z loňských 700 na současných 400 dolarů za akcii.

iPhone_vs_Samsung

*Zdroj dat: tg24.sky.it přes google translator

Související články

Dnes nejčtenější