Zavřít reklamu

V knize Steve Jobs je popsáno, čemu se chtěl Steve Jobs společně se společností Apple věnovat do budoucna. Apple se měl zaměřit na tři hlavní odvětví, učebnice, televize a fotografie. Zatím co s příchodem iBooks a iBooks Author již odvětví učebnic u Apple vzkvétá, o Apple HDTV se stále pouze spekuluje. Zatím navíc nejsou ani žádní úniky fotografií dílů Apple HDTV a podle nás se televizor od společnosti Apple nepředstaví dříve než v příštím roce.

Co se týče fotografií, doposud Apple kromě fotoaparátu v iPhone nepředstavil nic co by směřovalo ke změně vnímání fotografií. Tedy minimálně v posledních letech. Apple v roce 1995 a 1996 ve spolupráci se společností Kodak vyráběl fotoaparáty označené jako Apple Quick Take. Fotoaparát s rozlišením 640×480 pixelů poháněný dvojicí AA baterií s čipem 0,3Mpix byl vybaven 1MB flash paměti, která umožnovala uložit osm fotografií v plném rozlišení, respektive 32 fotografií v polovičním rozlišení. Quick Take měl jediný problém, cena 749$ v roce 1995 nepatřila zrovna mezi nejnižší. Steve Jobs po opětovném příchodu do Apple v roce 1996 celou divizi digitálních fotoaparátů zrušil společně s mnoha dalšími projekty.

Quick-Take-100

Od roku 1996 Apple do světa digitálního videa a fotografií vstoupil pouze prostřednictvím externí webové kamery iSight, jejích integrovaných kolegů a v neposlední řadě pak pomocí fotoaparátů v iPhone, iPod touch a iPadu. Nyní se však zdá, že se Apple opět zaměří na digitální svět. Zřejmě se nyní nebavíme o něčem, co by měl Apple představit v průběhu následujících měsíců, ale spíše řádově v průběhu následujících let. Steve Jobs se v posledním roce svého života setkal se CEO společnosti Lytro, která stojí za stejnojmenným fotoaparátem. Lytro Camera dokáže něco, co se až do jejího příchodu zdálo zcela nereálné. Fotoaparát vyfotí snímek, který můžete následně zaostřit na místo kam chcete. Pokud vyfotografujete předmět vzdálený 10cm s pozadím deset metrů za ním. Až poté co snímek pořídíte si vyberete, zda chcete zostřit pozadí nebo předmět v popředí. Lytro navíc vše zvládá za cenu 399$, za které se v současné době nabízí.

Začátkem tohoto týdne vydal server iLounge kompletního průvodce kupujícího, určený pro nový iPad. Mimo jiné se v něm píše na stránkách 152 a 153 o tom, že Apple pracuje na samostatném fotoaparátu. Zajímavostí je, že za tímto textem stojí samotný šéfredaktor serveru iLounge Jeremy Horwitz, který navíc v nedávném tweetu zopakoval své tvrzení. Podle oficiálního stanoviska iLounge zatím neexistují dostatečně spolehlivé a přesvědčivé zdroje na to, aby mohl server toto tvrzení považovat za zcela stoprocentní. Na druhou stranu však můžeme vedle Apple HDTV směle spekulovat také o fotoaparátu s nakousnutým jablíčkem v logu.

Podle iLounge by se měl digitální fotoaparát svou technologií podobat právě Lytro. Bude se jednat o samostatný přístroj, což je vzhledem k potřebné vzdálenosti čoček nutnost. Apple nedokáže kvůli fyzikálním zákonům vytvořit kameru, která zaostří všechny body fotografie a vy si následně vyberete požadovaný bod který mý být ostrý, o velikosti kamery v iPhone. Takzvaná Light Field Camera by měla mít oproti Lytro mnohonásobně větší obrazovku a samozřejmě ovládání a vychytávky hodné společnosti Apple Inc.

Související články

Dnes nejčtenější

.