Zavřít reklamu

Jednotlivé komponenty v dnešním MacBooku Air jsou již tak malé, že jejich další zmenšování již v podstatě ani není možné. Samozřejmě se vždy objeví ještě menší, tenčí a výkonnější operační paměť, procesor, grafický čip nebo celá základní deska, to však nic nemění na tom, že místo v počítači se dá ušetřit více způsoby. Apple si nechal patentovat nový systém záznamu stisknuté klávesy, díky kterému dokáže ušetřit významné množství z tloušťky, kterou zabírají současné klávesnice. Toto místo lze využít pro vytvoření ještě tenčího MacBooku Air nebo naopak pro zvýšení výkonu, prodloužení výdrže baterie a dalších parametrů, jejichž komponenty budou mít v počítači více prostoru.

Současné klávesnice fungují na principu gumové podložky, která je pod samotným tlačítkem. Klobouček při stisku tlačítka sepne obvod a ten vyšle signál do počítače. Tento způsob však vyžaduje minimálně 1,5 – 2mm, na kterých se mačká gumový klobouček. Oproti starším klávesnicím, které dělaly známí „psací“ zvuk je to sice výrazná úspora, tyto klávesnice potřebovaly výšku minimálně 4-5mm. Starší klávesnice spoléhaly na skutečné pružiny, které však vyžadovaly již zmíněnou vzdálenost od obvodu. Příchod gumového mechanismu se tedy stal revolucí, díky které dnes můžeme používat například Apple Wireless Keyboard.

telegraph-keyboard-cjr
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Apple se však nyní rozhodl jít ještě dál a vytvořil patent na klávesnici, které stačí, aby byla klávesa od obvodu pouhé 0,2 mm. Apple navrhl systém, který v podstatě připomíná nůžky a byl použit již u telegrafu. Pod klávesou je páčka, jenž se při stisknutí spojí s obvodem a vyšle signál do počítače. Díky této technologii je Apple schopný dosáhnout vzdálenosti klávesy od obvodu pouhých 0,2mm. Společnost patent přihlásila již v roce 2010, otázkou je kdy a jestli vůbec jej využije v praxi. Nicméně díky tomuto systému je Apple schopný vytvořit klávesnici o minimální tloušťce a zbytek prostoru v MacBooku nahradit například rozšířenou baterií.

apple-wireless-keyboard
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

*Současná klávesnice Apple Wireless Keyboard patří mezi nejtenčí stolní klávesnice na světě, její recenzi si můžete přečíst zde.

*Zdroj: freepatentsonline.com

Související články

Dnes nejčtenější