Zavřít reklamu

mac-os-x-snow-leopard-iconPokiaľ sa pamätáte, Mac OS X vás pri prvom spustení pozdravil viacerými svetovými jazykmi. Nepozdravil však našim rodným jazykom, teda slovenčinou alebo češtinou, a to z jednoduchého dôvodu, pretože Mac OS X ich nepodporuje – nie je lokalizovaný. Pred uvedením ,,oficiálnej” lokalizácie bolo treba sa zaregistrovať, aby ste si mohli nainštalovať  češtinu do systému. V dnešnej dobe, už našťastie netreba nič registrovať, stačí len navštíviť webovú lokalitu spoločnosti apcom, kde si každý môže stiahnuť lokalizáciu aktuálnej verzie systému. Najväčším problémom tejto lokalizácie je, že po každom update si treba počkať na novú verziu lokalizácie, ktorá sa niekedy oneskorí aj o pár týždňov alebo mesiacov. Nanešťastie, táto lokalizácia nelokalizuje všetky programy od spoločnosti Apple, napr. také Safari oficiálne lokalizované mať nebudete. Pred pár dňami ste možno zaregistrovali, že sa spisuje petícia za pridanie slovenčiny a češtiny (+ iných európskych jazykov) do systému Mac OS X. Či sa niekedy dočkáme poriadnej lokalizácie, vie len sám Apple. Keď sa na to pozriete z pohľadu Apple, tak si poviete prečo si dávať tú námahu a lokalizovať systém pre ,,pár” používateľov Mac OS X v SR a ČR?

Tento problém sa rozhodol riešiť jeden z nás. Tento človek vystupuje pod prezývkou jerry a pre nás bežných smrteľníkov vytvoril lokalizáciu najčastejšie používaných programov, ako napr. Safari, iLife alebo iWork. Vytvoril ju sám a ponúka ju na svojej stránke celkom zadarmo pre všetkých používateľov, ktorí si ju chcú stiahnuť a nainštalovať. Pokiaľ sa na stránke ,,pohrabete”, možno sa vám podarí nájsť lokalizáciu aj programov pre Windows (aj keď lokalizácie sú určené pre staršie verzie aplikácií).Viem, že mnoho z vás si položí otázku, že prečo by si mali inštalovať češtinu alebo slovenčinu. Možno so mnou budete súhlasiť, možno nie, ale podľa mňa je predsa lepšie, keď má človek operačný systém vo svojom rodnom jazyku, aj keď sa v systéme nenachádza nič krkolomné, čo by si používateľ nevedel sám preložiť, alebo pomocou google prekladača. Je pravda, že angličtina je celosvetovo používaným jazykom, ale keď už zaplatím desiatky tisíc korún (stovky eur), tak hádam mám právo mať vo svojom počítači možnosť si aspoň tento jazyk zvoliť.

Linky lokalizácií nájdete tu:
jerryho (neoficiálnu) lokalizáciu programov nájdete na tejto stránke: http://www.netmania.cz/users/web3_jerry/jerry/index.html
lokalizácia spoločnosti apcom (oficiálnu) nájdete v nasledujúcich odkazoch:
české lokalizácie systému, iTunes a iWork nájdete na
http://apcom.cz/servis-podpora/
slovenské lokalizácie systému, iTunes a iWork nájdete na
http://apcom.sk/servis-podpora/

Související články

Dnes nejčtenější

.