• iPhone
 • Mac
 • Apple Watch
 •  
  iStores.sk
  iPhone 8 iOS 11 macOS High Sierra
  iStores.sk

  Elektronický podpis pro iOS a MAC OS

  Elektronický podpis je v podstatě nejjednodušším technickým prostředkem k zaručení neměnnosti obsahu dokumentu, určení původu dokumentu a při použití časového razítka i zakotvení v čase. Žádný jiný systém nemá legislativně ani procesně zaručené podobné atributy jako elektronický podpis. Ostatní systémy založené například na sledování transakcí jsou použitelné pouze v rámci systému, ve kterém vznikly. Pouze elektronicky podepsaný dokument lze ověřit nezávisle na prostředku, zařízení a čase vzniku dokumentu.

  Elektronický podpis lze používat i na Mac OS a iOS pomocí programu Signer, který je dostupný  zde.

  Aplikace Signer i bez registrace umožňuje podepisovat elektronickým podpisem, dokáže ověřit platnost certifikátu nebo připojit vizualizovaný podpis. Aplikace mimo jiné dokáže i třeba z mobilního telefonu přijímat a odesílat datové zprávy. Velkou výhodou je velmi jednoduchá práce s kvalifikovanými certifikáty PostSignum. S registrací toho ale můžete dělat mnohem víc a jen s ní naplno využijete vše, co aplikace nabízí. Jednou z hlavních předností je možnost konverze do PDF a používání časových razítek. Díky nim můžete své dokumenty „zafixovat v čase“ a to je praktické  v mnoha případech. Třeba v okamžiku, kdy potřebujete ověřit, zda byl v době podpisu certifikát platný nebo ne.

  Ale pojďme k elektronickému podpisu. Ten je používán už více než dvacet let a v českém zákoně legislativně zakotven od roku 1999. Přesto si mnoho příznivců především v komerční oblasti nezískal. Důvodem je poměrně velká administrativní náročnost získání elektronického podpisu, která je založena na vidimaci, tedy skutečném fyzickém ověření osoby, které se vydává certifikát.

  mac-desktop_201611_01

  Pro efektivní nasazení ve firmách je vhodná Advanced Certification Authority, která je součástí řešení www.602.cz/sofa. Tato certifikační autorita je určena pro zajištění důvěry v rámci organizace. V rámci této služby je možné si vytvořit vlastní interní certifikační autority, kdy certifikáty schvaluje a nebo ruší osoba pověřená v rámci firmy, zpravidla HR ředitel nebo ředitel pobočky.

  Hlavní výhodou celého řešení je jednoduchost používání. Uživatel si ze zařízení, které si zvolí, odešle žádost o vydání certifikátu. Pověřená osoba následně certifikát schválí a žadateli e-mailem přichází informace s odkazem pro jeho vydání. Stejně jednoduše se podpis i zneplatní. Uživatel může mít více podpisů na počítači, smartphonu nebo tabletu. Může rovněž používat i kvalifikované certifikáty České pošty, ICA nebo kterékoliv ze 150 certifikačních autorit v rámci EU. Může podepisovat dokumenty nebo procesy nejen v rámci Sofa, ale pomocí aplikace Signer dostupné pro Windows, Mac, Android, iOS i jakékoliv PDF nebo Office dokumenty. Aplikace dále umožňuje i ověřování dokladů nebo konverze PDF. Aplikace Signer je zcela zdarma, aplikace Sofa je zdarma pro tři uživatele. Pro 50 uživatelů stojí cca 7000 Kč.

  Pomocí Advanced Certification Authority v rámci SOFA můžete jednoduše zavést elektronické podpisové vzory v rámci celé vaší organizace nebo řetězce dodavatelů.

  sofa

  Leitz

  Diskuze

   S těmi 150 certifikačními EU autoritami bych byl docela opatrný. České soudy i mnoho dalších tuzemských státních orgánů do spisu zařadí pouze např. PDF signované jednou z naši 3 certifikačních autorit, to ostatní je k ničemu. Když už si tedy zařídím za nemalé love u jedné z těchto tří elektronický podpis, tak nejlepší a nejlevnější je signovat potom s ním Adobe Readerem pod OS-X. Pravda, pod iOS nelze. Pouze lze tento certifikát použít pod iOS i OS-X jako zaručenou identifikci mailového klienta pro odeslání mailů z těchto prostředí. Toto NĚKDY stačí při posílání dokumentů na elektronické podatelny institucí, i když přílohy osignovány nejsou. Toto je tolerováno díky technické zaostalosti mnoha např. advokátů i když to oporu v zákoně o elektronické komunikaci s úřady nemá.

   Zajímavej názor, ale je to přece trochu jinak. Tady nejde o počet autorit, ty se stejně budou měnit (budou vznikat / zanikat). Jde o to, že je teď v rámci EU jeden velkej digitální prostor a každej má právo digitálně komunikovat. Když nechceš, nemusíš. Ale nikdo z úřadu tě už nemůže buzerovat jen proto, že mu pošleš něco digitálně a on chce papír. Že to nebudou všude vědět je možný, ale to není můj problém, evropský nařízení eIDAS prostě platí, v český legalistavě to má má oporu v zákonech 297 a 298 /2016 Sbírky.

  Napsat komentář

  Zobrazit celou diskuzi
  Přispět

  Bazar

  Fórum

  • Poslední příspěvky
   Odpovědi
   Zobrazení
   Poslední příspěvek

  Další články

  ** FILE ** The Facebook logo is displayed at a news conference in New York in this November 6, 2007 file photo. A new application is aiming to inject more commerce into the social playground by paying Facebook members who help make sales to their friends. (AP Photo/Craig Ruttle, file)
  Pozor na podvodnou Ray-Ban kampaň na Facebooku, chce jen získat vaše údaje o platební kartě
  Apple EarPods icon
  Sleva na originální sluchátka Apple EarPods – VseproiPhony.cz
  tvrzene sklo
  Výměnu displeje iPhonu a jeho následnou ochranu před rozbitím, zvládnete i sami doma!
  HD8917_09-IMS-cs_CZ
  Příprava špičkové kávy nikdy nebyla jednodušší
  LIGHTNING USB icon
  Sleva na originální Apple nabíjecí kabely pro iPhone – VseproiPhony.cz
  BT7210_15-IMS-sk_SK
  Zastřihovač vousů, který po sobě uklidí
  Man feeling freedom on open sea
  Obchodní aplikace č. #1 v 28 zemích: už za 60 vteřin znáte výsledek
  tvrzeny sklo icon
  Prémiová ochrana displeje vašeho iPhonu se 44% slevou pro čtenáře LSA!
  Apple pouzdra icon
  Sleva na originální silikonová a kožená Apple pouzdra pro iPhone – VseproiPhony.cz
  Logo Fortuna icon
  Fortuna spustila první legální online kasino: Získejte uvítací balíček až 25000 Kč
  QNAP Qfiling-icon
  QNAP vydává Qfiling: Automatizujte svou práci s uspořádáním souborů a zvyšte svou produktivitu
  istranger
  Změňte svůj hlas při telefonování: SpyShop24.cz uvádí na český trh modulátor hlasu iStranger
  apple_ipad_pro_9_7inch_screen_originalonehd
  Značka InvisibleShield představuje ochranu displeje pro nový 9,7palcový Apple iPad
  QNAP TS-253B icon
  QNAP představuje řadu NAS serverů TS-x53B se čtyřjádrovým procesorem, USB-C QuickAccess a slotem PCIe
  TvrzenýSklo
  Vychytané balíčky pro váš iPhone – doprava zdarma + 20% sleva pro čtenáře LsA
  mophie
  Mophie rozšiřuje sortiment pouzder s bezdrátovým nabíjením
  online payments icon
  Tři procenta Čechů již byla okradena při platbách online, peníze se vrátily jen polovině
  Battery
  Dovozci baterií mění logistiku, letadlo nahrazuje námořní doprava
  HighSky - Obchodujte online