Zavřít reklamu

ipodnano-100827Steve Jobs možná vezme do ruky batoh a půjde dokončit univerzitu, to je však velmi nepravděpodobné, místo toho nám představí novinky, které se týkají médií, tak jako každý rok. Je to již nějaký ten pátek co jsou na trhu iPody touch, iPody shuffle, iPody nano a v neposlední řadě také iLife a iTunes. Pojďme si udělat takovou malou věštbu toho, co nás nejspíše čeká a nemine a to již 1.9.2010.

iPod touch 4. generace

iPod touch byl odjakživa odlehčenou verzí telefonu iPhone, iPhone 2G měl svoji podobu v iPod touch 1. generace, iPhone 3G dostal za bráchu iPod touch 2. generace a nakonec pak iPhone 3Gs dostal sourozence v podobě iPod touch 3. generace. Nyní máme už i v ČR a SR dostupný iPhone 4, ten však zatím na svého chudšího bráchu stále čeká. Na 100% bude představen 1.9.2010 na Apple media event iPod touch 4.generace, který by měl konkurovat iPhone 4. V podstatě nejzásadnější změnou by měl být displej, Retina displej, který bude nový touch obsahovat. Společně s ním by mělo tělo iPodu ukrývat také kameru. Zde se nabízí 3 základní možnosti.

  • iPod touch 4. generace bude mít jen přední kameru pro FaceTime.
  • iPod touch 4. generace bude mít přední i zadní kameru, ovšem zadní kamera bude pouze 3Mpix, aby zůstalo zachováno tenké tělo.
  • iPod touch 4. generace bude mít 5Mpix kameru, ovšem dojde k rozšíření jeho těla.

Možnost, že by nedostal touch 4. generace kameru/fotoaparát nepřipouštímě, jelikož jej měla obsahovat již předchozí řada, ze které byl na poslední chvilku stažen. 5Mpix čip je o 2mm hlubší, než je hloubka současného iPod touch, proto by se tedy musela změnit velikost přístroje, kdyby opravdu měl tento čip touch obsahovat. Další novinkou by mělo být zařazení gyroskopu mezi senzory, podobně jako je tomu u iPhone 4. Díky tomu dokáže iPod touch 4. generace využít pohyb v 6 směrech a hlavně vývojáři aplikací pro iPhone 4 budou moci tyto API pro gyroskop využít také pro iPod touch, čímž se zvýší nejen zisky vývojářů, ale také Apple samotného. Očekává se také výrazné zvýšení kapacity baterie, přibližně o 35%. Je také možné, že iPod touch 4. generace dostane do vínku 3G modem, díky kterému bude moci fungovat stejně jako iPad 3G, který je pro Apple neskutečný úspěch, jenž předčil očekávání a je neustále vyprodaný. Samozřejmě by se s touche nedalo volat, ale využívali bychom maily, App Store, iTunes Store a surfování na webu. Zadní strana touche by nyní měla být stejná jako je u iPadu, MacBooků Pro, iMaců a Apple LED Cinema displeje, tedy hliníková a zapadající do řady produktů Apple.

ipod-100826

iPod nano 6. generace

Jakmile začnete číst následující věty, nebojte se, nemluvím o iPod shuffle, ale skutečně o iPod nano. Podle informátorů z řad výrobců a dodavatelů hardware pro Apple se již společnosti tvar iPodu nano nelíbí. Kromě třetí generace, obsahuje všech 5 generací obdelníkový tvar, ten je však oproti displeji velký a to podle Apple zbytečně. Údajně je v těle 5. generace iPod nano zbytečně moc místa a tvar je takový jaký je pouze díky Click weel. Firma údajně vynechá ovládání pomocí kolečka a místo toho využije objednávky milionů displejů o rozměrech 1,8 palců. Velikost celého iPod nano by měla být pouze 2,5x3cm. Otázka je, zda jsou objednané displeje skutečně dotykové, zprávy se totiž velmi rozchází a je tedy otázkou jak se iPod nano bude vlastně ovládat. Někteří výrobci obalů již zveřejnili fotografie obrázků obalů pro nové generace iPodů. Právě obaly pro iPod nano mají ze zadu obdelníkový otvor, který by mohl teoreticky sloužit pro výstup ovládacího prvku, jelikož ovládat iPod na 1,8″ displeji by bylo opravdu složité. Pro porovnání velikost displeje iPod nano 2.generace byla pouze 2,5×3 cm.

shuffle-vision_small

Navzdory velikosti je velmi pravděpodobné, že Apple zachová 30pin Dock konektor, kterým se připojuje iPod nejen k Mac/PC, ale zejména pro něj existuje řada zařízení 3. stran. Otázkou je, jak na tom poté bude iPod nano s baterií, od které se očekává výdrž okolo 24 hodin přehrávání hudby, stejně jako u iPod nano 5. generace (současná generace). Je logické, že pokud získá fotoaparát iPod touch, iPod nano jej již ze své výbavy vynechá a stane se z něho klasický MP4/MP3 přehrávač. iPod nano 6. generace bude mít samozřejmě podporu pro nike+. Díky váze a velikosti se tak z iPod nano 6. generace stane dokonalý běhový trenažer, samozřejmě ne-profesionální. Apple samozřejmě nepředstaví iWatch, ovšem je možné, že lidé takto začnou logicky iPod nano 6. generace nosit a Apple bude prodávat pásky na zápěstí. Je totiž logické, že se iPod nano bude používat jak jsme již řekl do posiloven, na běhání a klasický městský poslech hudby, bez sledování dalších zbytečností. Nejpřirozenější pak bude nosit jej jako hodinky.

ipodnano-100827

iPod shuffle 4. generace

Pokud tedy Apple udělá iPod nano ve verzi podobné iPod shuffle, nemá moc stávající model shuffle kam jít. Je tedy možné pouze jeho další zmenšení, které je již podle mého názoru zbytečné. Samozřejmě je možné navýšení kapacity a to jak paměti, tka také kapacity baterie. Nabízí se také možnost, že bude shuffle ještě levnější než je nyní. Cenově by se mohl posunout shuffle 2GB na hranici 39dolarů.

iLife 2011

Po 18 měsících vývoje by mohl Apple představit také iLife 2011, které jsou dlouze očekávané zejména kvůli novinkách, předpovídaných analytiky. Údajně se chystá vynechání iDVD aplikace, iWeb bude naprosto předělána a nově nahradí iDVD neznámá aplikace, která by se však mohla týkat iOS s tím, že by bylo možné si tvořit vlastní aplikace i pro naprosté amatéry, podobně jako webových stránek v iWeb. Součástí iLife bude pravděpodobně také nový iTunes X.

Dnes nejčtenější

.