Zavřít reklamu

snow-leopard-windows-7Hned na začátek musím upozornit, že následující slova jsou čistě mojí úvahou, nic více, nic méně. Budu rád, když se zapojíte do diskuse, nicméně vše je pouze můj názor a váš může být zcela jiný. Posledních 4 roky pracuji s operačním systémem Mac OS X. Původně jsem začal na Mac OS X 10.4 Tiger a nyní používám Mac OS X 10.6.3 Snow Leopard. V poslední době mi přítelkyně několikrát sdílela svoji plochu u Windows 7, díky čemuž mě napadla inspirace na tento článek.

OS vs. OS

Na začátku mě kamarád naučil důležitou větu, Mac OS X není lepší, Mac OS X je jiný. Čím dál více musím jeho slova potvrzovat, systém je prostě jiný, jednoduchý a „hravý“. Těžko budete profesionálního programátora, co má od rána do noci už 15 let otevřený svůj Linux aniž by mu jednou spadl přesvědčovat, že je Mac OS X lepší, řekněte mu že je jiný, on totiž skutečně je. Jak jsem na začátku nazančil inspiroravalo me sdílení Windows 7, když mi přítelkyně ukazovala fotky. Je to perfektní, krásné a efektní, bohužel ne efektivní. Při obyčejném zobrazení fotek máte asi 5823 možností jak je řadit, jak je porovnávat a jak s nimi pracovat. To je sice super, ale po 5 letech používání Windows příjdete zhruba na to jak využít těch 23 možností a po dalším roce pak zjistíte, že používáte jednu. Operační systém Mac OS X nám nedává ani zdaleka tolik možností jako Windows a to je pravda, přiznejme si, že prostě nemůžeme dělat ani třetinu věcí co na Windows. Dobře, ale já je dělat nechci, ja chci kliknout na fotku a podívat se, chci ji řadit podle toho nebo toho, ne podle 5823 převoleb. Chci zapnout počítač a zjistit, že můžu pracovat, ne že se aktualizuje antivir, že je nová aktualizace, aktualizace pro aktualizaci Service Pack. Nakonec tedy spustíte počítač a vlastní práci (když se vám to sejde) můžete začít po pěti minutách. Je jedno jestli se notebook mé přítelkyně nastartuje za 15,3515 vteřiny nebo můj MacBook Pro 15″ i7 za 15,3514 vteřiny. Důležité je, že v momeňte kdy se zapne mohu začít pracovat, ne že musím čekat až se něco stane. Já jsem to zpalatil a já chci rozhodovat kdy budu pracovat a kdy čekat a upřímně netuším, kdy bych měl čekat a hlavně proč. Možná se to bude zdát směšné, ovšem chci vymazat aplikaci tím, že ji hodím do koše, ne že musím několik desítek minut hledat v nastavení možnost přidat a odebrat programy. To co dělám chci udělat, upřímně nevím proč by se mě někdo měl ptát zda skutečně chci tuto aplikaci odinstalovat, proč bych na to klikal kdybych nechtěl? Dovedete si představit, že jdete do lednice a lednice se vás zeptá:“skutečně si chces vzít banán?“ – Ne, jdu jen tak kolem sorry, už mě přešla chuť. Každý uživatel Windows řekne, že je to o bezpečnosti, díky které si tak nemůžete odstranit nic potřebného pro chod počítače. Paradoxně však pokud dojdu do složky Windows a odstraním z ni několik desítek souborů, nikdo mi neřekne, že počítač již nenastartuju. Chci dát Enter a přejmenovat soubor, ne ho otevřít, protože na to mám Magic mouse. Takže Mac OS X asi na jednu stranu zaostalý je, nadruhou stranu mu nechybí nic, co bych já osobně potřeboval.

OS vs. Web

Operační systém versus web. 90% uživatelů počítačů jsou běžní uživatelé, kteří nepotřebují téměř vůbec operační systém, stačí jim youtube.com ve Full HD, stačí jím informační servery a Facebook nebo Twitter. Jako první to geniálně pochopil Microsoft se svým telefonem Kin. Proč hledat USB a připjovat mobil, abyste nahráli fotky z něho do počítače, je mnohem snadnější udělat fotku a moci se na ní podívat kdekoli na světě, z jakéhokoli zařízení na světě. Můj názor je takový, že pokud se dokáže dokonale vyvinout HTML5, tak jak můžete například vidět na apple.com/html5, nebude potřeba žádný operační systém. Časem by se mohl vyvinout jeden operační systém ať již Windows, Mac nebo Linux, který bude sloužit pouze profesionálům, ostatní budou mít jen vstupní zařízení na web, kde budou mít všechny soubory. Však přiznejte sami, nebaví vás ten pocit, že ležíte na pláži na Fiji, kliknete jednou na ikonu Camera a podruhé na FB a všichni vaši přátelé okamžitě vidí kde jste a co děláte – pokud to uděláte na Fiji bacha na radikální úbytek přátel ve vašem Facebooku :-).

Proč má tedy každý Windows?

Bill Gates byl daleko lepší obchodník než Steve Jobs. Tedy alespoň na začátku, kdy Bill pochopil, že počítač za 799 dolarů si koupí každý, ale počítač za 7999 dolarů (i když bez chyb, i když stabilní, i když krásný, i když dokonalý) si koupí opravdu jen málo kdo. V této době se také vyvinulo jakési snobství nebo image spojená s užíváním Mac OS X. Ovšem nemyslím si, že bych měl potřebu balit holky na to, že mi svítí v baru jablíčko místo nápisu Acer, zkrátka jsem idiot, nechci se nic učit a ani to neumím. Nechci řešit jestli toto se odstraňuje tak, nebo tak. Chci vytáhnout MaCbook, podívat se na web, napsat článek a jít domů. A ještě jedna věc, Mac je strašně sexy! :-).

Mac. vs PC

Dnes nejčtenější

.