Zavřít reklamu

Operační systém iPadOS 16 je tady s námi již nějaký ten pátek. Jeho vydání pro veřejnost jsme se dočkali až v rámci „druhé várky“, která kromě něj obsahovala ještě macOS Ventura. Bohužel, oba dva tyto systémy se dočkaly oproti iOS 16 a watchOS 9 odkladu, aby je mohl Apple doladit a vypustit. Na našem magazínu se od té doby věnujeme všem novinkám, které jsou v těchto systémech k dispozici. Jak už to tak bývá, tak některé funkce jsou v nových systémech omezeny jen na výkonnější a novější modely – a jinak tomu není ani v iPadOS 16. Pojďme se proto společně v tomto článku podívat na 5 funkcí z tohoto systému, které lze využít exkluzivně jen na některých iPadech.

Stage Manager

Asi největší novinkou z iPadOS 16 je Stage Manager, který kompletně mění způsob, jakým jsme doposud na iPadu mohli pracovat. Je nutné podotknout, že se Stage Manager opravdu velmi povedl, skutečně je práce  s ním příjemná a zkušenost se dá pomalu srovnat s využíváním počítače, potažmo Macu. Můžete v něm pracovat s vícero okny zároveň, u kterých lze změnit velikost, pozici a další. Z počátku bylo jasné, že se Stage Manager dostane jen na iPady čipy M-series, následně se Apple pokusil jej přidat i na starší jablečné tablety. Aktuálně je tak Stage Manager k dispozici na iPadu Air 5. generace a novějším, 12.9″ iPadu Pro 3. generace a novějším a na 11″ iPadu Pro 1. generace a novějším.

 

Připojení externího monitoru

Velmi důležitou novinkou, která jde mimo jiné ruku v ruce se Stage Managerem, je rozhodně podpora externích monitorů. K vybraným iPadům si uživatelé budou schopni připojit monitory až s rozlišením 6K, nejlepší na tom ale je, že na nich lze taktéž využívat Stage Manager, což je ještě o mnoho příjemnější. Díky této vychytávce je konečně možné iPad využívat prakticky jako počítač a jsem si jistý, že se díky tomu stane jablečný tablet ještě populárnějším pro uživatele, kteří nechtějí utrácet za Mac. Bohužel ale musíme zmínit, že podpora externích monitorů je opět limitovaná jen na iPady s čipy M-series.

iPadOS 16

Referenční režim

V nejnovějším iPadOS 16 představil Apple také tzv. referenční režim, potažmo Reference Mode. Pomocí něj lze jednoduše řečeno zajistit, že na všech zařízeních, které využíváte, budete mít při vytváření projektů stejné barvy. Díky tomu nebude docházet k různým trablím, které budou spojené s tím, že jste barvy na ostatních zařízeních a monitorech viděli jinak a výsledek tak neodpovídá. Pokud byste však chtěli referenční režim využít, tak se jedná o nejvíce limitovanou funkci ze všech. K dispozici je totiž jen na iPady s Liquid Retina XDR displejem, což je konkrétně pouze 12.9″ iPad Pro M1 a 12.9″ iPad Pro M2, a to při využití s Macem skrze funkci Boční obrazovka. V praxi to znamená, že pokud budete mít k Macu připojený třeba Apple externí monitor, společně s podporovaným iPadem, tak na všech z nich budou barvy zcela totožné.

Detekce lidí a dveří

Součástí iPadOS je již delší dobu aplikace Lupa, kterou však nenajdete klasicky v seznamu aplikací, ale buď skrze Spotlight, anebo vyhledávání v knihovně aplikací. Jak už název napovídá, tak Lupa slouží k přibližování pomocí fotoaparátu, a to o mnoho více, než v případě nativní aplikace Fotoaparát. V nejnovějším iPadOS 16 jsme se každopádně dočkali v Lupě nové funkce, která dokáže detekovat lidi a dveře, a to klepnutím na ikonu režimu detekce ve výběru. Tato funkce je ale k dispozici jen na iPad Pro 2020 a novější, z hlediska čipů se jedná o A12Z Bionic a M-series.

iPadOS 16

Virtuální paměť

V iPadOS 16 se některé iPady dočkaly také přidání virtuální paměti. Tato vychytávka se využije automaticky tehdy, pokud iPadu dojde klasická operační paměť (RAM), a to konkrétně tak, že se začne využívat část úložiště, které se promění na virtuální paměť – tomuto místu v úložišti se říká SWAP. Konkrétně lze pomocí něj proměnit na virtuální paměť až celých 16 GB úložiště. Abyste však mohli virtuální paměť využít, tak musíte vlastnit iPad Air 4 M1 s úložištěm o kapacitě 256 GB, iPad Pro M1 nebo iPad Pro M2.

Dnes nejčtenější

.