Zavřít reklamu

Před pár desítkami minut vydal Apple po dlouhém čekání iPadOS 16.1 pro veřejnost. Jedná se o vůbec první verzi nového iPadOS, která je k dispozici pro všechny uživatele, jelikož došlo k odložení tohoto systému, společně s macOS Ventura. Je pravdou, že nový iPadOS 16.1 přináší opravdu mnoho zajímavých funkcí, každopádně většina z nich je totožná s funkcemi, které jsou k dispozici v iOS 16. V tomto článku se tak společně podíváme na 5 skvělých tipů v iPadOS 16.1. které byste měli znát.

Stage Manager

Hlavní novinkou je v iPadOS 16.1 bezesporu Stage Manager, který na jablečné tablety konečně přináší pořádnou podobu multitaskingu. Tedy ne, že bychom dospodu na iPadu nemohli zároveň pracovat ve vícero aplikacích, pravdou ale je, že Stage Manager multitasking povyšuje opravdu o několik úrovní výše. Nejlépe se mi s ním pracovalo tehdy, když jsem iPad připojil k většímu externímu monitoru, kde už opravdu může v některých věcech působit jako macOS. Tato funkce pro využití rozšířeného monitoru s iPadem však byla z vývojových důvodů v iPadOS 16.1 prozatím odebrána a pro veřejnost bude k dispozici až v jedné z následujících aktualizací. Pokud byste Stage Manager chtěli zapnout, tak stačí, abyste otevřeli ovládací centrum, kde klepněte na jeho ikonu. Stejným způsobem jej pak můžete také vypnout.

iPadOS 16

Aplikace Počasí

Po nekonečném čekání jsme se v iPadOS 16.1 konečně dočkali nativní aplikace Počasí, na kterou jsme čekali od pradávna. Apple se před několika měsíci v rozhovoru nechal slyšet, že se mu prozatím nepodařilo vytvořit ideální aplikaci Počasí pro tablety, se kterou by byl spokojený. Vzhledem k tomuto tvrzení tak Počasí v iPadOS 16.1 musí být jednoduše skvělé – a ona to je skutečně pravda. Počasí vám na iPadu zobrazí veškeré potřebné informace, a to přehledně na velkém displeji. Nechybí zobrazení hodinové a 10denní předpovědi, podrobné informace v podobě všemožných grafů a mnoho dalšího. Počasí z iPadOS 16 se budeme věnovat v následujících dnech a ukážeme si veškeré novinky.

Režimy zobrazení

Pokud vlastníte 12.9″ iPad Pro 5. generace nebo novější, 11″ iPad Pro 1. generace nebo novější či iPad Air 5. generace a novější, tak na něm můžete změnit měřítko a zvýšit tak hustotu pixelů na displeji, čímž na něm zobrazíte více obsahu najednou. Pokud byste chtěli tuto novinku aktivovat, stačí přejít do Nastavení → Zobrazení a jas → Zobrazení, kde aktivujte možnost Více místa. Další novinko z hlediska režimů zobrazení je, že si na 12.9″ iPadu Pro s Liquid Retina XDR můžete nechat zobrazit referenční barvy, které odvídají barevným standardům a formátům videa. A pokud máte Mac s Apple Silicon, můžete k němu tento iPad Pro připojit s využitím funkce Sidecar a taktéž využívat referenční barvy.

Spolupráce

Na jablečných zařízeních můžete již několik dlouhých let sdílet obsah a spolupracovat na něm. V novém iPadOS 16.1 se Apple rozhodl tyto možnosti ještě více vylepšit a konečně celou tuto funkci zabalil a dal jí název Spolupráce. Ať už tedy máte jakýkoliv nový operační systém, tak na něm můžete Spolupráce využívat na maximum. U každé spolupráce si můžete nově nastavit všemožná oprávnění, abyste mohli přesně určit, co mohou ostatní uživatelé dělat a mnoho dalšího. Až tedy příště budete chtít s někým spolupracovat, těchto nových možností si všimněte.

Novinky totožné s iOS 16

Vzhledem k tomu, že je iPadOS 16 odnoží iOS 16, tak samozřejmě disponuje mnohými společnými funkcemi, které jsou k dispozici napříč oběma těmito systémy. Zmínit tak můžeme například možnost úpravy a smazání odeslaných zpráv, společně s obnovením smazaných zpráv, naplánování a zrušení odeslání e-mailu či jeho opětovné připomenutí, vyříznutí objektu z popředí fotografie, nastavení až 15 zastávek při plánování trasy v mapách, přepracovanou aplikaci Domácnost či sekci Rodinné sdílení a mnoho dalšího. Níže tak přikládám několik článků, ve kterých se můžete dozvědět více i o těchto novinkách. Podrobněji se jim budeme věnovat v následujících dnech.

Dnes nejčtenější

.