Zavřít reklamu

Neobvykle očekávaná aktualizace v podobě iOS 16.1 je konečně tady. Od vydání první verze iOS 16 pro veřejnost uběhlo již několik týdnů s tím, že během nich Apple vydal také několika menších aktualizací, které obsahovaly především opravy chyb a dalších podobných bolestí – letos jich totiž bylo více než hub po dešti. Nejnovější aktualizace v podobě iOS 16.1 samozřejmě opět přichází s dalšími opravami chyb, kromě nich jsme se však dočkali také přidání mnoha funkcí, které byly s iOS 16 představeny, ale doposud nevydány. Pojďme se proto společně podívat na 8 nejlepších tipů v iOS 16.1, abyste mohli veškeré novinky ihned vyzkoušet.

Aktivity živě

Jednou z hlavních novinek v iOS 16.1 je bezesporu přidání podpory aplikací třetích stran pro Aktivity živě. Doposud jsme se s Aktivitami živě mohli setkat pouze u nativních aplikací, což se však konečně mění. Pokud jste Aktivity živě doposud nevyužili, tak se jedná o jakási živá oznámení, která se nachází přímo na zamknuté obrazovce a v reálném čase zobrazují nějaké informace. Může se jednat třeba o odpočet času minutky, v iOS 16.1 se pak mohou zobrazit informace o stavech sportovních zápasů, času do příjezdu Uberu, době aktuálního cvičení a další data z aplikací třetích stran.

Sdílená knihovna fotek na iCloudu

Druhou hlavní novinkou, se kterou přichází iOS 16.1, je rozhodně Sdílená knihovna fotek na iCloudu. Této funkci věnoval Apple při představení nového iOS 16 opravdu dlouhou dobu, na přidání jsme si však museli počkat. Pokud si Sdílenou knihovnu fotek na iCloudu aktivujete a nastavíte, tak dojde k vytvoření druhé knihovny fotek, kterou můžete sdílet s rodinou, kamarády a dalšími osobami. Do této knihovny pak mohou přispívat všichni účastníci vlastním obsahem. Tento obsah však budou schopni všichni účastníci také upravovat, mazat a dále s ním pracovat. Pro aktivaci a nastavení stačí přejít do Nastavení → Fotky → Sdílená knihovna.

Ukazatel procent baterie pro všechny

Na starších iPhonech s Touch ID si od pradávna mohou uživatelé nastavit zobrazení procentuálního ukazatele baterie v horní liště. Novější iPhony s Face ID však o tuto možnost přišly, jelikož podle Applu nebylo vedle výřezu pro tuto informaci dostatek místa. S příchodem iPhonů 13 (Pro) však došlo ke zmenšení výřezu, takže místa bylo rázem k dispozici více než dost, Apple se však této příležitosti nijak nechopil. Nakonec v iOS 16 přidal možnost pro zobrazení procent baterie přímo v samotné ikoně baterie, což mohl udělat již před několika lety. Nebyl by to však Apple, kdyby tady nebylo jedno malé „ale“. Doposud totiž nebyl ukazatel procent baterie k dispozici pro iPhone XR, 11, 12 mini a 13 mini, což se však v iOS 16.1 mění a konečně je ukazatel k dispozici opravdu pro všechny. Jeho aktivaci provedete v Nastavení → Baterie, kde zapněte přepínačem Stav baterie.

Přístup aplikací ke schránce

V novém iOS 16 posílil Apple také ochranu soukromí uživatelů, a to mimo jiné funkcí, která zamezuje neomezený přístup aplikací ke schránce. Pokud jste totiž ve starších verzích iOS cokoliv zkopírovali, tak k tomuto obsahu mohly aplikace libovolně přistupovat, což mohlo vést k únikům dat. V novém iOS 16 vás tak aplikace musí prvně požádat o udělení přístupu ke schránce, bez kterého s ní nemůže pracovat. Zpočátku si uživatelé stěžovali, že je tato nová funkce příliš přísná, a že zobrazuje žádosti ve stejných aplikacích velmi často, a tak v iOS 16.0.2 přišla oprava v podobě snížení přísnosti. V novém iOS 16.1 si pak uživatelé mohou přímo u aplikací nastavit, zdali jim (ne)chtějí přístup ke schránce povolit. Stačí přejít do Nastavení → [název aplikace], kde už je tato sekce k dispozici.

schránka kopírování ios 16.1 nastavení

Rozhraní přizpůsobení zamknuté obrazovky

Součástí iOS 16 je především kompletně přepracovaná zamknutá obrazovka. Uživatelé si nově mohou zamknutých obrazovek vytvořit hned několik a přizpůsobovat je podle svého gusta. Konkrétně si mohou kromě tapety změnit styl času, vložit widgety a další. Pravdou však je, že si uživatelé na nové rozhraní tvorby zamknutých obrazovek stěžují, jelikož je nepřehledné. V novém iOS 16.1 tak konečně přichází lehké přepracování přizpůsobení zamknuté obrazovky, které má být o něco přehlednější – dostanete se na něj klasicky podržením prstu po autorizaci. Kromě toho lze využít také nové rozhraní v Nastavení → Tapety.

Automatické stahování obsahu nových aplikací

Určitě už jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste si z App Store nechali na pozadí stahovat nějakou větší aplikaci (nejčastěji hru) s tím, že mezitím budete dělat něco jiného, a poté se pustíte do hraní. Často však nastává problém, jelikož některé hry a další aplikace stahují dodatečný obsah ještě po prvním spuštění, což může trvat několik dalších (desítek) minut, takže uživatel musí čekat. Aby k tomuto nedocházelo, tak Apple přišel v iOS 16.1 s novou funkcí v podobě automatického stahování tohoto obsahu v nových aplikacích. Pro aktivaci stačí přejít do Nastavení → App Store, kde v kategorii Automatická stahování aktivujte možnost Obsah v aplikacích.

Dosah pro iPhone 14 Pro (Max)

Uživatelé větších iPhonů mohou již delší dobu využívat funkci Dosah, která přesune horní polovinu displeje do spodní časti, díky čemuž mohou i nadále pracovat s využitím jediné ruky. Tato funkce je samozřejmě k dispozici i na iPhone 14 Pro (Max), problém byl však doposud v tom, že se při využití Dosahu do spodní části nepřesunul Dynamic Island, který slouží svým způsobem jako „dodatečné tlačítko“ na displeji a můžete s ním pracovat. Pokud jste s tím měli problém, tak byste měli vědět, že v iOS 16.1 došlo k opravení a nově se při aktivaci Dosahu na nejnovější vlajkové lodi do spodní části obrazovky přesune i Dynamic Island.

dosah iphone 14 pro

Podpora Matter

Pokud jste někdy stavěli chytrou domácnost, popřípadě pokud jste po ní alespoň pokukovali, tak jistě víte, že existuje mnoho výrobců a ekosystémů, ve kterých chytré produkty fungují. To ale vytváří problém, jelikož každý výrobce může mít svou vlastní aplikaci, a pokud není k dispozici podpora HomeKitu pro sjednocení, tak je ovládání složité. Přesně tohle řeší nový standard Matter přímo od Applu, který tedy nabízí sdružení veškerého příslušenství mezi různými platformami a ekosystémy, včetně Apple HomeKit, Amazon Alexa a Google Home. Kalifornský gigant standard Matter nestihl vyladit tak, aby jej mohl umístit do první verze iOS 16, a tak jsme se ho dočkali nyní v iOS 16.1.

matter apple ios 16.1

Dnes nejčtenější

.