Zavřít reklamu

Využitelnost komunikační platformy iMessage se možná v dohledné době otřese v základech. Nikoliv však proto, že by o to Apple stál, ale zkrátka proto, že si to usmyslí Evropská unie. Ta totiž před pár hodinami oznámila v rámci příprav nových pravidel pro digitální trh v Evropě svou vizi propojitelnosti nejsilnějších hráčů na tomto poli s hráči malými. 

Vize Evropské unie je jednoduchá. Velmi zjednodušeně jí lze popsat jakožto vytvoření univerzálních aplikací, díky čemuž budou i malé komunikátory konkurenceschopné těm největším, jelikož s nimi budou kompatibilní. Jinými slovy, malé komunikátory budou schopné “psát” zprávy do iMessage, Messengeru či WhatsApp a jejich uživatelé na ně budou moci z těchto (a celé řady dalších) komunikátorů odpovídat, stejně jako z nich budou moci jednotlivá vlákna zpráv zakládat. Nyní uzavřené platformy se tak de facto zcela otevřou okolí a tím se sice na jednu stranu stanou využitelnějšími, na druhou stranu však svým způsobem přijdou o svůj “lesk” ve formě určité unikátnosti.

Celá myšlenka Evropské unie je v tuto chvíli na úplném začátku a je otázkou, jak rychle lze projekt podobného rozsahu dokončit. Aby totiž něco takového fungovalo, je z logiky věci nutné vyřešit extrémní množství věcí v čele s ochranou osobních údajů, ke které přistupuje každá aplikace jinak. Aby bylo podobné řešení životaschopné, je jej totiž třeba alespoň v základu sjednotit, což bude ve výsledku pro EU zcela určitě tvrdý oříšek. Znamenat to totiž pro ní bude přimět soukromé společnosti k přijetí něčeho, co teď evidentně přijmout nechtějí. Celá legislativa je navíc ještě třeba schválit evropským parlamentem, který do ní může nakonec hodit vidle. Plašit je tedy zatím předčasné. 

Související články

Dnes nejčtenější

.