Zavřít reklamu

Již pěkných pár hodin si hraji s novou generací Apple Watch a abych byl upřímný, zatím jsem z nich spíše rozčarován než nadšen. Předešlých pár hodin jsem totiž strávil primárně tím, že jsem se snažil zaktivovat softwarovou klávesnici, kterou Apple na nedávné Keynote prezentoval jakožto jednu z největších novinek Apple Watch Series 7 a který byla dle mého názoru možná jediným důvodem k přechodu ze starších modelů, pokud to s využíváním LTE myslíte opravdu vážně. Asi vás proto nepřekvapí, že jsem se na ní velmi těšil a ani ve snu by mě nenapadlo, že se jí nedočkám.

Když Apple vydává nové produkty – ať už softwarové nebo hardwarové -, vždy do tiskových zpráv uvádí, zda jsou dané funkce dostupné po celém světě či nikoliv. Když jsem tiskovky ohledně Apple Watch Series 7 procházel v předešlých týdnech, nenašel jsem o absenci klávesnice kdekoliv ve světě ani řádku a proto jsem s ní počítal. Když jsem dnes Series 7 zapnul a chvíli si s nimi hrál v rámci unboxingu, klávesnice mi ve Zprávách skutečně naskočila. Jakmile jsem však hodinky vypnul a po chvíli znovu zapnul, protože jsem o nich chtěl napsat první dojmy, klávesnice už tam nebyla.

Myslel jsem si, že se jedná o nějakou chybu a hodinky jsem proto restartoval. Restart však nepomohl a tak přišla na řadu aktualizace softwaru na nejnovější veřejnou verzi ve formě watchOS 8.0.1. Ani to však nepomohlo a tak přišla na řadu obnova Watch a opětovné spárování. Ani tentokrát jsem se ale nesetkal s úspěchem, byť jsem se o to snažil hned několikrát po sobě. Na iPhonu jsem zároveň různě nastavoval klávesnice v domnění, že jsem tu na Apple Watch nějak nešikovně zablokoval například tím, že jsem si na iPhonu „natvrdo“ zaktivoval jinou funkci určenou pro zahraničí – konkrétně živý text. Ani to však nepomohlo. Jako poslední možnost jsem proto zkusil hodinky spárovat s iPhonem mé přítelkyně, která jej používá skutečně jako běžný uživatel bez jakýchkoliv úprav a která ještě nikdy žádné Watch spárované neměla – tedy jinými slovy byl její telefon neposkvrněný. Ani zde jsem se ale nesetkal s úspěchem.

S kolegou Romanem jsme proto začali pátrat po tom, kde se stala chyba a záhy jsme zjistili, že vlastně nikde kromě komunikace Applu. Ten totiž tak nějak zapomněl světu říci, že je softwarová klávesnice v hodinkách omezená jen na určité státy a že jí tedy například právě v České republice nabízet nebude. Potvrzuje to ostatně i grafika z jeho amerického webu a české mutace stejné stránky, kdy zatímco na americkém webu klávesnici vidíte, na českém nikoliv (byť tam její náznak implementace přesto je „o patro výše“.

Apple watch klavesnice
Apple keyboard apple watch

Apple nám tedy tak nějak zapomněl sdělit, že suverénně nejzajímavější funkce Apple Watch Series 7 není pro všechny a abych byl upřímný, dost mě tím naštval. Podobné jednání z jeho strany mi fér skutečně nepřijde a myslím, že nejsem sám. Spousty jablíčkářů v České republice si totiž chtěli zcela určitě nové Series 7 zakoupit právě kvůli softwarové klávesnici, která by jim umožnila vyřizování zpráv bez telefonu, což se však nyní minimálně jednoduchou cestou nedá. Je možné, že klávesnici přeci jen nějak zaktivovat můžete (což samozřejmě vyzkouším – edit. řešení je, ale není v žádném případě plnohodnotné), ale ruku na srdce, chce se běžnému uživateli vůbec nějak vrtat v nastavení? Minimálně z tohoto úhlu pohledu u mě má tedy Apple obrovské mínus.

 

Dnes nejčtenější

.