Zavřít reklamu

Lightning port lze bezesporu popsat jako jeden z nejkontroverznějších prvků iPhonů posledních let. Přestože totiž svět postupně přechází takřka všude na USB-C porty, Apple se zuby nehty drží svého vlastního řešení a ne a ne z něj přejít. Jak se však zdá, nic jiného by mu již brzy nemuselo zbýt. 

V souvislosti s porty v elektronice se dlouhodobě hovoří o možném nařízení Evropské unie, která by skrze něj mohla donutit výrobce elektroniky k nasazení jednoho typu portu – tedy USB-C. Díky tomuto sjednocení by se pak měl začít pomalu snižovat objem vyprodukovaného elektroodpadu, který je v současnosti hrozivý a čím dál více odborníků vyzývá k jeho řešení. A právě toto nařízení EU je zase o krok blíž. Dnes byl totiž Evropské komisi předložen návrh, který když bude schválen, zajistí u elektroniky právě sjednocení portů. Je však důležité brát v potaz hned dvě věci. Jednak totiž není vůbec jasné, kdy se schvalování tohoto nařízení dostane na řadu a jednak je nutné počítat s tím, že jakmile se tak stane, výrobci elektroniky budou mít 24 měsíců na přizpůsobení svých zařízení. 

Právě v době na přizpůsobení zařízení novým portům tkví pro Apple jistá výhoda. Dlouhé roky se totiž šušká o tom, že se dříve či později Lightningu zbavit chce a vytvořit tak zcela bezportový iPhone. Apple tak může po zavedení nařízení EU de facto jen uskutečnit svůj plán a bude mít u svých nejdůležitějších produktů de facto hotovo. Pak už mu budou stačit jen upravit AirPods, iPody (pokud budou stále při životě) či ovladače k Apple TV a tím bude přechod na USB-C dokonán. 

Související články

Dnes nejčtenější

.